Ce se intampla daca nu iti scoti placuta si suruburile dupa vindecarea osului?

26-05-2017
Maryclair
Nu este medic/terapeut
Maryclair
Buna seara, mama a fost operata cu succes acum un an la glezna, avand o fractura bimaleolara, din cate imi amintesc din conversația cu domnul dr. I-au fost introduse o plăcută si cateva suruburi, nu mai țin minte numărul lor exact, dar nu foarte multe oricum, materialul folosit a fost titan..I s-a spus sa se intoarca la spital pentru scoaterea lor dupa un an, adică in perioada aceasta.
Mama se simte foarte bine, merge, alearga, piciorul arata aproape la fel ca celalalt si de accea se gandeste de ce ar trebui sa scoată aceste materiale daca ea se simte bine, evident fiindu-i frica de inca o intervenție care poate sa nu aiba acelasi succes..Poate ramane cu ele?Astept un răspuns, mulțumesc frumos!
4 comentarii
0
26-05-2017, ora 09:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Raspunsul nu este simplu, deoarece atitudinea este, oarecum, impartita intre scolile de ortopedie din lume.
Daca materialul de osteosinteza este din titan si nu jeneaza in nici un fel, il poate lasa fara probleme (nu impiedica efectuarea de investigatii gen RMN).
Daca, insa, vor exista probleme cu materialul in viitor, va fi infinit mai greu de extras la 3-4 ani decat la 1 an (titanul se osteo-integreaza si devine dificil de extras, existand sansa ca suruburile sa se rupa si sa ramana definitiv in os).
In orice caz, interventia de extragere este relativ anodina si nu are vreun motiv sa-i fie frica.
Discutati cu chirugul care a operat-o, este cel mai in masura sa va sfatuiasca.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
26-05-2017, ora 11:06
Maryclair
Nu este medic/terapeut
Maryclair
Mulțumesc frumos pentru răspunsul prompt!O zi minunată vă doresc!
0
22-09-2021, ora 10:06
Eavy
Nu este medic/terapeut
Eavy
Buna ziua, Am în tibie si in peroneu o tija, respectiv o brosa, implantate acum 18 ani.Nu stiu din ce material sunt.Acum 6 ani am făcut un RMN cervical, stiu ca am spus că am acele implanturi, dar nu mai retin altceva, decât ca mi s-a spus să îmi scot cerceii si verigheta.Acum trebuie sa fac din nou RMN cervical.Il pot face în siguranță sau -zic si eu-e posibil în acești 6 ani sa se fi produs modificări la acele implanturi ? Multumesc anticipat
1
22-09-2021, ora 12:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Veti face RMN-ul exact in aceleasi conditii ca acum 6 ani.
NU se produc modificari la implanturile metalice, fiind vorba despre materiale inoxidabile/neperisabile.
Le puteti extrage daca va deranjeaza.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul