Ceaiul de ghimbir poate fi consumat daca alaptez?

09-03-2016
eualexa
Nu este medic/terapeut
eualexa
Buna ziua!as vrea sa stiu si eu daca pot bea ceai de ghimbir daca alaptez? Am vazut pareri pro si contra si nu stiu ce sa fac.multumesc!
2 comentarii
0
09-03-2016, ora 15:31
Dietetician Acasandrei Mihaela
Nutritie si dietetica, Iași
Dietetician Acasandrei Mihaela
Bună ziua!

Din păcate nu există suficiente studii care sa confirme siguranta consumului pe perioada alăptării, dar nici care sa o conteste, astfel nu se poate formula o recomandare definitiva. Este considerat un subiect controversat.

Daca nu este inclus in schema terapeutica a unei afectiuni, cel mai bine este sa evitati consumul daca nu sunteti sigura. Din pacate dovezile stiintifice sunt limitate. De asemenea nu exista dovezi conclusive cu privire la stimularea lactatiei.

Nu sunt suficiente informatii referitoare la doza tolerata de copil, astfel nu sunt excluse efectele secundare la cel mic. Cel mai bine este sa preveniti decat sa tratati.

Daca va hotarati sa-l consumati, este importanta provenienta ceaiului. Indicat ar fi sa nu consumati ceaiul la plic, unele impuritati nu sunt vizibile sub aceasta forma de prezentare. De asemenea, inainte de a infuza amestecul de plante sa il treceti sub un jet de apă pentru a reduce din impuritati. Un alt lucru de care trebuie sa tineti cont sunt indicatiile de pe ambalaj. Excesul ar putea determina disconfort abdominal atat dvs. dar si copilului, existand posibilitatea sa modifice gustul laptelui si implicit dificultati in alimentarea celui mic.

Multa sanatate!
0
09-03-2016, ora 18:50
eualexa
Nu este medic/terapeut
eualexa
Multumesc mult!
Acest topic a fost închis. Nu mai pot fi adăugate noi comentarii.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Rolul plantelor aromatice și al condimentelor în tratamentul bolilor reumatice
  • Uleiul esențial de ghimbir blochează progresia steatohepatitei non-alcoolice (NASH)
  • Efectele suplimentelor de ghimbir asupra inflamației din bolile autoimune
  • Ghimbirul a avut rezultate promițătoare ca protector împotriva bolilor autoimune
  • Turta dulce de sărbători: beneficii surprinzătoare pentru sănătate
  •