Ce teste ar trebui sa fac?

12-02-2016
TabacaruEmil
Nu este medic/terapeut
TabacaruEmil
De 2 luni am o stare de anxietate care a început cu o problema digestivă, adică nu am putut sa consum orice aliment sau chiar apa timp de 1 săptămana.Am fost de 2 ori la spital, prima data au zis ca analizele la sânge si urina au ieşit bune, apoi am fost la un medic pediatru care mi-a zis ca am roşu in gât si gastrită.Dupa aceea mi sau dat pastile care stimulau pofta de mâncare, care reduceau aciditatea si care împiedicau compărea alimentelor.Am început încet încet sa imi revin dar soi la şcoala si mijloacele de transport in comun sa imi fie rău.Scoala a fost un chin, lipseam si cu zilele.Miam mai făcut o serie de analize si mi sa spus ca am prea mult fier, care nu ştiu dacă sa rezolvat pentru ca nu am băgat in seama asta.Am luat Aconitum Napellus 30CH 5 zile in care nu cred ca a avut efect aşa ca am luat pasta de Dinţi specială si am mai luat 5 zile in care cred ca şi-au făcut efectul, adică nu ma mai gândesc toată ziua chiar si in timp ce fac alte lucruri la problema asta, atacurile de panica care erau si câte 2 pe zi nu mai fac deloc, dar asta cred ca se datorează controlului meu, nu imi mai este frica la venirea serii, dar încă mai imi este rău in maşina si la şcoala sau locuri aglomerate.Mam documentat in ultima vreme foarte mult despre 'boala' mea si am citit ca in 50% dintre cazuri au efecte gastrice.Am văzut si si eu am avut câteva dintre simptome adică:balonare, scaune tari urmate de moi si cu sânge, greaţă, uneori imi vine gust amar in gât dar nu este apendicita pentru ca am de mult simptome dar nu cred ca este ea, flatulenţă excesivă seara, stare de voma dar nu am vomat niciodată in 2 luni, lipsa poftei de mâncare dar nu mănânc chiar forţat.Si ma întreb ce teste ar trebui sa imi fac pentru afecţiunile gastrice pentru ca eu cred ca asta a mai rămas de rezolvat.
4 comentarii
0
12-02-2016, ora 17:14
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Trebuie intai sa mergi la un medic gastro enterolog care intai te consulta si apoi iti da alte analize de facut.
0
12-02-2016, ora 23:45
TabacaruEmil
Nu este medic/terapeut
TabacaruEmil
O ecografie ar ajuta?
0
13-02-2016, ora 11:33
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sunt mai multe printre care si ecografia. Pt ecografie poate sa iti dea trimitere si medicul de familie.
Tine dieta pt reflux gastro esofagian care elimina alimentele care iti provoaca aciditatea.
Scaune moi alternand cu scaune tari poate fi de la sindromul de colon iritabil care tine de anxietate...
0
13-02-2016, ora 11:34
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Examen coproparazitologic ca la carte, gasesti pe net cum se face corect.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.