ce pot face?

27-07-2015
loredana94
Nu este medic/terapeut
loredana94
Bună seara! Imi cer scuze de deranj! Am o mica/mare problema! Sa va spun pe scurt! Am varsta de 21 de ani, am o relatie de 5 ani!sa incep cu inceputul: iubitul meu de acum 2 ani a devenit foarte gelos, tin sa precizez ca nu l.am trisat in aceasta relatie si nu am fost despartiti nicodata! In primele 9 luni de relatie a continuat sa umble cu fosta lui iubita, am aflat si a pus punct intalnirilor ! Tin sa precizez ca eu eram virgina si nu am fost pregatita pentru a ma oferi lui atat de repede.toate bune si frumoase.e acum de cateva luni stiam ca este acasa cand surpriza'prietena mea' mi.a oferit 2 poze dragalase cu el si cu o fata de la noi din oras la un restaurant in afaraa orasului.il sunam si nu raspundea.intr.un final nu am rezistat si i.am dat mesaj ca stiu ca este la masa cu acea '...'.tot ru am fost devina ca il acuz pe nedrept pentru ca el nu are nici o treaba cu acea fata si era doar in teeaca la acea masa (dar dc langa ea?).prietena mea mi.a spus ca nu au facut gesturi tandre sau alt ceva doar ca stateau unu langa altul.bun am zis ca sunt eu prea nebuna si il acuz, dar mai nou si.a pus parola la telefon si mi.a dat block de pe fb pentru ca mi.a interzis sa mai stau cu prietenele mele la scara si cu un vecin care este de aceeasi varsta cu mine si are si iubita! Asta seara am fost la el si am observat ca are un fir de par blond pe mocheta intrebandu.l ce este cu acel fir mi.a raspuns sec ca nu syie si ca sunt nebuna ca il acuz degeaba.de 2 3 luni a inceput sa ma jigneasxa si sa se poarte urat cu mine nu mai intretinem relatii sexuale decat o data la saptamana.dar acel moment inca se mentine bine nu vad nimic schimbat la el.oare ce sa cred ? Am trecut prin prea multe cu el dar de renuntat nu pot renunta la el pt ca il iubesc foarte mult.
9 comentarii
0
28-07-2015, ora 14:37
Psiholog Stefan Liviu
Psihologie, Ploieşti
Psiholog Stefan Liviu
Din momentul in care iubitul tau a devenit foarte gelos, cum se comporta cu tine? Ce reactii ai avut tu cand el a fost patruns de acest sentiment chinuitor si obsedant?
Psiholog Liviu Stefan
0
28-07-2015, ora 18:59
loredana94
Nu este medic/terapeut
loredana94
El nu recunoaste nimic! Eu am tacut tot timpul doar ca sa fie bine ! Dar nu mai suport idea de a fi mintita, desi nu pot renunta la el! Cand greseste vinovata sunt eu pentru ca il acuz zice el pe nedrept ! Cu dovezile in fata spune ca nu are nici o treaba cu nimeni si ca doar pe mine ma iubeste! Ma acuza pe mine ca il insel ( el avand vise de ceva vreme cu mine ca il insel:)) ) este foarte obsedat de gelozie, mi.a propus sa ii produc bani pentru ca el din cauza banilor vorbeste urat cu mine! I.am spus ca eu nu sunt genul de persoana daca nu ii comvine sa ne despartim dar nici asta nu vrea! La inceput ma mai lovea dar acum din orice ma jigneste pe mine si familia mea! Eu provin dintr.o familie buna si incerc pe cat posibils sa fiu fericita in fata mamei mele pentru ca tatal meu este plecat mai mereu! Mama mima spus ca nu este de mine si ca voi regreta mai tarziu ! Chiar vreau sa ma ajutati ! Dupa ce i.am spus ca nu voi produce bani pt el ca nu sunt genul de persoana si ca nu am stat 5 ani cu el sa.mi propuna asta a spus ca pt bani nu e gelos.ca daca voi face pasul asta se va schimba si va fi totul bine si ma va iubi mai mult ! Dar sincer cum mar putea iubi cand eu as umbla cu altii! Eu nu.mi vand corpul pentru nimic in lunea asta dar nu stiu ce sa fac si ce sa cred. Las capul in jos si zic ca sunt eu nebuna si am devenit prea obsedata de el
0
03-08-2015, ora 15:31
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Ce inseamna Loredana "La inceput ma mai lovea"? Daca e vorba de violenta fizica iti sugerez sa pleci din relatie cat mai curand

Faptul ca in primele 9 luni de relatie a continuat relatia si cu fosta prietena sau ca-ti cere sa-i "produci bani" nu-ti spune nimic? E posibil ca mama ta sa aiba dreptate si el doar sa incerce sa te foloseasca?

Mai merita sa stati impreuna? Esti tanara si chiar daca a fost primul tau partener mai ai sanse destule sa gasesti pe cineva care sa te aprecieze cu adevarat.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata
0
03-08-2015, ora 15:34
loredana94
Nu este medic/terapeut
loredana94
Astazi mi.a cerut sa ne despartim pentru simplul fapt ca nu k am imprumutat cu 100€ pentru asi achizitiona o noua masina ! Si mi.a spus " ca ce sa stau cu tine daca trag doar eu si o duc rau cu banii" raspunsul meu fiind ca nu impart banii cu el pentru ca nu suntem casatoriti sa dau bani in casa! Ma injurat si mi a spus sa il las in pace.bun eu il las cu toate ca o sa sufar stiu asta dar no sa ma caute 2 3 zile dupa ma da peste cap iar si iar ma intorc la el :(
0
03-08-2015, ora 16:12
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Eu cred ca esti destul de puternica loredana sa ai o viata si fara el.
Cum iti pare o viata alaturi de cineva care te umileste mereu?...zi de zi, alaturi de cineva care isi doreste mai ales sa profite de persoana ta?

Banuiesc ca esti in continuare indragostita de el, ca iti place fizic de el, banuiesc ca esti multumita de el in viata intima.dar ce va tine impreuna la nivelul sentimentelor? ai cu adevarat incredere in el si in afectiunea lui? te implineste dpdv emotional?

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata
0
03-08-2015, ora 16:17
loredana94
Nu este medic/terapeut
loredana94
In 5 ani nu am stat nici o zi despartiti imi va fii greu asta stiu dar nu cred ca o pot rupe dintr.o data ! 😢, nu atiu ce este in mintea mea ! Sufletul meu e bun dar unele persoane nu vad asta ! Ultimul pumn a fost acum 3 ani cand i.am spus ca merit ceva mai bun! Deci orice as zice akm sunt jigniri ! Chiar nu cred ca pot trece peste asa ceva ! Intradevar mi se opreste inima in loc cand vad ca eu il alint si el ma jigneste si am incwrcat sa.l inteleg dar nu accept ideea sa profite de mine
0
03-08-2015, ora 18:36
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Stiu ca nu-ti e deloc usor, dar incearca loredana sa-ti ocupi timpul cu diverse activitati...interactioneaza cu diverse persoane ce nu au legatura cu el. Poate sa-ti fie de folos daca te vei ocupa de activitati de voluntariat. A-i ajuta pe altii poate sa-ti ofere unele satisfactii sufletesti. Bafta si fii puternica! Ai luat o decizie buna si ai toata viata inainte pentru a te ocupa de urmatorii pasi!

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata
0
03-08-2015, ora 19:08
loredana94
Nu este medic/terapeut
loredana94
Va multumesc frumos pentru incurajari ! Sper sa pot sa.mi calc pe suflet
0
16-08-2015, ora 19:42
analysis
Nu este medic/terapeut
analysis
Vaiii, cum poti iubi un astfel de om?
Pune punct cat esti inca tanara si nu ai si un copil cu el pt ca iti spun sigur ca te va lasa el cand da de alta. Faptul ca te-a inselat, lovit, jignitsi ca vrea sa te prostitueze crezi ca sunt dovezi de iubire? NU draga, sunt dovezi clare ca nu da 2 bani pe tine. Nu te mai lasa calcata in picioare te rog, fi puternica si da-i papucii. Iti va fi greu un timp, dupa care vei realiza ce bine e fara el. Daca stai in continuare cu el vei suferi mult mai mult, sa il auzi doar ca te jigneste si ca vrea sa profite de tine.
Sper sa ai puterea sa iei decizia corecta pt tine si parintii tai care s-au chinuit sa te creasca si vor sa te vada fericita, nu presul unui barbat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul