Ce inseamna rezultatul EHP primit dupa chiuretaj?

01-02-2017
Doar o mamica
Nu este medic/terapeut
Doar o mamica
Buna ziua, dupa o sarcina oprita in evolutie la aproape 6 sapt, am ales initial avortul medicamentos pentru eliminare, dar din pacate nu s-a eliminat tot si astfel am ajuns sa fac chiuretaj hemostatic bioptic si evacuator. Medicul meu fiind momentan in concediu, as dori sa stiu cat mai repede ce inseamna rezultatul EHP primit dupa chiuretaj: VILOZITATI CORIALE, PLACARDE DECIDUALE CU ZONE DE NECROZA HEMORAGICA. Mentionez ca mai am un copil de 3 ani cu care am avut o sarcina perfecta si fara simptome, dar am nascut prin cezariana la 42 sapt fiindca dupa 12 ore de travaliu nu m-am dilatat deloc si nici nu s-a rupt apa. Si as dori sa mai stiu daca prin acest rezultat primit pot afla motivul opririi din evolutie si ce analize sa fac pentru a nu mai trece asta, in afara celor de trombofilie ca am tot auzit ca asta ar putea fi un motiv al sarcinilor oprite.Va multumesc anticipat!
2 comentarii
0
01-02-2017, ora 20:24
Dr. Moise Oana
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Moise Oana
Rezultatul anatomo pathologic este unul obisnuit dupa un avort incomplete (sunt resturi placentare care au fost scoase la curetaj) si nu va ajuta sa aflati motivul pentru care sarcina s-a oprit din evolutie!
0
01-02-2017, ora 20:58
Doar o mamica
Nu este medic/terapeut
Doar o mamica
Va multumesc frumos pentru raspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: