Ce sa fac? Sa-i spun iubitului meu de celalalt baiat?

03-03-2008
karrissya
Nu este medic/terapeut
karrissya
Am o relatie de 2 ani si 9 luni.In primele 2 luni sa intamplat ca intr-o excursie sa sarut un coleg si la o petrecere un fost prieten.Aproximativ, acum 8 luni uitandu-ma la tradati in dragoste mi-am amintit...nu stiu ce sa intamplat, am ramas blocata, cu gandul sa-i spun iubitului meu, singurul barbat din viata mea, cu care m-am mutat impreuna, cu care am relatia de 2 ani si 9 luni.In timpul asta ma invinovateam, regretam...in final i-am zis pt ca nu mai rezistam.I-am zis de cel din excursie si de celalalt am zis doar ca a insistat sa ne impacam dar nu am vrut.A trecut si asta, ma simteam mai bine, dar dupa vreo 3 zile ma sunat de la lucru, eu fiind fericita, ma intrebat ce am, ce am facut, de ce sunt asa...dupa ce a inchis tel. am olans mult si am vrut sa plec dar nu am plecat pt ca-l iuubesc.M-ai rau e ca iar am ramas asa blocata cu gandul sa plec, sa ne despartim, imi doream sa fac accident, sa dorm sa nu mai stiu de nimeni nimic...sa plang, mi se pare ciudat sa fie 2 oameni impreuna, nu mai imi fac planuri de viitor.Imi vine in minte persoana acea de la petrecere de care nu i-am zis exact, si nu stiu de ce pt ca nu am avut o rel de durata si nici serioasa, tind sa cred ca nu-i ceva, , curat".Vreau sa fiu ca inainte, sa-mi continui relatia, el vreqa sa ne casatorim si eu parca nu ma bucur, nu mam bucurat nici macar ca ne-am mutat cu parintii mei...si mi-am dorit f mult.Parca nu mai am sentimente, viitor...nu stiu ce-i in capul meu!!Am incercat de o saptamana sa ma incurajez singura...dar azi am cedat iar!Ce sa fac?Sa-i spun iubitului meu de celalalt baiat si de ceva lucruri care nu i le-am zis?Nu vreau sa sufere, vreau sa continuam relatia pt ca e un baiat extraordinar si nu asa vrea sa-l pierd.Imi doresc sa fiu ca inainte, sa ma bucur de viata si de barbatul de langa mine!!!Ce sa fac?Sa vorbesc cu el, sau sa consult un psihiatru?
7 comentarii
0
03-03-2008, ora 00:00
karrissya
Nu este medic/terapeut
karrissya
ma influenteaza tot ce aud de rau
0
04-03-2008, ora 00:00
Diasistentasefa
Nu este medic/terapeut
Diasistentasefa
Nu cred ca-l iubesti. Daca l-ai fi iubit nu te-ai fi sarutat cu altul.
Nu trebuia sa-i spui iubitului ce-ai facut.
Nu te casatori cu el daca nu-l iubesti, pt. ca nu e de durata casnicia.
"DRAGOSTE CU SILA NU SE POATE".
Pleaca in concediu cu el (sa fiti doar voi doi) si atunci ai sa te convingi...
0
04-03-2008, ora 00:00
Diasistentasefa
Nu este medic/terapeut
Diasistentasefa
Nu e vorba de psihiatru, totul depinde de tine, de sentimentele tale.
Iti spun din experienta. Am 14 ani de cand sunt casatorita.
Nu "pleca urechea in stanga si-n dreapta", discuta cu el daca tot ia-i spus si convinge-l ca-l iubesti.
0
04-03-2008, ora 00:00
Karryssya
Nu este medic/terapeut
Karryssya
Totusi eu l-am sarutat pe ala la inceputul relatiei, gandul ere tot la iubitul meu dar poate ca nu credeam ca va fi o relatie de durata, nu prea mai aveam incredere in baieti. Iubitul meu a fost singurul barbat din viata mea, adica eram virgina.De ce pana acum 8 luni inainte sa ma uit la tradati in dragoste nu eram asa?Adica nu vedeam viata fara el, imi faceam planur, abia asteptam sa ne casatorim si nu ma interesa nici un alt baiat?Nici acum nu ma intereseaza nimeni doar vreau ca sa fiu ca la inceput, ca parca nu mai sunt normala.
0
04-03-2008, ora 00:00
Diasistentasefa
Nu este medic/terapeut
Diasistentasefa
Scuza-ma, ce varsta ai?
0
04-03-2008, ora 00:00
Psiholog Simina Munteanu
Psihologie, Sibiu
Psiholog Simina Munteanu
Karryssya, intreaga ta viata graviteaza in jurul acestei relatii? Oare nu exista in viata ta aspecte cel putin la fel de interesante si importante pentru tine? De exemplu, studiile sau planurile de viitor, de cariera, alti oameni, alte relatii, alte dorinte si alte nevoi pe care le ai...
Cum poate o relatie sa te zapaceasca si sa te confuzeze atat de rau? In acest caz, dispare principalul motiv pentru care incepi o relatie, si anume sentimentele frumoase, constructive, de iubire, implinire, fericire...
Ia o pauza si da-ti timp pentru ca lucrurile sa se aseze in mintea si in sufletul tau. La nevoie, consulta un psihoterapeut si acorda-ti cateva sedinte in care sa intelegi ca ai dreptul sa-ti traiesti in deplina libertate sentimentele, asumandu-ti totodata si consecintele exprimarii acestei libertati.

Succes!
0
04-03-2008, ora 00:00
Karryssya
Nu este medic/terapeut
Karryssya
adica, sa ma impac cu cu gandurile astea, sa trec peste tot si sa-mi continui relatia?Asta incerc sa fac, pentru ca peste cateva luni ma asteapta licenta si altele.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul