ce inseamna micropoliadenopatii, cumva metastaze?

15-01-2006
jenia
Nu este medic/terapeut
jenia
Buna ziua!
Am mai discutat cu dumneavoastra pe acest formul si mi-ati fost de mare ajutor.Acum as mai dori cateva informatii.In urma cu cateva zile am fost cu tatal meu pentru efectuarea unui CT (tata are limfom malign non hodkgin stadiul IVs A si este dupa tratament cu Mabthera).In acest CT sunt cateva lucruri pe care nu le inteleg:
1. cateva imagini de adenopatii mediastinale cu dimensiuni infra centimetrice - ce inseamna asta?
2. multiple imagini de adenopatii axilare in stanga, cea mai mare cu diametrul de 19mm si cu tindinta la necrozare centrale - ce este necrozarea centrala?
3. la concluzii, scrie micropoliadenopatii mediastilane - ce inseamna micropoliadenopatii, cumva metastaze?
Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri si va urez sanatate multa!
Cu respect,
Eugenia Anghel
3 comentarii
0
05-02-2006, ora 00:00
dr. mihaela
Identitate neconfirmată
dr. mihaela
1. nu sunt sigura, dar probabil se refera la faptul ca au dimensiuni de sub 1 cm
2. in momentul in care un tesut nu mai este irigat corespunzator din diverse motive (obstructia artelor, consumul oxigenului de catre niste bacterii etc.) el se necrozeaza, adica devine un tesut mort, cu posibilitatea extinderii din aproape in aproape. Daca este vorba de o structura aprox. sferica (un ganglion, un nodul etc.) necroza incepe din centrul ei.
3. micropoliadenopatii inseamna mai multi ganglioni de mici dimensiuni. Cum limfomul non hodgkin este un cancer al celulelor limfatice care se gasesc in ganglioni, acest rezultat inseamna diseminarea (intinderea) bolii (desi in acest tip de limfom adenopatiilecu localizare mediastinala sunt mai rare).
Si eu va urez sanatate multa, dv. si tatalui dv.!
0
25-03-2007, ora 00:00
starchoice
Identitate neconfirmată
starchoice
Dr Dumitrescu Ioan
Poate o dozare de fosfataza alcalina, un fibrinogen si un VSH nu ar inutile.
-*


(*modificat de administrator)
0
11-06-2007, ora 00:00
jenia
Nu este medic/terapeut
jenia
Buna ziua!

Din pacate revin cu un nou mesaj. In urma cu doi ani vorbeam de tatal meu care are limfom mailgn non hodgkin stadiul IV A. Acum 5 luni am fost diagnosticata si eu aceeasi boala doar ca deosebirea este ca eu am pe celula mare B, localizare cu tumoara de mediastin si e stadiul II B, spun medicii. Acum fac tratament citostatic si cu anticorp monoclonal ( schema R - Chop). Sper sa intru in remisie. Intrebarea mea este: Chiar este ereditara aceasta boala sau e doar o tampita concidenta. Specific ca tatal meu a fost diagnosticat la 51 de ani si eu la 31 de ani. O alta intrebare ar mai fi, daca boala va intra in remisie totala voi mai putea avea copii?

Va multumesc din suflet pentru raspuns!

Jeni
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: