ce poate fi?

04-01-2012
monica88
Nu este medic/terapeut
monica88
mi-a aparut sub ambele subrate cate o "galma" dureroase, insuportabile.in oglinda nu se observa, doar se simt la atingere.de la ce pot aparea? ce pot sa fac?
4 comentarii
0
04-01-2012, ora 18:54
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
Probabil sunt inflamati ganglionii limfatici din zona axilelor. Sunteti cumva racita? De obicei este semn al unei infectii virale, dar pot fi si alte cauze. Daca nu va trece repede, in maxim 2 saptamani, consultati neaparat medicul!

Sanatate multa!
0
04-01-2012, ora 20:38
lizi162
Nu este medic/terapeut
lizi162
Acum trei luni mi s-a umflat axila stanga f tare. Am facut o ecografie mamara: San drept:glanda mamara dreapta normal reprezentat. tesut fibroglandular cu structura mixta predominant hiperecogena, tesut muscular normal reprezentat, cadran superoextern cu imagine hipoecogena bine delimitata cu intarire acus...(nu inteleg scrisul) posterioara de 5, 1/4, 1mm, alta imagine septata de 6, 4/5, 4mm la ora 12. S-I : chist septat de 7, 4/3, 2mm. Fara adenopatii suspecte.
San stang: normal reprezentat, tesut fibroglandular cu ecostructura mixta predominant hiperecogena, tesut muscular normal reprezentat, cadran supero extern: cateva chisturi de dimensiuni mici distribuiti difuz in san, cel mai mare de 4, 8/2, 3mm, in axila si prelungirea axilara 3 noduli hipoecogeni bine delimitati cu centru hiperecogeni, rotunzi, bine vascularizati, la examenul Doppler color masurand 20/18mm, 17/14mm, 14/11mm, ganglioni cu caracter suspect.
Am facut mamografie la Euro Medic: san drept densitate crescuta omogena, fara focare de microcalcificari sau opacitati spiculate, rare microcalcificari cu aspect benign. San stang: densitate crescuta omogena, fara focare de microcalcificari sau opacitati spiculate, rare micrcocalcificari cu aspect. Adenopatii rotunde cu aspect suspect axilar stang (diametrul 2, 5/2 cm. Concluzii: fara anomalii mamografice suspecte pt neoplazie, adenopatii axilare stangi cu aspect suspect. Din cate am observat la rezult. eco al sanilor nu sunt leziuni suspecte decat legate de ganglionii axilari de partea stanga. Scor birads: 2 bilateral.
Astea sunt toate investigatiile facute, am fost ocupata cu mama mea prin spitale si nu am avut timp pt mine. Intre timp observ o regresie a umflaturii axiale, aproape ca nu se mai simte, totusi sunt f speriata si nu stiu incotro sa o iau... Va rog din suflet sa ma ajutati, am cazut in depresie si stau aproape numai in pat. Am un copil de 10 ani care are nevoie de mine iar eu simt ca nu-i acord atentia cuvenita, sunt trista si apatica.
0
05-01-2012, ora 18:38
monica88
Nu este medic/terapeut
monica88
buna seara, nu sunt racita si nici nu am fost din fericire iarna asta.eu am probl cu un san, am facut eco mamara in sept si mi-a iesit ganglionii inflamati intre 1, 5 si 1, 9 si noduli de 1, 5., dar de atunci nu mi-a aparut decat acum, , galma, , asta.sa fie din cauza asta oare? e legata de probl cu sanul?
0
05-01-2012, ora 18:52
the_eye
Nu este medic/terapeut
the_eye
@monica88:

Da, este una si aceeasi problema. Sfatul meu este sa consulti medicul!

Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.