Ce sa fie oare ?

24-04-2012
ChristianoRolando
Nu este medic/terapeut
ChristianoRolando
Buna seara ! Am aproape 20 de ani si de 4-5 luni am foarte des nasul infundat sau daca e desfundat nu pot trage aer la capacitate maxima si uneori am o tuse iritativa[mai mult seara, nu ma trezeste din somn].
M'am speriat rau asa ca am fost la medic si am facut o radiografie pulmonara si o spirograma.Totul a iesit normal[Acum 3 luni, pe data de 1 feb 2012]
Iarna aceasta am fost racit de cateva ori, dar niciodata nu am avut nimic la plamani, doar bronsite...cred ca au fost vreo 3.{Toate asmatiforme, pentru ca am si un sunet dubios in piept}
Simt ceva cum se scurge pe gat sau cum sta agatat bine-bine de tot in partea superioara a lui si uneori in piept{simt ca am ceva in piept, asa ca aproape mereu imi dreg vocea sau tusesc[fortat], dar degeaba...nu se duce de acolo..
Aseara m'am enervat si m'am fortat atat de tare pana am scuipat sange(ca niste bilute).M'am speriat ingrozitor, am crezut ca gata, am cancer si voi muri.
Astazi m'am fortat din nou si mi'am dat seama ca este chestia aia care 'se tine tare ' acolo in gat, e cu sange sau ceva de culoare verzui-maronie.Asa ca am tras din nas de cateva ori, am dat afara totul iar acum nu mai curge.
Am observat ca dupa ce ma trezesc am mucusul ala in gat, si tot ma chinui sa'linghit.
Pot sa'mi tratez acasa problema ? E grav ? Am devenit foarte ipohondric, chiar cu atacuri de panica uneori ! Mentionez ca am fumat, pana ieri !
1 comentarii
0
08-05-2012, ora 12:06
Gilles
Nu este medic/terapeut
Gilles
Exact aceaisi problema o am si eu.
Senzatie de nod in gat, si uneori cand imi dreg vocea si incerc sa scot fortat e cu sange.
mentionez ca eu am avut TBC anul trecut si atunci am inceput sa dau cu sange.
Am facut hemostatice si s-a oprit o perioada.
Se credea ca e de la plamani [ hemoftizie]. Dupa o perioada a inceput sa imi vina din nou, m-a internat in spital din nou pentru a-mi administra hemostatice insa de data aceasta fara efect. Am facut intre timp si un control ORL si se pare ca {dupa spusele medicului} am amjgdalele fff. bolnave plusa ca aveam si un epistax posterior.
In final mi-a trecut insa azi mi-a venit din nou. Ieri am baut apa de la dozator si desi o combin cu apa calda, mi s-a parut cam rece si a inceput sa ma usture putn in gat.
Ca si remediu mie mi-a recomandat Clorocalcin, tarosin si mai folosesc siropul din con brad facut de mama.
Daca ai ceva noutati pls. scrie-le pe forum.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.