ce sa incerc sa tratez furnicaturile/amortelile sau cele legate de dermato-venerolog?

13-02-2012
mihai12345678
Nu este medic/terapeut
mihai12345678
Buna ziua,
Sunt baiat, am 21 de ani, iar de vreo 4 zile simt furnicaturi si amorteli ale mainilor si picioarelor. Initial au aparut pe partea dreapta- mana si piciorul drept, iar mai apoi s au extins si pe cealalta parte. Cred ca este o problema in circulatia sangelui, aceiasi senzatie o aveam cand stateam intr o pozitie incomomda, dar acum e mult mai intens si ajunge sa ma doare tare. Daca era ceva neurologic, normal nu ar trebui sa ma doara doar o anumita parte? pe mine ma doare(amorteala, furnicaturi) 'random', cand mana dreapata si piciorul stang, sau orice alta combinatie.

Cred ca stiu cauza, in urma cu 8 zile am intretinut relatii sexuale cu o fata, cunoscuta in club, fara prezervativ, iar dupa aceea mi a spus ca ea lucreaza intr un night club in italia, dar m a asigurat ca are analizele la zi. De atunci, timp de 2-3 zile doar la sifilis si hiv am inceput sa ma gandesc, dupa aceea au aparut si simptomele descrise mai sus. Cu toate ca, stand 1 ora 'eu cu mine' si gandindu ma ca sigur am exagerat, ca totul e ok, ca voi astepta sa treaca o perioada de timp si apoi o sa ma duc sa mi fac toate analizele complete, ca oricum nu mai am ce face, am reusit sa depasesc si sa mi infrunt teama(cred eu, deoarece nu ma mai gandesc decat f putin) furnicaturile nu au disparut. Poate uneori e bine sa fii prost, in urma cu 2 luni am avut uretrita-tot luata in urma unui contact sexual si citisem extrem de mult despre bts/its. Semnele(uretritei) nu au disparut in totalitate, dar acum par sa se fi accentuat- unele usturimi la urinare, usoare mancarimi, totul dureaza doar cateva secunde pe ora, si de aceea ma gandesc daca nu sunt doar in capul meu.

Intrebarea mea este urmatoarea, ce sa incerc sa tratez? furnicaturile/ amortelile sau cele legate de dermato-venerolog? Oricum aveam de gand sa ma duc la acesta din urma, dar doar dupa 4 saptamani, am auzit ca atunci ar fi relevante analizele pt hiv. Si daca e sa tratez amortelile, ce sa aleg? Psihoterapeut sau psihiatru? Sau chiar neurolog in prima faza, iar daca totul e ok sa apelez la un psihoterapeut sau psihiatru si mai apoi la dermatolog? Chiar sper ca voi avea parte de o indrumare. E o problema ce ma depaseste.

Multumesc!
3 comentarii
0
13-02-2012, ora 18:02
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Nu cred ca simptomatologia pe care o resimtiti la nivelul mainilor si picioarelor are vreo legatura cu bolile cu transmitere sexuala. Puteti merge la un neurolog si la un dermatolog (chiar daca nu puteti face acum analizele pentru sifilis si HIV le puteti face pe cele pentru Chlamydia).
Numai bine,
0
13-02-2012, ora 18:31
mihai12345678
Nu este medic/terapeut
mihai12345678
Va multumesc de raspuns, nu am zis ca furnicaturile si amorteala de la nivelul mainilor si picioarelor ar avea legatura cu o boala cu transmitere sexuala, ci s ar fi declansat datorita temerii mele exagerate, timp de cateva zile de a nu fi contactat sifilis sau hiv- de restul nu m as fi temut asa tare, stiu ca exista tratament si nu sunt chiar asa grave. Deasta am adus in discutie psihiatrul/ psihoterapeutul, dar daca ma sfatuiti atunci o sa merg la un neurolog(am citit numaroase cazuri in care rmn ul si alte analize facute de catre neurolog, endocrinolog, etc, au iesit bune iar persoana respectiva nu se vindeca, in cele din urma a ajuns la un psihihiatru rezolvand cu succes problema.
Eventual in cursul saptamanii viitoare o sa postez aici rezultatul analizelor!
Multa sanatate!
0
16-02-2012, ora 22:44
mihai12345678
Nu este medic/terapeut
mihai12345678
Rezultatele analizelor de la dermato:

Biochimie urini
*Sedminent Urinar
LEUCOCITE 1-2 pe camp(foarte rare)
ERITROCITE 3-4 pe camp(rare)
FLORA MICROBIANA rara
*densitate -1.030
*PH-5
*LEU-neg
*NIT-neg
*PRO-neg
*GLU-norm
*KET-neg
*UBG-norm
*BIL-neg
*ERY-10 Ery/ul


SEROLOGIE
RPR -NEGATIV

MICROBIOLOGIE
Frotiu Gram
Frecvente leucocite.
Flora Microbiana mixta bogata(frecventi coci Gram pozitivi, rari bacili Gram negativi si Gram pozitivi).



Tratament:
azi(16.02): Metronidazol -8 pastile in priza unica
maine(17.02): Cefort - o injectie intramusculara
de poimaine timp de 7 zile(18.02-25.02) -- doxicilina, de 2 ori pe zi, dimineata si seara.
In tot acest timp -- biotic



Intrebarea mea, sunt ok rezultatele analizelor? Am intrebat o pe dna doctor si a zis ca a iesit ceva da nu e foarte concludent. Urmeaza sa mi fac si analizele pt hiv. E vreun medicament din cele prescrise care ar reactiona cu Meloxicam 7.5mg(de 2 ori pe zi) prescris la neurologie?

Mutumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: