Ce sa cred?

09-09-2018
babyutza
Nu este medic/terapeut
babyutza
Buna ziua! am nevoie de sfaturi de la voi va rog !!!sunt în rela?ie cu alex de 14 ani, împreuna tot timpul. acum când am nascut un copil a decis sa ma însele la mare cu una de 16 ani, am banuit cât a stat el acolo dar creierul nu ma lasa sa cred ceea ce banuiam, în final am aflat ca el a dormit cu ea acolo seara de seara, el mia spus ca a fost o joaca, ca nu a însemnat nimic, ca a vrut doar sa faca sex cu ea, ?i ca nu au facut nimic. mi-a zis ca ziua î?i spunea în gând ca în seara respectiva va face sex cu ea ?i ca apoi când ajungea în fata faptului numai putea ca se gândea la mine ?i ca se sim?ea si obosit, si ca nici macar nu sau sarutat, ca au fost 2 pupici. cei care au fost martori acolo nui cunosc, dar am intrat in legatura cu ei, si nu vor sa îmi spuna nimic, imi zic ca ei nu vor sa fie baga?i in problemele noastre:(. o singura fata de acolo mi-a spus mai multe dar sotul meu spune ca ei ai placea rau de el si ca spune minciuni ca sa ne faca rau rela?iei si ca eu pun botu ca proasta la ce zice ea. ea mi-a spus ca el dupa program pleca cu ea cu ma?ina pe plaja si stateau vreo ora apoi se întorceau se bagau in pat si dormeau îmbra?i?a?i. eu cand ai ceream lui cate o poza in semn de "dovada ca e cuminte" se enerva si imi trimitea o poza cu fata lui nervoasa. acum imi spune ca ma iube?te mult si ca nu vrea sa ma piarda si ca nu a facut sex cu ea. dar eu nu pot sa il cred, pentru ca in 14 ani el cu mine nu a fost niciodata atent cu mine, a fost dur. acum cand facem sex parca am senza?ia ca sunt una fata de care nu are dorin?a sexuala. inainte nu rezista mai mult de 15 minute si ejacula rapid, dar acum ma poate tine si o ora. el imi spune ca vrea el sa faca asta ca ai place :)) dar eu cred ca si înainte ai placea.. si întrebarea e de ce acum rezista si atunci nu rezista oricat de mult incercam. acum noaptea doarme cu mine tinanduma in brate toata naptea ceea ce inainte nu facea asta niciodata, mie mi se pare ca sa invatat cu aia sa o tina in brate. va rog sa imi dati o parere, ce sa cred ? ce e cu el de fapt ? la nervi imi spune ca au facut sex si ca da e indragostit de ea si ca cu mine sta ca asa vrea el ca il tine etc:(. ma simt cea mai proasta persoana ca am incredere atat de mult in el :( va rog sa imi scuza-ti gramatica :(. si va multumesc din suflet celor care imi vor raspunde!!
3 comentarii
0
09-09-2018, ora 15:50
babyutza
Nu este medic/terapeut
babyutza
va rog !! nu e nimeni aici sa imi dea un sfat ??? :(
1
09-09-2018, ora 15:53
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Poate comparația cu cealaltă l-a făcut să te aprecieze mai mult. Reproșându-i nu faci decât să-l îndepărtezi.
Acordă-i circumstanțe atenuante, nu-l mai învinovăți, lăsați în urmă trecutul, trăiți prezentul, fiți fericiți că aveți un copil, profitați de orice moment petrecut împreună.
Orice femeie înțeleaptă, în loc să-i reproșeze anumite lucruri, încearcă să aibă o relație de calitate cu soțul ei, se concentrează pe relație nu pe partener, vede ce lucruri îi plac și ce nu, consideră subiecte tabu pe cele care aduc suferință.
Vă recomand să citiți Gary Chapman-Cele cinci limbaje ale iubirii, Cum să-ți exprimi față de partener implicarea trup și suflet, care cu siguranță o să vă ajute să-l înțelegeți mai bine pe partener și să deveniți de neînlocuit.
0
08-02-2019, ora 16:36
babyutza
Nu este medic/terapeut
babyutza
Va multumesc mult! Insa eu sunt in aceeasi stare de depresie ! Numai pot avea incredere in el, si faptul ca atunci ca aveam nevoie de atentia si sprijinul lui, el ma lasat mintinduma zi de zi timp de o luna ca e nevoie de bani, si de fapt el era cu fata aia. Au fost certuri intre noi si ma doare faptul ca el in loc sa ma inteleaga, ca ceea ce sunt acum e datorita lui, el ma imbolnavit de amaraciune. Mia zis ca ea la facut sa se simta barbat, apoi cand a vazut ca bocesc ca un copil, ma lasat sa plang si apoi a zis ca a zis la nervi ca lam enervat. Daca un om te iubeste, cum poate sa te loveasca cu vorbe din astea care raman pe creier ?? Eu numai cred nimic din ce zice si ce face ! Apoi la o alta discutie mia zis ca ea ar fi fost mai buna ca mama pentru copilul meu, lucru care ma durut si ma doare enorm. Eu sunt singura fara parinti, ai lui nu ma ajuta cu nimic, pentru ca nu le place de mine ca sunt timida si in opinia lor prostuta. Si soacra mea are grija de cealalta nora a ei, pentru ca are bani si e rautacioasa.Deci imi cresc singura copilul, el, sotul meu nu are nici o treaba cu copilul, nici 5 minute nu are rabdare sa il tina in brate, lucru care ma dezamageste din nou in suflet. Iar noi de la aventura lui ne vedem doar seara 2 ore cand vine de la munca si in weekend, in care isi planuieste timp doar pentru el si ceea ce ai place lui. Sunt distrusa pshihic, nu ma mai inteleg nici eu uneori. Ma macin in fiecare zi, cu gandul ca, cum a putut el sa ma lase la greu si de ce a facuto ? Si de ce nu a venit acasa cand iam cerut si a preferat sa ramana acolo mintinduma ca pt bani. Vorbele pe care el mi le spune sunt atat de taioase incat imi lasa impresia ca el nu regreta ca ma afectat. Pare ca nu il afecteaza ca eu sunt terminata, vrea si imi spune ca eu nu vad ca el face sacrifici pentru noi ca sa ne fie bine.., sacrificiul fiind ca munceste.. nu ma ajuta cu nimic sa pot capata incredere in el, e indiferent si rece la orice fac eu. Eu cred ca fara mine el ar fi mai bine. Cel putin asa imi lasa impresia mereu. Daca numai are sentimente pentru mine care e motivul pentru care ramane langa mine ? Pana apare alta ? Sau pana creste bebe mare ? Nu stiu cum sa fac si ce sa mai fac. Ma trezesc in fiecare zi cu aceleasi ganduri, plus ca ai si visez mereu impreuna si fericit alaturi de ea. Si in fiecare zi cand incerc sa vorbesc cu el despre ceea ce simt se enerveaza, daca vede ca nu accept trei cuvinte ca ma iubeste si ca e cu mine si ca va fi bine. Nu le accept fiindca nu percep cum un om te omoara pe dinauntru si apoi iti zice sec ca va fi bine ! Dar asta fara fapte fara nimic, doar ca na munceste pentru mine si copil aa ne fie bine. Eu nu pot ghici daca el intradevar simte ceva pentru mine, daca el vrea timp doar pentru el si pentru noi nu este decat limitat si cu nervisori. Am nevoi sa vorbesc cu cineva, care sa ma ghideze cumva fiindca eu sunt terminata pshihic si gandurile, parerile parca se bat cap in cap. Mie rusine de toti care ne cunosc, ca au ajuns sa aube o parere urata despre mine, fiindca atunci cand am aflat numai vroiam sa traiesc, pentru ca stiam ca nu merit asta, si stiam ca nu voi putea sa trec peste, dar nici cu el si nici fara el ! Eu inteleg ca doi oameni care se iubesc fac un copil din iubire, ca sa imparta si copilasului iubire, dar acum eu am ajuns in situatia in care simt ca doar eu ofer. El mia zis de cum am ramas insarcinata la o cearta mai aprinsa intre noi sa fac avort, insa eu intelegandul mereu, mam gandit ca zice la nervi, insa acum eu inteleg ca nervi lui spun adevarul. Si totusi tot nu inteleg de ce mai ramane cu mine, daca eu nu sunt pe placul lui ? Am ajuns sa ma urasc atat de mult, pentru cum arat, cum sunt si parca ea pare atat de frumoasa fata de mine :(( si eu stiu ca nu voi avea cum niciodata sa fiu ca ea pentru el, iar el daca sa indragostit de ea, nu ma va mai putea iubi cum o facea niciodata. Pentru ca avem un copil care imi solicita atentie, grija, timp si eu sunt constienta ca nu am cum sa mai fiu cum eram inainte sa avem copilul. Vom fi ca niste straini care licuiesc impreuna, si care mai mult se cearta fiindca eu vreau atentie si el nu da doi bani pe asta, el vrea liniste pentru el. Si ? Ce e asta ? Ce relatie este ? Cum sa mai poata fi fericita ? Cand e distrusa de un om rece ca el, care nu a fost constient de cum imi va fi mie. ? De un om care ma subestimat mereu doar fiindca eu treceam mereu peste nesimtirea lui fata de mine.este un om atat de orgolios, razbunator si egoist. Mereu se gandeste doar la ce e bine pentru el. Va rog mult sa ma iertati daca am scris prea mult, stiu ca omul care vorbeste mult plictiseste asta mia zis sotul meu. Imi doresc sa primesc cateva sfaturi pe care sa le pot aplica. Imi doresc sa fiu bine din nou !! Va rog sa ma Ajutati sa inteleg ce e bine sa fac in situatia mea ? Va multumesc mult!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul