Ce sa iau pentru nervi ?

24-10-2017
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Buna seara,
Nu stiu ce sa mai ma fac. In ultimul timp ma enervez din orice si ma enervez foarte tare. Nu ma enervez degeaba, fara motiv, motivul exista, dar nu e asa de important incat sa ma enervez cum ma enervez eu. Nu stiu, poate s-au strans prea multe si s-a umplut paharul, nu-mi dau seama. Imi puteti recomanda ceva care sa iau si sa nu mai imi pese cand mi se intampla ceva rau ? Eu mai iau si Olanzapina si Cipralex pentru alte chestii.
14 comentarii
0
24-10-2017, ora 19:40
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Poate iti mai scade medicul din Cipralex. Vorbeste cu el despre asta. Sau iti creste antipsihoticul, ceea ce sigur nu vrei.
Am aflat ca in Franta li se dau pacientilor cate 2-3 antipsihotice si sunt supravegheati de o asistenta sociala sa isi ia tratamentul. Le face vizite acasa. La noi e parfum. Noi ne plangem si de un singur antipsihotic.
0
24-10-2017, ora 20:03
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Nu am medic. Sint doar eu cu voi, atat.
Multumesc.

PS: Am mai mers si cu Cipralex mai putin si ma enervam mai rau.
0
24-10-2017, ora 20:25
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
In primul rand intreaba medicul ce ti-a prescris initial tratamentul...nu ai putut sa-l iei de la farmacie fara o prescriptie medicala.

Mai apoi, daca nu mergi la psihoterapie, poate ar fi cazul...insa nu inainte de a intreba medicul cum iti schimba tratamentul.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata
0
24-10-2017, ora 20:28
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ce boala ai? In ce concentratii iei tratamentul? Ai optiunile inchise si nu pot vedea nimic.
Ai umblat la tratament de cand ti l-a dat medicul ultima oara?
0
24-10-2017, ora 20:30
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Dr. Rares Ignat

Degeaba punem puncte puncte daca nu sunt bani. Oricum noi suntem cobaii societatii. Stati linistit.
0
24-10-2017, ora 20:56
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Sa presupunem ca ar mai trai medicul meu... E foarte complicat sa iau legatura cu el (sau cu alti medici) pentru ca locuiesc intr-o zona unde nu e nici un medic pe o raza de 50km. Si plus ca vedeti cum e vremea afara acum.
Medicamentele mi le ia mama o data pe luna, fara sa mai merg eu, ca o cunoaste pe doctora si oricum eu as fi mers tot degeaba pentru ca nu imi place si nu am incredere in doctora aia. Eu iau de mult timp combinatia asta Olanzapina si Cipralex si imi merge foarte bine. Probabil ca pe viitor poate o sa mai incerc alt doctor, dar sint cam dezamagit, ca am incercat multi si degeaba.
Ce boala am ? Nici nu stiu ce sa zic... ca fiecare medic imi da cate un diagnostic. Mi s-a pus si schizo-afectiva si shizofrenie (dar nu am), am avut si o depresie mare acum cativa ani dar si asta a trecut, si mai am fobie sociala... Ideea e ca am fost abuzat psihic toata viata si de societate si de familie, de toti, si d-asta am ajuns asa.
Dar nu asta e problema acum. Acum ma simt ok, doar ca ma ingrijoreaza enervarea asta care mi-a venit in ultimul timp.
0
24-10-2017, ora 21:14
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Iei Olanzapina de 10?
0
24-10-2017, ora 21:54
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Iau doza minima cu care ma simt bine: 2, 5mg. Dar nu asta e important.
0
24-10-2017, ora 22:45
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Imi pare rau ca ai fost abuzat psihic Martin insa un pas important pentru tine ar fi sa accepti diagnosticul pus de medic si tratamentul recomandat.

La 2, 5 mg e destul probabil ca tratamentul sa fie subdozat. Ai putea sa mergi impreuna cu mama ta la medic sa vada daca nu e cazul sa-ti creasca doza. Ai incredere, doctorita iti vrea binele...
1
24-10-2017, ora 22:46
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Din pacate Clara e putin probabil sa fie compensata curand psihoterapia pentru diagnosticul schizofrenie.
Dupa cum observi si la Martin, nu constientizeaza si nu accepta ca boala lui exista. E un semn destul de clar ca tratamentul e subdozat.si nu e de mirare la 2, 5 mg.

In schimb in cazul bipolaritatii si al altor afectiuni psihice, m-as bucura sa vad o asociatie de pacienti care sa trimita o scrisoare catre autoritati in care sa solicite compensarea psihoterapiei. Singurul motiv pentru care psihoterapia e compensata azi la autisti, e faptul ca asociatia s-a zbatut mult sa obtina compensarea.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata
0
24-10-2017, ora 23:14
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Va asigur domnule doctor ca am acceptat si constientizat destul de bine. :)) Am zis ca nu am schizofrenie pentru ca nu am, nu aud voci, nu am halucinatii... si nici n-am avut niciodata. Nu am avut niciodata un episod psihotic. S-a facut o incurcatura. Eram acum cativa ani intr-o depresie puternica cauzata de un lucru bine definit pe care nu puteam sa-l accept ca se intampla (ca sint bolnav si ca nu voi avea niciodata o familie). Iar lucrul asta ma dusese la DISPERARE si probabil ca ma comportam ca un schizofrenic, adica gandirea mea nu mai avea nici o logica, ca deh, asa e pe culmile disperarii. Dar in cele din urma am acceptat, si mi-a trecut si disperarea si depresia si comportamentul irational. Iar acum sint foarte bine din punctul asta de vedere. Ce rost are sa ma intoxic cu 10mg cand e ok cu 2 jumate ? Dar nu asta e subiectul topicului. Am deschis acest topic doar pentru a gasi metode de calmare a nervilor. Acum am luat un Anxiar si vad ca mai m-a linistit, dar as fi vrut o rezolvare mai pe termen lung.
0
25-10-2017, ora 11:07
Psiholog Pătraşcu Roxana
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pătraşcu Roxana
Pe langa medicatie, apelati si la tehnici de relaxare (Schultz sau Jacobson), exercitii de respiratie pe care sa le efectuati de doua ori pe zi, activitati sportive 30 de minute zilnic, scrieti intr-un jurnal, dezvoltati-va emotiile pozitive ocupandu-va de cate un hobby pe saptamana (in acest sens - puteti face o lista cu activitatile placute). Aceste metode efectuate constant va vor ajuta in cresterea rezistentei la frustrare, un mai bun control al starilor de nervozitate, inducerea starii de calm si relaxare.
Daca va este greu pe cont propriu, puteti aplea si la cateva sedinte de psihotarapie cognitiv-comportamentala online.

Mult spor!
0
25-10-2017, ora 13:23
Marcus Aurelius
Nu este medic/terapeut
Marcus Aurelius
Multumesc mult pentru sfaturi, mai ales ca nu implica medicamente.
Hobby-uri am si am inceput recent sa fac si sport. O sa caut sa ma documentez si de exercitiile de relaxare si respiratie de care mi-ati zis.
0
25-10-2017, ora 19:43
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cam 10 e doza minima pentru ce ai mata, dar daca tu te simti bine cu 2, 5, e extraordinar. Si eu am mers ani intregi subdoze fara sa am nimic. Plus ca nu vei avea efectele secundare ale antipsihoticelor. Noi suntem cobaii acestei societati. Olanzapina nu e un medicament asa vechi. Nu stim real ce ne va face in timp si daca nu va trebui schimbata. Unii deja o schimba din diferite motive. Altora le e bine cu ea.
Daca nu reusesti sa te echilibrezi prin mijloace alternative, ai putea sa vorbesti cu doctorul tau daca e de acord sa iti dea 3-4 picaturi de haldol la nevoie. Unii medici dau.

@ Dr. Rares Ignat

O sa vorbesc cu Andrei.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul