Ce vitamine pot sa iau si pe ce perioada!

17-10-2009
lalica
Nu este medic/terapeut
lalica
Am un bebe de 1 an si 8 luni si datorita faptului ca inca il alaptez, ma simt slabita plus si trezirile de peste noapte!
Asi vrea sa stiu ce vitamine pot sa iau si cat timp!!
Eu am mai luat si vitamax timp de o luna la recomandarea med. de famile!
Dar parca dupa ce nu mai iau iarasi sunt slabita si nu mi/e bine!
Va rog daca puteti sa/mi spuneti ce vitamine se pot lua in timpul alaptarii!
ROG RASPUNS DE LA UN MEDIC, MULTUMESC MULT!
10 comentarii
0
17-10-2009, ora 15:10
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Actival Max este bun si accesibil la pret. Alimenteaza-te bine si evita stresul.La 1, 8 ani nu ar trebui sa-l mai alimentezi noaptea.Pentru ce te scoli noaptea ?Dezvata-l sa manance in timpil noptii caci este destul de maricel.Hrana zilnica trebuie repartizata in 4 mese, mesele de pranz si de seara vor fi mai abundente decat cea de dimineata. Ultima masa seara se da pana la ora 21.Ar fi trebuit sa-l intarci, e cam "batran" pentru alaptat. Normal copilul se intarca intre 10 -12 luni.Regimul alimentar este imbogatit progresiv, diversificat cu alimente cat mai variate ce i-au locul laptelui care nu mai are proprietatile calitative ale primului an de viata al bebelusului.Copilul este invatat sa mestece bine alimentele din ce in ce mai consistente, ajutand astfel si functionarea normala a digestiei.Deci ia vitaminele de mai sus si intarca copilul ; e spre binele lui.
0
17-10-2009, ora 15:54
lalica
Nu este medic/terapeut
lalica
Doamna dr. BALCAN ANISOARA va multumesc foarte mult pentru raspuns!
Via/si fi tare recunoscatoare daca mi/ati spune si cum sa o intarc pe fetita???
pentru ca am incercat sa o las si sa planga si atata urla ca mi se face mila!
Poate vi se pare absurd, dar am pus pe san si ardei iute, ce credeti? a plans si a supt asa!!!
Va rog frumos d aca ma puteti ajuta!
Multumesc mult!
0
17-10-2009, ora 17:05
elizanicole98
Nu este medic/terapeut
elizanicole98
Si eu sunt in aceeasi situatie, bb meu are 1 an si 8 luni si inca il mai alaptez destul de mult, cam de 4 ori ziua si de 2 ori noaptea.As dori sa stiu de ce e spre binele lui sa-l intarc, deoarece am mai citit pe alte site-uri ca alaptarea e recomandata, conform ultimelor studii pana la 2 ani.Va rog sa-mi raspundeti si mie.Multumesc.
0
17-10-2009, ora 17:18
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Dupa ordinea divina copii nu trebuie intarcati inainte de a le da dintii si nici nu trebuie alaptati mai departe dupa ce le-au iestit dintii.
0
17-10-2009, ora 17:23
elizanicole98
Nu este medic/terapeut
elizanicole98
de unde ideea asta?
0
17-10-2009, ora 19:04
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Dupa 4-5 luni unele substante din laptele matern nu mai sunt suficiente pentru asigurarea cresterii si dezvoltarii copilului, fiind necesara diversificarea alimentatiei, introducerea de alimente noi, scazandu-se treptat cantitatea de lapte matern si, apoi, tot progresiv, inlocuindu-l complet.Procesul se numeste ablactare.Intre 1-3 ani au loc schimbari insemnate in morfofiziologia copilului.Functia glandelor digestive se maturizeaza, se perfectioneaza, se completeaza dentitia, simtul gustativ de dezvolta.Aceste modificari impun schimbari in alimentatia copilului, varietatea meniului si imbogatirea lui.Nu suprima brusc alaptarea caci iti va face rau si tie si copilului. La aproape 2 ani copilul ar fi trebuit sa manance multe alte alimente, caci prin dezvoltarea gustului si a savorii alimentare el nu ar mai fi atat de dependent de san.La 15 luni, ajutat, invata deja sa manance singur cu lingurita alimente consistente.Cei mai multi copii la 1, 8 ani mananca din mancarea familiei. Presupune faptul ca de maine nu mai ai lapte sau contactezi o boala care nu-ti mai permite sa alaptezi; ce vei face ? greseala cred ca a fost ca nu ai insistat de pe la 4 luni cu introducerea de alimente noi. Propune-ti sa mananci intre mesele lui de lapte si pune-l langa tine in asa fel incat sa te priveasca cum mananci ; din cand in cand da-i si lui din farfuria ta. Insista putin mai mult pe alte alimente decat lapte ; pana la 2 ani poate vei reusi sa-l intarci. Intr-adevar, unele studii spun ca e bine sa alaptezi pana mai tarziu.Depinde si de experienta fiecaruia.Un coleg mai tanar probabil iti va spune ceea ce ati gasit pe net.Dar eu sustin ca alaptarea trebuie redusa semnificativ dupa varsta de 1 an.Cereti indrumari si de la medicul de familie.
0
17-10-2009, ora 19:27
elizanicole98
Nu este medic/terapeut
elizanicole98
Muktumesc frumos, d-na Dr.Balcan, atat medicul pediatru cat si cel de familie m-au sfatuit sa-l alaptez pana la 2 ani.De mancat mananca foatre bine, diversificarea am inceput-o tot la sfatul medicului pediatru la 6 luni, deoarece a pus foarte bine in greutate si a fost alaptat exclusiv la san.L-am nascut de 2, 920 kg, a scazut la 2, 750 kg, iar la 6 luni avea 8, 500 kg.Acum, la 1 an si 8 luni, are 3 mese:dimineata cereale cu fructe, sau un ou, sau un sendvici cu cascaval, unt si rosie, sau iaurt cu cereale, la pranz supica sau ciorba si felul 2(peste sau pui si legume:broccoli, conopida, spanac, morcovi, dovlecel, mazare, fasole verde, orez, cartofii nu-i prea plac), iar la cina, de obicei ii dau cereale de orez cu iaurt sau orez cu lapte sau un cartofior copt cu branza de vaci, sau mamaliga.Intre mese mananca fructe, ii plac foarte mult si eu cred ca mananca suficient pentru un copil de varsta lui.Are mai bine de 14 kg la varsta lui.Dulciuri nu mananca deloc(biscuiti, napolitane, etc)As vrea sa-mi spuneti si parerea dvs.legata de alimentatia lui.Multumesc frumos.
0
17-10-2009, ora 19:53
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Este un copilas norocos ca-i esti mama.E dezvoltat foarte bine. Tine cont de medicii care ti-au fost alaturi si-ti urmaresc in continuare cresterea si dezvoltarea micutului si asculta-i pe ei.Numai bine!
0
17-10-2009, ora 20:00
elizanicole98
Nu este medic/terapeut
elizanicole98
Multumesc mult inca o data d-na Dr.Balcan, chiar aveam nevoie si de inca o parere.Sanatate multa sa aveti ca e mai pretioasa decat orice.
0
17-10-2009, ora 20:30
lalica
Nu este medic/terapeut
lalica
Si eu va multumesc mult pentru sfat d/na doctor!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Caracteristicile laptelui matern
  • Alimentația mamei în perioada alăptării
  • Sfaturi pentru alăptarea la sân
  • Pompele de sân
  • Alăptarea și cofeina
  • Alăptarea în sarcină
  • Alăptarea după cezariană
  • Vitamine pentru un păr sănătos
  • Vitaminele îngrașă?
  •