ceapa la bebelusi

02-12-2009
morona
Nu este medic/terapeut
morona
E adevarat ca nu se pune ceapa la fiert in supa pentru bebelusi ? Stie sa-mi spuna cineva de ce ?
Eu stiu ca ceapa si usturoiul ajuta la crestera imunitatii si sunt intr-o mare dilema.As vrea sa pot sa-i dau bebelusului meu si usturoi nu doar ceapa :) Bine, ma abtin.Dar as vrea sa stiu motivul pentru care nu se recomanda ceapa la copii sub un an.
Si e adevarat ca telina e alergena ? Sau sunt doar parerile unor necunoscatori ?
4 comentarii
0
02-12-2009, ora 23:17
catalinachirita
Nu este medic/terapeut
catalinachirita
De la 5 luni poti sa-i dai supa de zarzavat inclusiv ceapa.
Supa de zarzavat se administreaza la masa de prinz; se folosesc pentru prepararea ei initial numai radacinoase (morcov, telina, albitura), apoi cartof, dovlecel, ardei, ceapa, etc., respectindu-se regula introducerii treptate. Este permisa adaugarea in supa a unei lingurite de ulei, pentru a ii creste valoarea calorica si nutritiva. In primele zile se administreaza numai zeama, incepindu-se cu 20-30 ml, apoi se va creste cu 20-30 ml/zi pina la 100ml, dupa care se vor adauga si legumele fierte si pasate, deasemenea in cantitati crescute progresiv.
CIORBA DE CARNE DE VACA CU PERISOARE de la 5 luni
500 g apa, 200 g carne fara os, 2 cepe mici, 1 morcov, 1 radacina patrunjel, 150-200 g os de vaca, 2 lingurite orez, patrunjel verde, sare.
Se pune la fiert osul in apa cu sare. Se fierbe pana scade apa la jumatate, apoi se completeaza cantitatea de apa evaporata pana la 500 g. Cand da in clocot se adauga zarzavatul, spalat, curatat si taiat marunt in ordinea: ceapa, morcov, patrunjel. Separat se toaca carnea, se adauga putin miez de paine alba, un praf sare. Se fac perisoare care se pun in supa. Se adauga orezul spalat si se lasa sa fiarba. Se acreste cu zeama de lamaie sau bors. Se bate cu ou si smantana.
0
05-12-2009, ora 21:49
violeta83
Nu este medic/terapeut
violeta83
pt catalinchirita... eu stiam ca la bebelusi nu se adauga sare si nici un altfel de condiment in mancare. Mie dr mi-a zis ca pot sa pun in supa de zarzavat si ceapa la fiert.
0
06-12-2009, ora 12:11
catalinachirita
Nu este medic/terapeut
catalinachirita
Eu am incercat si fara sare si n-a mancat bebe. Un strop de sare ii schimba un pic gustul. Ca in poveste.
0
04-02-2019, ora 02:16
STERIAN
Nu este medic/terapeut
STERIAN
Bebelușii de 7 luni au voie pâine?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Evaluarea sugarului de unsprezece luni
  • Noi proprietăți anti-cancer ale unui compus derivat din ceapă
  •