ce sa fac?

03-01-2010
Pusha
Nu este medic/terapeut
Pusha
am o nelamurire..am avut contact sexual neprotejat cu prietenul meu si a ejaculat in interior foarte putin.sunt in perioada de ovulatie..nu au trecut inca 72 de ore de la contact, ci 51.exista riscul sa fi ramas deja insarcinata??pilula de a 2'a zi ma mai ajuta in acest caz?va rog sa imi raspundeti cat mai repede cu putinta..multumesc anticipat!
18 comentarii
0
03-01-2010, ora 16:48
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
Pilula de a 2a zi, ca sa isi faca efectul cel mai sigur trebuie luata in primele 24 de ore de la contact.
0
03-01-2010, ora 16:51
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
..ps: Pastilutsa Luata cat mai tarziu riscul de a nu isi face efectul este destul de maricel. iar cat despre perioada de ovulatie de care ziceai tu acolo.. nu stiu ce sa zic pentru ca nu iti stiu asa zisul calcul, cu zilele, ca sa pot sa iti dau un raspuns. si de ce nu iei anticonceptionale daca tot isi da drumu in tine in unele perioade, ca sa scapati de griji ?
0
03-01-2010, ora 16:56
Pusha
Nu este medic/terapeut
Pusha
am calculat perioada ovulatiei pe mai multe site'uri..am luat anticonceptionale timp de 4 luni, recomandate de ginecolog, dar in ultimul timp avusesem stari de lesin, asa ca am renuntat acum 2 luni la ele.ultima menstruatie am avut'o pe data de 16 decembrie, iar raportul a avut loc pe 31.dec..alta solutie nu stiu in afara de aceasta pilula..multumesc mult de raspuns!
0
03-01-2010, ora 17:02
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
Mmm, mai Pusha, da in perioada de ovulatie nu ar trebuii sa isi dea drumul in tine asta in caz ca nu vrei sa ai un bebe, in perioada de ovulatie se ramane cel mai usor si cel mai usor gravida ! fi si tu mai atenta pe viitor, si ce sa iti mai spun, cel mai sigur si pentru linistea ta dute la farmacie si ia pastiluta si intreaba si farmacista si vezi ce iti recomanda, dar cel mai bun este postinorul. Iar cand mai ai contact sexual neprotejat si vrei ca partenerul sa isi dea drumul in tine alegeti mai bine zilele, adica cele din apropierea ciclului si dupa ciclu.- [ cele mai sigure 3 zile inainte de ciclu, pe ciclu si dupa ciclu, tot 3 zile, cele mai sigure, din cate stiu eu, eu am facut asa si pana acum nu am avut nici o problema, sincer iti raspund. ] astept un raspuns, sa vad ce ai facut si daca esti ok si ai rezolvat.. te pup si ai grija de tine !!
0
03-01-2010, ora 17:09
Pusha
Nu este medic/terapeut
Pusha
Sper sa iasa totul bine..nu am avut posibilitatea de a lua asa devreme postinorul pt ca am auzit ca este cam scump.. multumesc mult de ajutor! o sa revin sa iti spun ce am facut..te pup!
0
03-01-2010, ora 17:14
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
Intr.adevar este umpic scumput, e intre 500-700 mii, depinde acum de unde il iei.. te pup.
0
11-01-2010, ora 20:01
Pusha
Nu este medic/terapeut
Pusha
am luat atunci postinor..inainte de 72 de ore..acum astept ciclul si mi-e foarte frica.. sanii ma dor, sper sa fie de la ce sper eu si nu de la o sarcina..
0
12-01-2010, ora 15:59
just a boy
Nu este medic/terapeut
just a boy
va rog am si eu nevoie de un raspuns pls!! am facut sex cu o virgina neprotejat pe 30 decembrie i-a venit ciclu iar pe 4 ianuarie i-a trecut si pe 8 am facut sex neprotejat..exista posibilitatea sa fie insarcinata????helppppp!!!!!!!!!!!!!!!!!plsss!!!!
0
12-01-2010, ora 16:04
Pusha
Nu este medic/terapeut
Pusha
eu zic k nu se poate.. pt k nu era in perioada de ovulatie.. -*, iar pentru linistea voastra luati un test de sarcina dupa aproximativ 9-10 zile de la contact..si ai grija pe viitor.:p

(*modificat de administrator)
0
12-01-2010, ora 17:03
just a boy
Nu este medic/terapeut
just a boy
ms mult,.de tot dar nu stiu cum se calculeaza dar dupa u asa a fost fertila?sau nu???astept raspuns multumesc anticipat
0
12-01-2010, ora 17:32
Pusha
Nu este medic/terapeut
Pusha
nup, nu era in perioada fertila..ai grija de acum incolo si poate luati niste anticonceptionale, sau dak nu..sunt mai multe metode..de exemplu ovule, foite sau stiu eu..dak nu e ok cu prezervativul :p ai grija de tn.
0
12-01-2010, ora 17:34
just a boy
Nu este medic/terapeut
just a boy
ms mult de tot o sa aleg prezervativele
0
12-02-2010, ora 14:13
adrianaherghelegiu
Nu este medic/terapeut
adrianaherghelegiu
buna ziua. o rog pe crissa 23 sa ma ajute. utima data mi-a veni menstruatia pe data de 23 ianuarie. am facut de atunci sex neprotejat in speranta ca voi ramane insarcinata. pana acum nu am avut nici un fel de simptome de sarcina. as vrea sa-mi fac un test de sarcina dar cred ca e deja prea devreme. problema e ca nu mai am rabdare sa stiu daca e vb de bebe.
0
12-02-2010, ora 16:16
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
Buuuuuna ziua ! adrianaherghelegiu, Sa inteleg ca vrei un bebe.. deci, zici sa faci un test de sarcina si crezi ca este prea devreme ? pai ai mai bine de 2 saptamani de cand incerci, si ar trebui sa se vada teoretic sarcina, daca este instalata.. eu zic sa incerci, sa faci un test de sarcina, si sa vezi. ( dar pana acum ai mai incercat ? si tot nu ai ramas ? sau ai avut ceva probleme ? )
0
12-02-2010, ora 19:54
adrianaherghelegiu
Nu este medic/terapeut
adrianaherghelegiu
pt. crissa. pana acum nu am mai incercat este pt. prima data cand incerc. anticonceptionale nu am luat niciodata sper sa fie vb de un bebe. doamne ajuta ca mult imi mai doresc. maine imi iau testul de sarcina si incerc sa-l fac. merci pt raspuns. revin cu vesti. sper sa fie bune
0
12-02-2010, ora 20:00
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
Pai daca nu ai luat anticonceptionale, si nu ai mai incercat, si e totul ok, nu vad dc nu ai ramane, fa testuletsul si vezi cum e treaba ! sa auzim te bine, te pup !
0
14-02-2010, ora 14:37
adrianaherghelegiu
Nu este medic/terapeut
adrianaherghelegiu
pt. crissa. mi-am facut testul de sarcina ieri si se pare ca nu sund insarcinata. deja am au inceput sa-mi apara simtomele de menstruatie. cred ca deja imi vine. se pare ca luna asta nu am avut noroc. ufffffffffffffffff. merci de raspuns.
0
15-02-2010, ora 14:45
Issa23
Nu este medic/terapeut
Issa23
Dar de ce nu te duci la un doctor sa vezi care e problema? sau daca exista vreo problema ? ar fi mult mai bine.. te pup. ai grija de tine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Metoda calendarului
  • Criterii de excludere a sarcinii
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  • Sunt însărcinată?
  • Testele de ovulație
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •