Ce stiti despre tratamentul injectabil estetic? Ce alegem:acidul cu hialuron, prp, botox?

07-06-2017
ingrid_d
Nu este medic/terapeut
ingrid_d
- impartasire experiente, pareri, recomandari
- diferente substante injectabile
- efecte
- intervale injectari
41 comentarii 12 Înainte ›
0
07-06-2017, ora 11:19
ingrid_d
Nu este medic/terapeut
ingrid_d
Buna tuturor!
Incurajata de noile mele prietene de pe alt topic am decis sa deschid acest subiect, foarte drag mie, dar care de cele mai multe ori din lipsa de informatii, are o reputatie discutabila.
Sunt de parere ca aceste interventii non invazive, facute in contextul potrivit, cu bun simt, substante de buna calitate, de un medic responsabil au un efect extraordinar asupra aspectului pielii si pot avea rezultate remarcabile.
Revin cu experientele mele si cunostintele acumulate in ultimul an si jumatate de injectari estetice si raspund cu drag despre ce stiu.
0
07-06-2017, ora 11:34
andreeapop
Nu este medic/terapeut
andreeapop
:) pentru ca te-am incurajat, te si sustin! Eu am botox si acid hialuronic, imi refac tratamentele periodic. imi place fata mea intinsa, odihnita, par mai tanara
0
07-06-2017, ora 11:50
ingrid_d
Nu este medic/terapeut
ingrid_d
Multumesc Andreea :) si eu am inceput cu hialuron acum un an si jumatate, iubesc efectul usor volumizat al buzelor si faptul ca am netezit santurile din jurul nasului - ma stramb mult, au aparut devreme :))) - imi place tare mult exact efectul de care vorbesti de chip proaspat, hidratat. Acum cateva luni am incercat si cateva puncte de botox in frunte unde un rid de expresie dobandit de la incruntari si privit intens in monitor imi crea in fiecare dimineata nervi. Nervi, riduri, cerc vicios :). Am fost fermecata de efectul de netezire si de ridicarea subtila a sprancenelor.
0
07-06-2017, ora 12:36
Dr. Bejinariu Catalin
Chirurgie plastica - microchirurgie reconstructiva, Bucuresti
Dr. Bejinariu Catalin
Tratamentul ridurilor cu toxina botulinica (Botox) este pe primul loc in topul procedurilor estetice efectuate in SUA de mai bine de 15 ani. Este considerata o procedura sigura, fara riscuri si cu rezultate de lunga durata ( dupa 2-3 injectari succesive rezultatul se poate mentine chiar si 9 luni).
0
07-06-2017, ora 12:45
ingrid_d
Nu este medic/terapeut
ingrid_d
Multumesc pentru interventie dr Bejinariu! Este important sa vina informatia catre paciente pe canale corecte, avizate. Am multe cunostinte care asociaza injectarile, in mod gresit, cu exemplele de cele mai multe ori vulgare din media.
0
07-06-2017, ora 13:06
Muresan Claudia
Nu este medic/terapeut
Muresan Claudia
Buna Ingrid
Am apelat si eu recent la injectare cu acid de ultima generatie, a fost suficient 1 mil pentru buze si pentru santuri nazogeniene e.Aspectul buzelor este foare frunmos, hidratate si voluminoase.
0
07-06-2017, ora 13:23
Muresan Claudia
Nu este medic/terapeut
Muresan Claudia
Am citit recent un articol, doresc sa il impartasesc cu voi si sa imi spuneti parerea voastra va rog.

------*

(*modificat de admin)
0
07-06-2017, ora 14:42
ingrid_d
Nu este medic/terapeut
ingrid_d
Clau, ma bucur sa te revad si aici.
Eu as lua acest articol "with a grain of salt". Am vazut ca este citat un medic - nu stiu cine este si nici nu am cunostintele medicale pentru a-l contrazice - insa sunt cateva lucruri care fac differenta: calitatea si concentratia substantei injectabile, mana medicului, asteptarile realiste ale pacientei/pacientului, bunul simt atat al pacientului cat si al medicului.
In ceea ce priveste durata - fiecare organism reactioneaza diferit, insa exemplul cu doua luni probabil facea referire la o substanta de slaba calitate. Eu observ la mine nevoia de retouch la aprox 6-7 luni (atat la hialuron cat si la botox). Am observat si ca atunci cand pastrez un consum de apa potrivit (2l/zi) este o diferenta vizibila fata de zilele in care nu ma hidratez. Riscul de pareza si pierderea expresiei - aici cred ca vorbim de incompetenta medicului si de o cantitate de substanta prea mare. Sunt sigura ca exista astfel de situatii dar daca esti bine informat, alegi un medic bun, riscurile sunt minime.
Partea cu dependenta m-a facut sa rad, pe bune! Daca dependenta ca iti place ce vezi in oglinda se clasifica, atunci da, da deprndenta. La fel si coaforul, si dietele si epilatul si mersul la stomatolog :))). Buze cazute? Articolul pare scris de cineva care nu stie despre ce vorbeste. Nu te trezesti dezumflata ca un balon spart. Are loc o retragere treptata si o revenire la aspectul initial. Aici vorbim de lucruri facute cu bun simt si respect pentru trasaturile naturale.
Poate ne spune si dr Bejinariu ce parere are despre articol.
0
07-06-2017, ora 15:55
Dr. Bejinariu Catalin
Chirurgie plastica - microchirurgie reconstructiva, Bucuresti
Dr. Bejinariu Catalin
Am citit articolul la care ati facut referire si sunt de parere ca informatia este furnizata intr-o maniera tip tabloid.

Adevarul cu privire la tratamentul ridurilor cu toxina botulinica si utilizarea acidului hialuronic este cu totul diferit.

Toxina botulinica este o substanta miorelaxanta ( care relaxeaza muschii) si actioneaza prin limitarea transmiterii impulsurilor nervoase catre muschii faciali care sunt tratati. Utilizarea acesteia este o rutina in cadrul tuturor clinicilor de chirurgie estetica la nivel global. Numarul tot mai mare de pacienti care apeleaza la aceasta tehnica de intinerire este categoric un motiv in plus sa consideram aceasta procedura inofensiva. Trebuie sa tinem cont de faptul ca in fiecare an peste 7 milioane de americani apeleaza la aceasta procedura estetica de intinerire faciala si stim prea bine ca standardele cu privire la protectia pacientilor sunt extrem de ridicate in aceasta tara. Dozele utilizate in chirurgia estetica sunt de cel putin 50 de ori mai mici decat cele ce pot provoca reactii adverse semnificative.

Este adevarat insa ca este important sa apelam la un medic specializat in utilizarea acestei substante, pentru a avea garantia unor rezultate foarte bune.

In ceea ce priveste acidul hialuronic trebuie sa va spun ca desi in articol se mentioneaza ca utilizarea acestuia determina " lasarea" (ptozarea) buzelor, acest lucru nu are un fundament real. Cazurile prezentate sunt ale unor doamne care au ales sa utilizeze cantitati foarte mari de acid hialuronic, aspectul buzelor fiind in consecinta extrem de proeminent si in opinia mea foarte neplacut. Pot sa va garantez insa ca acidul hialuronic se resoarbe progresiv ( este dizolvat usor de organism) si dispare in totalitate intr-un interval de 12 luni. Reversibilitatea procedurii este din punctul meu de vedere un avantaj.
0
07-06-2017, ora 16:14
andreeapop
Nu este medic/terapeut
andreeapop
Va multumim frumos, domnule doctor pentru informatii si pentru ca ne acordati putin din timpul dumneavoastra pretios. :) Eu sunt foarte incantata de tratamentele. Doctoritza care mi face tratamentele injectabile este echilibrata, ma sfatuieste sa raman realista, sa nu exagerez cu volumul buzelor, astefel incat efectul sa fie unul frumos si elegant! Mi-ar placea sa vad mai
multe paciente care nu exagereaza si care isi mentin trasaturile naturale, imbunatatite.
1
08-06-2017, ora 11:33
Sorina Tanase
Nu este medic/terapeut
Sorina Tanase
Buna fetelor! Am apelat la botox anul trecut pentru ca ma deranjau foarte tare ridurile de expresie de pe frunte.In urma cu 2 saptamani am decis sa schimb doctorul pentru ca ma hotarasem sa imi maresc un pic si volumul buzelor si vreau sa va spun ca rezultatul este extraordinar, pe cat se poate de frumos si natural. Andreea, sunt de aceeasi parere cu tine, insa pentru asta conteaza enorm sa fii sfatuita corect.
1
08-06-2017, ora 12:26
Dr. Bejinariu Catalin
Chirurgie plastica - microchirurgie reconstructiva, Bucuresti
Dr. Bejinariu Catalin
In sezonul estival numarul persoanelor care apeleaza la procedurile estetice de intinerire creste exponential fata de lunile precedente. Tara noastra s-a aliniat rapid la standardul de calitate al tarilor occidentale, pacientii avand acces la tot mai multe informatii legate de aceste proceduri. Cheia unui rezultat bun este documentarea riguroasa. Desi procedurile estetice minim invazive de la nivelul fetei nu sunt asociate cu riscuri semnificative, este foarte important sa alegeti un chirurg care va prezinta incredere si sa evitati astfel obtinerea unor rezultate neplacute.

Va ofer cateva link-uri unde puteti sa gasiti informatii interesante cu privire la procedurile estetice amintite:
-------*

(*modificat de admin)
0
09-06-2017, ora 13:34
Muresan Claudia
Nu este medic/terapeut
Muresan Claudia
Buna ziua,
din pacate nu sunt vizibile link urile atasate de dumneavoastra.
0
09-06-2017, ora 14:43
andreeapop
Nu este medic/terapeut
andreeapop
Sorina, nu va mai chinuiti sa puneti link uri. se considera reclama si vi le sterge. Poti sa spui numele doctorului/doctorilor. :) kiss
1
09-06-2017, ora 15:09
Dr. Bejinariu Catalin
Chirurgie plastica - microchirurgie reconstructiva, Bucuresti
Dr. Bejinariu Catalin
Daca doriti mai multe informatii legate de procedurile estetice miniminvazive mentionate anterior, va recomand sa accesati site ul meu dedicat chirurgiei estetice (.ro). In sectiunile " estetica faciala" si "blog" gasiti cele mai noi informatii legate de metodele de rejuvenare faciala.
Din pacate nu pot sa va las link urile deoarece politica acestei platforne online nu ne permite.
0
09-06-2017, ora 16:32
Sorina Tanase
Nu este medic/terapeut
Sorina Tanase
Andreea, eu am apelat la dna dr Nicoleta Ferariu pentru injectare cu acid hialuronic in buze si botox pentru riduri iar rezultatele sunt peste asteptari! are o mana super usoara, foarte multa rabdare ( si crede-ma ca a avut nevoie cu mine, fiind o persoana destul de dificila) si de un profesionalism desavarsit! o recomand cu toata caldura!
1
09-06-2017, ora 17:36
Dr. Bejinariu Catalin
Chirurgie plastica - microchirurgie reconstructiva, Bucuresti
Dr. Bejinariu Catalin
Doamna Tanase cred ca ati gresit numele doamnei doctor. Din cate stiu Dr Ferariu Nicoleta este medic cardiolog nu plastician. Tratamentul ridurilor cu toxina botulinica si remodelarea buzelor cu acid hialuronic tin de apanajul chirurgiei plastice si estetice.

Ma bucur mult ca sunteti multumita de rezultate.
0
09-06-2017, ora 18:20
Sorina Tanase
Nu este medic/terapeut
Sorina Tanase
Nu am gresit :) Doamna dr Ferariu a optat pentru a doua specialitate cu cativa ani in urma.
1
09-06-2017, ora 19:31
Dr. Bejinariu Catalin
Chirurgie plastica - microchirurgie reconstructiva, Bucuresti
Dr. Bejinariu Catalin
Increderea in medicul chirurg care efectueaza procedura estetica este esentiala pentru o buna colaborare pe termen lung.

Ma bucur ca sunteti bine si rezultatele sunt pe masura asteptarilor dumneavoastra.

Tara noastra s-a aliniat cu restul lumii in ceea ce priveste chirurgia estetica si asta este un motiv de mandrie pentru mine si colegii mei.

