Ce trebuie sa stiu eu ca astmatic ?

17-04-2009
AlanAlin
Nu este medic/terapeut
AlanAlin
Buna ziua.Am astm bronsic, nu fac crize grave din acelea dar ma imbolnavesc des de plamani (acel harait in plamani si tuse ).Am auzit ca diverse operatii nu se fac sau se fac special pentru astmatici.Sa zicem ca ma imbolnavesc de apendicita, anestezia o sa fie totala?Am auzit ca daca ai astm nu se face anestezie totala si trebuie specificat ca ai astm si tot asa, pe la diverse operatii, eu ca astmatic ce trebuie sa stiu?MULTUMESC.SARBATORI FERICITE!
1 comentarii
0
20-04-2009, ora 18:48
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Imagineaza-ti ca medicii anestezisti sunt pregatiti sa acorde confort chirurgical si pacientilor cu probleme respiratorii, probleme care au diverse grade de dificultate.Sunt diferite categorii de substante anestezice, combinatii medicamentoase ce se pot utiliza in astfel de cazuri, si diverse tipuri de anestezie.Pe timpul operatiei nu se urmareste doar ca tu sa nu simti nimic, ci si faptul ca cei care te opereaza sa execute ceea ce au de executat in conditii optime operatorii.Dar eu nu stiu de ce-ti bati tu capul cu aceste lucruri, stai linistit, caci in caz de ceva sunt altii care vor rezolva aceste probleme legate de anestezie si bolile tale. Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.