Ce medicamente imi puteti recomanda pentru acatisie?

03-06-2017
Utilizator_179524
Nu este medic/terapeut
Utilizator_179524
Eu iau deja Invega, o doza mica de Abilify, Depakine si Anxiar cateodata pentru somn pentru ca am schizofrenie. As vrea sa stiu ce alte medicamente in afara de Romparkin sunt pentru acatisie. Trebuie sa merg sa-mi iau reteta saptamana urmatoare si m-am cam saturat sa fiu "nelinistit"
16 comentarii
2
03-06-2017, ora 19:31
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Mie mi-a zis dr. de Vitamina E. Dar eu personal nu am putut sa o suport. Imi dadea iritabilitate. Nu iti e bun Romparkinul?
2
03-06-2017, ora 19:35
Utilizator_161642
Nu este medic/terapeut
Utilizator_161642
Salut.Nu ti-as recomanda nimic pentru acatisie, si eu iau Aryzalera(Abilify) 20 mg si am acatisie mereu, insa nu iau nimic.Am incercat si eu Romparkin pt asa ceva si Ropinirol la recomandarea medicului insa mai mult rau mi-au facut.De la Romparkin am simtit o panica imensa si Ropinirol imi strica dispozitia rau de tot. Medicamentele astea, cel putin pt mine, sunt niste gunoaie.In timp iti distrug SNC-ul, am ajuns sa nu mai simt pic de placere(anhedonie), pic de bucurie, ce sa mai, sunt groaznice.Nu vreau sa te sperii, poate pe tine te ajuta, insa pe mine m-au distrus.
Am si eu o intrebare pentru cine stie;medicul meu psihiatru mi-a schimbat tratamentul sapt trecuta cu Rispen 1 mg insa nu mi-a spus cum sa fac trecerea de la Abilify la Rispen.Il pot lua seara direct daca dimneata am luat 20mg de Abilify??
2
03-06-2017, ora 19:51
Utilizator_179524
Nu este medic/terapeut
Utilizator_179524
@clara_p

Multumesc pentru recomandare, voi incerca cu vitamina E pentru ca am luat o perioada Romparkin dar nu m-a ajutat. Poate ma va ajuta acea vitamina ca nu am incercat-o. Mersi
1
03-06-2017, ora 19:57
Utilizator_179524
Nu este medic/terapeut
Utilizator_179524
@SoundZ

Am citit putin despre Ropinirol si scrie la prospect ca poate afecta modul cum actioneaza anumite medicamente, cum ar fi antipsihoticele deci nu prea ar fi bun pt mine ca eu iau 2 antipsihotice. Voi vorbi cu medicul meu despre Ropinirol poate in cazul meu imi va merge bine cu el, nu stiu, voi vedea. Mersi oricum pt informatie.
2
03-06-2017, ora 20:08
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Trebuie incercat tot. Mie mi-a mers bine cu Romparkinul. Chiar imi da o stare de buna dispozitie. Fiecare organism reactioneaza in felul lui.
1
03-06-2017, ora 21:49
Utilizator_179524
Nu este medic/terapeut
Utilizator_179524
@clara_p

Legat de subiectul acatisie, pe de o parte sunt bucuros ca nu pot sta toata ziua in pat sa lenevesc, sunt mai mereu activ, ies din casa, ma intorc, la cumparaturi sau la plimbare etc etc. Cum ai spus si tu trebuie sa incerc tot pentru a fi mai linistit.
1
03-06-2017, ora 21:53
Utilizator_179524
Nu este medic/terapeut
Utilizator_179524
@SoundZ

Referitor la intrebarea ta, poti merge din nou la medicul tau ca sa-ti explice mai clar cum e cu schimbarea tratamentului, stiu ca medicii sunt ocupati dar trebuie sa te lamureasca cum sa iei acele pastile.
2
03-06-2017, ora 22:37
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ 28-yul

Stii ce inseamna acatisie?
Sa iti zvacneasca mana sau piciorul fara sa vrei si sa nu poti sa le opresti. Ai vazut cum fac tinerii in tramvai cand se joaca pe telefoanele mobile. Dar ei nu au acatisie. Noi avem acatisie ca efect secundar al antipsihoticelor pacatoase.
2
07-06-2017, ora 11:01
vioreli
Nu este medic/terapeut
vioreli
clara_p acatisie e altceva e o neliniste cum ar veni, o dorinta permanenta de miscare, , o inabilitate de a "sta locului" cum ar veni. Cred ca procedeul standard e schimbarea antipsihoticului daca problema devine f grava. Orice medicament vine cu efecte secundare.
2
07-06-2017, ora 14:49
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cred ca inseamna si si. Doctorul meu cand ma vede ca dau din picior imi prescrie Romparkin pentru acatisie.
Ce pacat ca medicamentele astea dau atatea efecte secundare.
Eu iau zypsila (un antipsihotic) si am acatisie. Am avut rau de tot si de la haloperidol dar am renuntat la el ca dadea mari efecte secundare in timp. Asa am auzit.
Voi cum va mai simtiti?
2
07-06-2017, ora 16:03
Utilizator_161642
Nu este medic/terapeut
Utilizator_161642
Stau si ma intreb, cum e posibil sa faca aceste companii farmaceutice asemenea medicamente?Cand noi avem nevoie de liniste ele ne agita si mai tare, plus N dezechilibre in organism din cauza lor(ingrasare etc etc).Cum?Plus ca medicii psihiatrii iti mai vorbesc si urat cand te duci la consultatie.E un intreg sistem nenorocit si noi suntem cobai.Pun pariu ca daca nu luam niciodata pastile d-astea nu ajungeam la anhedonie, acatisie, efecte adverse produse de ele.Si cand te duci la medic si ii spui zice ca a evoluat boala, hai ba las-o.
28-yul sunt de acord cu vioreli, ar trebui sa vorbesti cu medicul tau si sa iti schimbe cumva tratamentul si sa nu iei nimic pt acatisie ca iti faci mai mult rau.
1
07-06-2017, ora 16:08
Utilizator_179524
Nu este medic/terapeut
Utilizator_179524
@vioreli

Aveti dreptate, asa e in cazul meu, simt ca n-am stare, trebuie sa ma misc sau sa merg tot timpul. De asta am spus eu ca am ca o neliniste.

@clara_p

Mi-am cumparat vitamina E si sper sa ma ajute cumva. Mai trebuie doar sa vorbesc cu medicul meu sa-mi dea Romparkin sau Ropinirol.

@SoundZ
Sunt de acord cu ce ai zis despre medicamente dar nici fara ele nu pot sta.
2
07-06-2017, ora 23:01
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ 28-yul

Sa ne zici daca te-a ajutat Vitamina E sau Ropinirol. Suntem mai multi pe forum care ne confruntam cu problema acatisiei. E greu cu medicamente dar e greu si fara medicamente.
Sanatate multa!
1
08-06-2017, ora 09:57
Utilizator_179524
Nu este medic/terapeut
Utilizator_179524
@clara_p

Voi reveni in mod sigur si intentionat:)) chiar daca imi va disparea problema asta sau nu. Doar ca va mai dura ceva timp pana imi va trece, nu stiu exact cam cat timp, sper ca imi va trece.
1
29-03-2021, ora 21:31
murariuu
Nu este medic/terapeut
murariuu
Auzi la ala ca merge la cumparatiri cand are acatasie doamne fereste-ma.Omule iti tremura tot corpul ai atacuri de panica non stop si o stare de anxietate de te dor toate oasele plus ai o depresie ingrozitoare AIA INSEAMNA SA AI ACATASIE ce ai tu ii anxietate.Nu mai vb prosti pentru acatasie trebuie internare obligatorie si el merge la plimbari si cumparaturi cu acatasie.Propanololul ajuta 40mg la tremur si neliniste.
2
30-03-2021, ora 21:42
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Utilizator_179524

Trebuie sa intrebi medicul ce se ia ptr asta, e normal ca te-ai saturat, stiu cum este ca si mie medicul mi-a dat un antipsihotic in doza mica ptr depresie (care n-a mers, dar am incercat), si pe langa ca dadea pofta de mancare sus, aveam si nelinistea aia. Dar l-am luat 5 sapt si mi l-a scos apoi.
De la Invega ai acea acatisie, dar asta sti de fapt.

Utilizator_161642

Ca raspuns la intrebarea ta, tu nu ai intrebat cum faci trecerea de la abi la rispen ?! De ce n-ai intrebat ?
Iei ultima zi azi abi, si de maine iei rispenu, e simplu. Nu iei in aceiasi zi si ala si ala.
In leg ca pe tine trat te-au distrus, nu se pune, ca tratamentele reactioneaza poate diferit la n persoane, deci nu se poate generaliza.
Multora le face bine tratamentul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: