ce sa fac?

13-12-2007
motonokia
Nu este medic/terapeut
motonokia
e cam lunga povestea, intai ma prezint sunt filip am 17 ani si de 2 luni am niste simptome tare ciudate care nu stiu de la ce ar putea fi, mam trezit intro seara ca aveam palpitatii dureroase, nam mai putut sa dorm, ma simteam agitat, vreo 3 zile la rand am avut aceleasi simptome, mam dus la medic, mia facut ekg si a iesit un usor suflu sistolic si mia spus ca sar putea sa fie marit ventriculul stang, apoi mam dus miam facut ecografie si doctorul mia dat diagnosticul de "epuizat", ficat putin marit, splina la fel, inima nu era, si mia spus sa tin un regim de viata si alimentar( culcat devreme, nu prajit, nu ciocolata, etc)si sa vin dupa 2 luni sami zica daca sa ameliorat, o saptamana mia fos bine dupa care mia fost si mai rau dureri de cap mari, ameteli, stare de voma, palpitatii, am fost la medicul de familie, mia dat un set de analize de facut, de urina si sange, si sa fac iar o ecografie in alta parte, am facut, analizele miau iesit ok, de data asta si ecografia la fel, dar miam adus aminte ca inainte sa incepapa simptomele am primit o lovitura puternica in zona splinei, in partea stanga a cutiei toracice, de atunci tot ma simt mai slabit, acum am si febra si intepaturi in palme, dureri de cap, cateodata si palpitatii, transpiratii, si tot nu scap deloc de aceasta stare, se fac aproape 2 luni de cand le am, o sa ma duc la medic iar sami spuna ce poate fi, ca eu nam nici o idee, o fi de la cap? ca nam facut nici un control si am avut si niste lovituri destul de usoare totusi la cap, sau din cauza loviturii la splina, sau a patit ceva inima?, va rog frumos sa ma ajutati:X, multumesc de intelegere
1 comentarii
0
13-12-2007, ora 00:00
xfile
Nu este medic/terapeut
xfile
salut.eu sunt mai in varsta ca tine si in mare parte cred ca te pot sfatui asupra acestei probleme.iti pot spune de unde provine si cam ce solutii se pot gasi, cat mai practice si cat mai usoare.in primul rand o sa te felicit pentru ca ai fost in stare sa recunosti ca ai unele probleme si ca ai cerut ajutor ceea ce este f important.urmatorul lucru pe care ti-l zic este poate dubios pt tine sau de neinteles.DAR ce ar fi daca ti-as spune ca nu ai nici o problema grava asa cum crezi.Mult timp m-am zbatut si eu in astfel de necazuri, o perioada a vietii eram obsedat ca nu cumva sa am apendicitia, apoi aveam impresia ca ma doare inima, apoi aveam fel de fel de simptome ciudate(asta se intampla pe la vreo 15-16 ani)>la vremea respectiva cu ajutorul lui Dumnezeu si datorita faptului ca m-am apucat de sport(culturism) am trecut peste problema.In schimb dupa varsta de 18 ani au revenit unele probleme de aceasta data de ordin sentimental.Pana la varsta de 22 de ani kt am in prezent am oscilat sincer iti zic intre sanatate si nebunie.Asta vara la un moment dat au inceput dureri de cap.ameteli.palpitatii la inima.treanspiratii abundente, , , , , am descoperit ca am si ulcer duodenal.ficatul ingrasat.am fost nevoit sa renunt la sport.am trecut printr-o perioada extrem de grea de anxietate si depresie si muuuuulte alte probleme.Pana am inteles desigur km care este sursa problemelor, de unde vin si ce e cu ele, si bineinteles cum se pot rezolva.Am mers la un psiholog bun care sincer nu este nici o rusine cum exista mentalitatea in popor ca doar nebunii se duc la psiholog..etc.este chiar un gest de intelepciune sa ceri ajutor cand ai nevoie si deasemenea sa oferi altora ajutor cand iti cer indiferent cum poti.sa nu uit sa spun ca sufeream si de hiperhidroza axiala (tot timpul transpiram la subrat) indiferent de situatie!!!Ai intreba cum de m-am facut bine.Caci sincer iti zic viata mea nu era deloc perfecta asa cum am consideram eu la un moment dat. Trebuie sa intelegi clar ca in organism exista boli care pot face ravagii dar exista si iluzia unor boli care deasemenea pot face ravagii...dar de ordin psihic si sufletesc.Aceasta se numeste ipohondrie...ceea ce mi-a mancat si mie atatea zile si din cate vad si in situatia ta e la fel.deorece din descrierea ta clar ca te confrunti cu aceasi dilema.Ce e de facut ???pai renunta sa mai mergi din doctor in doctor mai ales daca nu este cu adevarat grav(grav inseamna cand ai dureri insuportabile de ceva) dar daca nu e cazul calmeaza-te si gaseste-ti activitate.Asteapta macar o luna sau doua sa vezi cum evolueaza starea ta de sanatate si nu te mai arunca din cabinet in cabinet deorece crede-ma ca o sa ajungi cu nervii la pamant.Doctorii au rolul lor dar asta nu inseamna ca orice necaz orice mica durere trebuie sa ne napustim asupra medicamentelor si a doctorilor.Deoarece o sa joace un fel de ping pong cu tine.te duci la unu si zice ceva, , , , te duci la altu zice altceva.apoi iti medicamente ca ai nu stiu ce la ficat, , , iei acolo si iti dai stomcau peste cap...apoi te duci ca te doare stomacu...iti da medicamente si dai inima peste cap.si uite asa pana te trezesti aproape la balamuc...crede-ma ca vb din experienta proprie, Banuiesc ca esti la liceu...esti tanar.poti sa te implici in atatea activitati.vei trece fara probleme si peste aceasta perioada.Fa-ti prieteni, eventual o iubita caci aceasta e cea mai deosebita perioada pt asa ceva, , , , , gaseste in permanenta activitate si ia-ti mintea de la boli.apuca-te de un sport care iti place si te relaxeaza.daca kiar simti nevoia mergi la un doctor psiholog(ai grija nu psihiatru ca nu e nevoie) eventual chiar la medicul de familie caci te poate ajuta cu fara probleme.mananca sanatos.incearca un stil de viata cat mai echilibrat si ai sa vezi reusita.Crede-ma ca se poate...eu m-am consoderat mult timp blestemat am zis ca viata aceasta nu este pt mine si uite ca am reusit in proportie de 90% sa scap de aproape toate problemele ce candva credeam ca nu au rezolvare, NU in ultimul rand.roaga-te in fiecare zi caci Dumnezeu e mare si iertator...mergi cand ai timp si vrei la biserica la o slujba.asculta de parinti.chiar vorbeste cu un preot bun caci nu e rusine.si crede in tine.te vei face bine.Multa sanatate si succes pe toate planurile.
p, s:nu uita sa te distrezi caci acum e cel mai prielnic moment
salut si sper ca am fost cat se poate de explicit
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.