ce se intampla cu piela mea?

30-08-2007
HelpMe
Nu este medic/terapeut
HelpMe
in ultimile 3 luni m-am ingrasat 15 kilograme si mi-au aparut pe coapse niste, , semne', un fel de vene dar nus si sunt de culoarea pielii numai ca ceva mai roz..iar acuma in luna asta miau aparut si pe bratu stang si drept...ce poate fii ?..deci sunt ca niste fisuri in piele dee culoare roz.va rog frumos sa imi dati niste raspunsuri...ce ar putea fii ?
5 comentarii
0
30-08-2007, ora 00:00
alinacornelc
Nu este medic/terapeut
alinacornelc
buna helpme. ce ti se intampla tie este rezultatul ingrasarii cu mai multe kg intr-un timp relativ scurt, si se numesc vergeturi. incearca diferite creme, sau un solar, poate te ajunta. sunt in situatia ta. eu fac sala si mi-au mai disparut, adik in momentul in care incepi sa slabesti isi schimba cularea, devin albe. pup
0
30-08-2007, ora 00:00
HelpMe
Nu este medic/terapeut
HelpMe
ms ms.stiam eu ca aree legatura cu ingrasarea mea brusca.si eu am inceput sa merg la sala.sper sa scap de ele ca ma oftica ff mult :)...ms inca odata ca mai linistit.te pup si eu inapoi
0
04-09-2007, ora 00:00
DANACA
Identitate neconfirmată
DANACA
eu stiu altfel
vergetutile sunt cand se slabeste
eu ma gandesc la suspiciunea de sindrom cushing in care sunt specifice.se determina cortizolul
0
05-09-2007, ora 00:00
DANACA
Identitate neconfirmată
DANACA
m am exprimat gresit.scuze.vergeturile nu sunt rezultatul ingrasarii bruste.da, cand se slabeste brusc da.ele sunt specifice in cushing, o boala care daca nu se trateaza e rau.se caracterizeaza prin cresterea cortizolului.alte simptome.mai sunt disribuirea grasimii in special fata si trunchi, cu fata in luna plina, mainile si picioarele sun subtiri.glicemia este crescuta si deci pericol diabet.hipertensiune.obezitate.osteoporeza.
0
11-09-2007, ora 00:00
DANACA
Identitate neconfirmată
DANACA
imi cer scuze inca o data.am citit ieri.stiam gresit cu vergeturile.sunt specifice ingrasarii.in rest ce am scris e corect
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vergeturile după naștere
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • De ce apar vergeturile?
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  •