Numarul pacientilor care apeleaza la procedurile estetice de rejuvenare faciala amintite este in crestere si profesionalismul medicilor esteticieni este fara doar si poate unul dintre factorii care au determinat acest trend.
0
09-06-2017, ora 20:48
Muresan Claudia
Nu este medic/terapeut
Muresan Claudia
Buna seara,
Cu siguranta ca nu doar doamna Sorina Tanase este multumita de rezultat, pentru ca si eu am vazut domnisoare cu rezultate foarte frumose de estetica medical, care au trecut pragul clinicii doamnei dr.Ferariu.Probabil ca experienta indelungata in alta specialitate isi spune cuvantul. Sorina mi ar placea sa vad o poza cu rezultatul, iti multumesc anticipat.
0
09-06-2017, ora 20:59
Sorina Tanase
Nu este medic/terapeut
Sorina Tanase
Cu mare drag, Claudia! Am pus poza ca sa vezi rezultatul pt ca sunt tare incantata :)
0
09-06-2017, ora 21:06
Muresan Claudia
Nu este medic/terapeut
Muresan Claudia
Inteleg acum de ce esti foarte multumit si tu pari o femeie foarte frumoasa
0
09-06-2017, ora 21:09
Nicol16
Nu este medic/terapeut
Nicol16
Superbe buzele, Sorina! :) O cunosc pe dna doctor Nico Ferariu. Are intr-adevar rezultate senzationale.
0
09-06-2017, ora 21:13
Sorina Tanase
Nu este medic/terapeut
Sorina Tanase
Multumesc mult! Adevarul este ca acolo unde nu am fost inzestrata de natura, am avut parte de interventia profi a doamnei doctor :)
0
16-06-2017, ora 12:48
Muresan Claudia
Nu este medic/terapeut
Muresan Claudia
Buna fetelor,
sunt curioasa daca ati auzit de procedura vampir de rejuvenare?am inteles ca este o metoda estetica revolutionara pentru imbunatatirea aspectului pielii.As vrea sa imi fac si eu dar inainte as dori sa stiu daca si a mai facut cineva si ce efecte a avut.va multumesc
0
16-06-2017, ora 13:00
Nicol16
Nu este medic/terapeut
Nicol16
Buna Claudia! In legătura cu aceasta noua metoda îți pot spune ca eu sunt la cea de a doua ședința urmează sa o fac pe a treia, fiind foarte mulțumită de ea. Recunosc ca am fost puțin sceptica înainte de a lua decizia asta dar acum nu regret nimic. Este o metoda eficientă de împrospătare a pielii și totodata de întinerire a acesteia, plasma injectata fiind mult mai bogata in celule decât cea pe care o deține organismul nostru! Rezultatele au fost unele foarte bune, vizibile de la prima ședința! Te sfătuiesc cu drag sa încerci! Te pup!
0
16-06-2017, ora 13:12
Muresan Claudia
Nu este medic/terapeut
Muresan Claudia
Buna Nicol!Iti multumesc pentru raspuns...doresc sa situ daca interventia este dureroasa si mai exact cum se desfasoara si cat dureaza...dupa cat timp ai vazut efectele si mai precis care au fost ele.Multumesc!
0
16-06-2017, ora 13:37
Nicol16
Nu este medic/terapeut
Nicol16
Buna Claudia! Intervenția nu este dureroasa deloc, ea începând cu recoltare de sânge, acesta fiind băgat ulterior in centrifugă aproximativ 10 minute, după care asistenta extrage plasma formată in centrifugă care urmează sa fie injectata din eprubetele in care s-a recoltat. Ca și durata totala este de aproximativ 45min-1h. In timpul acesta doctorul mi-a explicat toți pași care urmează sa aibă loc și am așteptat efectul anesteziei! Eu am fost foarte mulțumită având parte de o asistenta cu mâna ușoara, iar faptul ca am discutat înainte de intervenție cu doctorul m-a ajutat foarte mult!
0
16-06-2017, ora 13:42
Muresan Claudia
Nu este medic/terapeut
Muresan Claudia
Ma bucura sa aud ca interventia nu este una dureroasa...ma ingrijora gandul la intepaturile dese cu acul, A durat ceva, in ce zone ti ai facut prp?
0
16-06-2017, ora 14:26
Nicol16
Nu este medic/terapeut
Nicol16
In zona cearcănelor și a scalpului! Într-adevăr înțepăturile sunt unele dese dar acul este unul foarte mic!
Adaugă un comentariu / răspuns
41 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: