Ce metode contraceptive se pot folosi...

05-10-2009
mirela47
Nu este medic/terapeut
mirela47
Ce metode contraceptive se pot folosi pe perioada premenopauzei?
Durata premenopauzei variaza dupa durata anilor in care s-a avut ciclu menstrual?
Ce ar trebui sa stim despre aceasta perioada ca sa o depasim mai usor?
Ce modificari se produc in tot organism in aceasta perioada?
6 comentarii
0
07-10-2009, ora 17:02
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Premenopauza, conform OMS reprezinta o reducere progresiva a functiei ovulatorii si a producerii de progesteron, caracterizandu-se prin ciclu menstrual neregulat pe o perioada de 4-5 ani.Dupa un an de amenoree completa [ lipsa menstruatiei ] se considera ca femeia intra la menopauza adevarata, inceputul " tineretii " batranetei.Se spune ca tinerele la care s-a instalat menstruatia mai tarziu vor incepe menopauza mai devreme.Premenopauza este, de obicei, intre 45-50 de ani.Cu aceasta ocazie se produc dezechilibre neuroendocrine, fiziologice, bioenergetice si structurale.Femeia ia in greutate, resorbtia osoasa de calciu scade, apar riduri, pielea gatului devide flasca, pleoapele se umfla mai usor, inima creste putin in volum, apar bolile coronariene, ateroscleroza, oboseste mai repede si mai usor, apare o hipotrofie musculara, se produce o involutie osoasa in sensul scaderii volumului oaselor, elasticitatea pielii scade, aceasta este mai uscata, atrofie vulvovaginala si a glandelor acestora [ organe genitale cu mai putina adipozitate si mai putin lubrefiate ], lipsa apetitului sexual, sanii se alungesc, mamelonul se depigmenteaza ; apar bufeuri [valuri de caldura ] brusc, numai pe anumite portiuni ale organismului [ fata si gat ], transpiratii si frecvente dureri de cap, instabilitate psihica [ mai nervoasa, nu poate dormi, melancolie, depresie, frica de imbatranire etc.]. Si multe alte modificari.E bine sa utilizezi prezervativ.sau poti sa-ti montezi un sterilet.Contraceptivele orale temporizeaza aparitia menopauzei, dar riscul de tromboze vasculare este mai mare.
0
10-10-2009, ora 08:47
mirela47
Nu este medic/terapeut
mirela47
Multumesc doamna doctor, o rugaminte mare mai am.Am intalnit femei si femei vorbind despre aceasta perioada mai delicata din viata femei, unele au depasit-o mai usor altele nu, as vrea mult sa o depasesc mai usor cum poate doreste orice fem, deci va rog dati-mi un sfat referior la aceste bufeuri cu care ma confrunt de 2 zile si care sant tare neplacute., mai ales ca sant insotite de ameteli f urate, slabiciune totala.Am cautat un medic cu care sa pot vorbi prin mail, din pacate nu am gasit.
O zi buna si va multumesc inca odata pentru amabilitatea dv
0
10-10-2009, ora 11:12
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Beti zilnic sau des ceai de salvie si tot asa ceai de galbenele.
In plus un tratament homeopat de la un medic homeopat.
Evitati orice tratamente cu medicamente sau mai ales cu hormoni si emotiile enegative.
0
10-10-2009, ora 11:16
mirela47
Nu este medic/terapeut
mirela47
Multumesc frumos pentru raspunsu dvs, e cam greu ce imi cereti, un medic homeopat imi puteti recomanda din bucuresti?o adresa de mail sau de mess se poate?
0
10-10-2009, ora 11:33
mirela47
Nu este medic/terapeut
mirela47
Am luat persen, un extract de valeriana si menta, emotiile negative, offfff greu de evitat, poate cu ceva naturist care sa ma faca mai indiferenta, altfel nu stiu cat voi reusi.Multumesc din tot sufletul
0
10-10-2009, ora 17:42
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
V-am trimis un mesaj. Mergeti la Dr. Gheorge Jurj in Timioara sau la Dr. Sorin Cadar (Buc, Pitesti, Constanta).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Care este cauza de apariție a crampelor menstruale?
  • Contraceptivele hormonale pot diminua simptomele premenstruale?
  • Legătura dintre alcool și sindromul premenstrual
  • Cercetătorii au propus primul ghid pentru tratarea depresiei perimenopauzale
  • Cum să te pregatești pentru menopauză
  • Tratamentul sindromului premenstrual
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  • Simptomele premenstruale, o problemă de sănătate publică la nivel global
  •