ce pot lua in loc de ASPENTER? | Forumul Medical ROmedic

ce pot lua in loc de ASPENTER?

17-03-2014
Alice-bv
Nu este medic/terapeut
Alice-bv
Am avut indicat de medicul cardiolog Aspenter zilnic pt fluidizarea sangelui. Dupa o vreme, am capatat esofagita cu eroziuni confirmata prin endoscopie pentru care m-am tratat timp de 4 luni. Medicul gastroenterolog mi-a interzis sa mai iau Aspenter sau orice forma de Aspirina. Cu ce as putea s-o inlocuiesc? Am citit ca exista o aspirina naturala(Salicilol natural) facuta de Hofigal care n-ar avea efecte secundare asupra tractului digestiv. A folosit cineva? E la fel de eficienta? Ce doza ar trebui sa iau ca sa aiba efectul Aspenterului?(deci sa previna infarctul miocardic si accidentul vascular cerebral)
Multumesc mult pt raspuns!
6 comentarii
0
17-03-2014, ora 15:48
Dr. Claudia G.
Medicina generala
Dr. Claudia G.
In cazul dvs. s-ar putea ca aceasta varianta naturala sa fie cea mai potrivita, de altfel, printre indicatiile acestui produs (salicilol natural) se regaseste combaterea infarctului miocardic si a accidentului vascular cerebral. Doza este cea mentionata in prospect, 2-3 comprimate de 3 ori pe zi. Doza exacta, adaptata organismului dvs., in limitele recomadarilor prospectului, o va putea stabili medicul dvs. cardiolog.
0
17-03-2014, ora 16:59
Alice-bv
Nu este medic/terapeut
Alice-bv
va multumesc pt raspuns dar vad ca, in prospect, doza despre care vorbiti dvs(cel putin 6 tabl /zi)este indicata pt febra, gripa, dureri reumatice etc.recomandari pe care le are si Aspirina clasica(si, totusi, pt protectia aparatului cardio vascular(deci ca antiagregant pachetar) se indica doar o doza f mica de aspirina zilnic(respectiv 75 mg) si nu 500 mg cat are o tableta de Aspirina.
0
17-03-2014, ora 18:26
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
ALICE-BV eu in calitate de pacient te sfatuiesc sa iei legatura din nou cu gastroenterologul sau cu cardiologul si in urma dosarului tau medical sati recomande ceva pt ca altfel te poti trezi ca dai ficatul peste cap sau dai din lac in put, mai ales ca ai mai avut probleme cu sangele. Nu vreau sa ma dau destept dar eu urmea tratament de chimio si pt o pastila de chimio iau alte 10 pastile sau creme pt a proteja organele interne sau a anula efectele secundare ale tratamentului, si am invatat ceva foarte util : o pastila te ajuta pe de o parte dar toate EEEE-urile si chimicalele din ea se metabolizeaza in ficat, si ca o comparatie eu iau pastila pt a NU FACE infarct, comotie cerebrala, pt a nu face hemoragie interna, a nu-mi arde esofagul, pt protectia ficatului, pt arsuri, pt tiroida, pt exemele de pe corp, pt uscarea pielii, creme de protectie solara.
0
17-03-2014, ora 21:21
Alice-bv
Nu este medic/terapeut
Alice-bv
Draga MARTON, iti multumesc pentru sfaturi!
Exact pt ca nu vreau sa -mi fac si mai mult rau am renuntat la Aspenter si nici nu m-am grabit sa iau acest Salicilol natural fara vreo indicatie. Am auzit referinte f bune despre acest preparat de la Hofigal si, desi toate produsele lor folosite de mine pt diverse afectiuni s-au dovedit f bune, nu vreau sa iau orbeste chiar orice. Din pacate medicii, chiar si cei mai titrati(gastroenterologul la care merg, ca si cardiologul sunt mari nume in domeniul lor) nu cunosc deloc aceste produse.
Asta e motivul pt care am apelat la acest forum.
Iti multumesc ca ti-ai facut timp sa-mi raspunzi si-ti doresc multa, multa sanatate!(te citesc de multe ori, iti cunosc povestea si te admir f mult, in primul rand, pt atitudinea ta fata de boala.Cred ca aceasta atitudine iti da si forta si rezultate bune!
Doamne ajuta pe mai departe!

PS. Nu, eu n-am avut nicio problema cu sangele.uneori, pe contul meu, mai scriu si altii din familie:-)
0
17-03-2014, ora 22:28
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
MERSI SI SANATATE MAXIMA SI TIE
Doctorii recomanda tratamente dupa protocoale si de multe ori acestea nu se schimba decat atunci cand un produs nu se mai fabrica sau este inlocuit cu altul, si in alta ordine si noi in meseria noastra ne axam pe o rezolvare pe care am folosit-o mereu si nu ne gandim sa o schimbam daca a dat rezultate bune si de multe ori navem timp sa cautam si alte variante.
0
19-03-2014, ora 17:16
Dr. Claudia G.
Medicina generala
Dr. Claudia G.
Alice-bv:

Asa este, doza difera mult daca preparatul este administrat numai in acest scop si nu este asociata, de pilda, o afectiune reumatismala, cum adesea este cazul la anumite categorii de pacienti. Tocmai de aceea ziceam ca medicul dvs. cardiolog va stabili doza potrivita pentru dvs., in limitele recomandarilor prospectului, care se refera inclusiv la afectiunea, respectiv scopul pentru care urmeaza a fi folosit preparatul, si efectul care se doreste a fi obtinut.

Poate veti gasi util urmatorul articol:
http://www.revistahofigal.ro/articole/testarea-eficacit-ii-produselor-salicilol-natural-i-supliform-gel.html

Un produs similar este Aspirem CardiQ10, de la Remedia, gata portionat pentru administrare profilactica ca antiagregant plachetar, contine 75 mg extract natural de salcie (salicina) si in plus, coenzima Q10.

Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: