Ce sfat imi dati?

22-12-2008
COSMINUT
Nu este medic/terapeut
COSMINUT
In urma unui chiuretaj biopsic am avut urmatorul rezultat:
fragmente de endometru polipoid cu hiperplazie glandulara prezentand aspecte de;
hiperplazie complexa cu citoatipii si aspecte de hiperplazie simpla cu citoatipi;
corion dens cu zone de fibroscleroza.

Fragment endocervical polipoid cu metaplazie epidermoida imatura.
Cat la suta exista probabilitatea de a fi cancer?
Medicul ginecolog a spus ca alta solutie nu exista decat histerectomie totala.
Analizele sunt efectuate in luna noiembrie.

Alta solutie nu poate fi, decat interventia chirurgicala ?

Mentionez ca am 45 de ani.

Interventia o pot amana pana in luna martie ?

Rog sa-mi raspunda cineva si sa vina cu mai multe amanunte.
Va multumesc si sa aveti sarbatori fericite insotite de multa sanatate!
7 comentarii
0
25-12-2008, ora 19:24
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Trebuie sa faci asa cum a zis medicul si sa te prezinti pentru operatie.Nu amana, caci mai tarziu poate fi prea tarziu.Ceea ce e acolo se poate intinde.La varsta ta nu se mai pune problema copiilor, asa ca nu ai nici un motiv sa nu faci aceasta operatie.Se poate trai si fara uter, menopauza va veni mai devreme pentru tine.Dar macar ceea ce e rau va fi scos.Curaj si sarbatori fericite!
0
25-12-2008, ora 20:35
COSMINUT
Nu este medic/terapeut
COSMINUT
Nu-mi fac probleme ca intru in menopauza sau ca raman fara uter.Problema mea este sa nu fie ce e mai rau.
Nu mi-ai dat prea multe amanunte. Ceea ce-mi spui tu imi este f clar si le stiam.Vreau si alte detalii.Care e probabilitatea de a fi cancer?
0
26-12-2008, ora 00:13
COSMINUT
Nu este medic/terapeut
COSMINUT
iarta-ma ca nu ti-am multumit pentru sfat dar cred ca-mi intelegi disperarea si-ti urez sarbatori fericite si un an nou cu multa sanatate!!!!!!!!!!
0
26-12-2008, ora 07:24
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ce e atat de greu de inteles?Cand e vorba de scos un organ prin operatie acest lucru nu se face pentru boli banale.In uter ai deja transformari canceroase ;se vorbeste de atipii celulare si metaplazieNu vor sa-ti scoata uterul pentru ca e bine.Nu e bine.Dupa ce va fi scos uterul si va fi examinat anatomopatologic vei sti exact ce tip de cancer ai.Nu poti amana cat vrei tu caci, ti-am mai spus, acesta se poate intinde si ajungi apoi prea tarziu.
0
27-12-2008, ora 01:12
COSMINUT
Nu este medic/terapeut
COSMINUT
Bun, acum sunt f lamurita.
Alta problema mai am, sunt alergica la anumite medicamente printre care :algocalmin, penicilina, piafen, oxacilina, biseptol...etc ( am facut soc anafilactic) si sufar de astm bronsic pe fond alergic.
Care sunt riscurile in timpul interventiei chirurgicale ?
0
27-12-2008, ora 06:15
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Va trebui sa anunti ginecologul care te va opera si anestezistul de celelalte boli si alergii pe care le ai.Nu te teme, caci solutii se vor gasi.Numai bine!
0
27-05-2009, ora 11:59
carmen.andrian
Nu este medic/terapeut
carmen.andrian
Buna.Sunt alergica la vopsea de par.Am incercat toate tipurile de vopsea.Am descoperit ca doar la nuantele de negru sunt alergica, toate contin RESORCINOL.Ce sa fac?Doar cu negru imi sta bine si continui sa ma vopseac dar cred ca nu imi face bine.Am mai luat pastile pt alergii Claritine si imi mai opreste umflarea scalpului si urticarile.Oare pot sa ma tratez de aceasta alergie?Va multumesc mult si astept cu nerabdare sfaturile dumneavoastra
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.