ce poate fi? piele penis

27-04-2007
florinmat
Nu este medic/terapeut
florinmat
acum 2 luni pe preput putin mai jos mi-a aparut ca un fel de iritatie rosie in jurul penisului, cu timpul a inceput sa dispara dar sa pielea a inceput sa fie mai putin flexibila in zona aceea si sa devina uscata iar la intindere sa se faca rani din cauza ca si-a pierdut din elasticitate, iar in erectie chiar crapa tesutul, o faza asemanatoare fimozei, aici ma refer ca zona aceea de jur imprejur era din ce in ce mai stramta.De 2 sapt a inceput sa isi revina un pic dar inca persista.Alte simptome nu am, pete sau ceva asemanator.Ce poate fi? O sa merg si la un dermatolog.
3 comentarii
0
28-04-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ai facut o balanita candidozica atunci cand ai avut zona rosie. Nu ai tratat-o la timp, iar inflamatia s-a vindecat cu cicatrice. Aceasta cicatrice este inextensibila si de aceea se fisureaza cand penisul este in erectie. Ar trebui incercat un tratament local cu topice cortizonice potente pentru a o mai "muia", iar daca acest tratament esueaza nu ramane decat o singura solutie :circumcizia !
0
28-04-2007, ora 00:00
florinmat
Nu este medic/terapeut
florinmat
dar nu pot spune ca este cicatrice, este o zona in care tesutul este mai putin elastic dar vad ca isi revine, am folosit de catvea ori nizoral, poate am facut o prostie dar vad ca sa mai ameliorat.
Nu cred ca este atat de grav incat sa se ajunga la circumcizie, va rog nu mai speriati oamenii, incercati sa transmiteti pe un ton mai calm, nu asa "circumcizia ! " ca toata lumea fuge de bisturiu.
va multumesc pt raspuns.
0
30-04-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Eu nu sperii oamenii, iar cei care sunt circumcizati de la nastere sunt bine mersi, fara astfel de probleme. V-am spus doar alternativele terapeutice, iar daca realitatea va sperie, poate este mai bine sa nu o cunoasteti!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.