ce poate fi?? palpitatii si stare de neliniste foarte mare

09-02-2016
Iuliana0105111085
Nu este medic/terapeut
Iuliana0105111085
Buna ziua, acum cateva saptamani am stat cu grija asupra unui lucru, pe care nu mi l doream sa se intample, de atunci seara am palpitatii si stare de neliniste foarte mare, cand ma enervez sau ma supar incep sa apara acele palpitatii, respiratia greoaie si tremur, uneori apare un nod in gat sau un gol in stomac, insotite chiar de tulburari digestive, lipsa poftei de mancare si balonare si nu pot sa elimin gazele plus insomnii, toate acestea se intampla cand sunt speriata, nelinistita, suparata, daca sunt vesele, rad, ma bucur nu am nimic, daca am ales categoria nepotrivita imi cer scuze, nu stiu unde s ar putea incadra aceste simptome. Multumesc!
3 comentarii
0
09-02-2016, ora 13:02
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Simptomele pe care le descrieti se inscriu in zona anxietatii. Teama ca acel lucru sa nu se intample a produs un "dezechilibru" inauntrul Dumneavoastra. "Teama" nu mai ocupa locul ei natural (si sanatos) ci a depasit o limita, fapt pe care organismul Dumneavoastra il semnalizeaza prin intermediul simptomelor descrise.
Incercati sa va ganditi de ce v-a fost atat de teama de situatia respectiva si ce ati putea face ca ea sa dispara.
Daca totusi situatia continua incercati sa discutati cu un psihoterapeut astfel incat situatia sa nu se complice.
0
09-02-2016, ora 13:32
Iuliana0105111085
Nu este medic/terapeut
Iuliana0105111085
Multumesc mult, o sa tin cont de sfatul dumneavoastra
0
09-02-2016, ora 16:46
Psiholog Camelia Stavarache
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Camelia Stavarache
Romedic
Buna! Simptomele tale se inscriu in tematica tulburarii anxioase. Cred ca trebuie sa consulti un psihoterapeut, daca simptomele persista mai mult de o saptamana. Sportul este indicat ca si activitatile tip hobby.
Succes! Camelia Stavarache, psiholog principal, psihoterapeut
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul