Cearcane

15-08-2009
Iubitoruldepisici
Nu este medic/terapeut
Iubitoruldepisici
nu stiu daca am postat bine aici. sper ca da.
am o problema si stiu si de la ce este. stau prea mult la pc si din cauza asta am cearcane. deobicei ma culc pe la 2 noaptea insa dorm aprox 10 ore. un sfat cum sa scap de cearcane stiti?
15 comentarii
0
15-08-2009, ora 21:59
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Va cumparati ceai de albastrele. Faceti un decoct ( DECÓCT, decocturi, s.n. Soluţie apoasă obţinută prin fierberea anumitor plante alimentare sau medicinale, în vederea extragerii principiilor active din acestea. [Var.: (reg.) dicóct s.n.] - Din germ. Dekokt, lat. decoctum. Sursa: DEX 98) si va cumparati pungi pt facut gheata. Lasati decoctul la racit, il puneti in punga pt gheata si il lasati la congelator pana cand se transforma din stare lichida in stare solida. Dupa, tineti cate un cub de gheata din acel decoct de albastrele pe fiecare cearcan timp de minim 20 de minute dimineata, si seara.

Faceti-va si un set de analize uzuale, pt a exlude o eventuala afectiune medicala!

Toate cele bune si multa sanatate;)


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
N I C K;)
0
15-08-2009, ora 22:16
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
O metoda mai simple: nu mai stati la pc, culcati-va la 11 si nu dormiti mai mult de 8 ore.
Atat culcatul dupa ora 10-11 cat si dormitul prea lung nu este deloc favorabil sanatatii iar cearcanele apar de la rinichi.
Faceti o cura indelungat cu ceaiuri bune pt. rinichi. (solidago, etc.) sau remedii homeopate (mai efective)
Indepartarea cearcanelor nu functioneaza decat prin vindecarea rinichilor si indepartarea cauzelor care i-au afectat.
0
16-08-2009, ora 08:28
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Sugestia mea: ar fi bine sa va culcati mai devreme, da, e bine mai devreme de 23.00 :) ;si puteti utiliza un anticearcan; de exemplu, Perfect Eyes Night Forte de la Planter s; numai bine
0
16-08-2009, ora 11:42
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
doamna doctor are dreptate. Nu conteaza ca dormiti 10 ore daca v aculcati la ora 2. Intre orele 23 si 1 se refac globulele rosii in somn, daca nu se doarme in aceasta perioada nu e bine.
Aveti un serviciu de asa natura sa va culcati tarziu? Daca da e chiar dificil in aceasta perioada de criza sa va sfatuiesc sa il schimbati. macar in week-end sa dormiti intre 11 si 1. Numai bine
0
17-09-2010, ora 22:16
virus89
Nu este medic/terapeut
virus89
buna ziua..am 19 ani si am pungi sub ochi foarte umflate..mentionez de asemenea ca am si astm..as dorii sa stiu daca acele pungi umflate sunt din cauza astmului?.. multumesc
0
24-01-2011, ora 06:27
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Virus89,

Sincer, eu nu am mai auzit această "teorie" - teoria conform căreia astmul poate produce/induce cearcăne, dar asta nu înseamnă că este nu este sau poate fi posibilă, dar pentru simplul fapt că eu nu am auzit de ea.
Vă rog, consultaţi un medic internist pentru a vi se face un set de analize la ficat, la rinichi, la inimă şi la nivelul elementelor figurate din sânge, în principal şi printre altele. Medicul respectiv, mai mult ca sigur, vă va depista cauza care stă la baza producerii cearcănelor dv., şi vă va prescrie un tratament corespunzător.
Şi totuşi, ţinând cont că mesajul dv., cel în care aţi semnalat problema cearcănelor, a fost postat spre finalul lunii septembrie 2010, iar în prezent suntem în luna ianuarie 2011, sper că v-aţi tratat şi mai sper şi că totul este bine, în ceea ce vă priveşte. Doamne-ajută!
__
Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Cu iubire creştină şi respect, dorindu-vă toate cele bune,
Mr. Nick
0
04-04-2011, ora 15:31
virus89
Nu este medic/terapeut
virus89
Imi cer scuze ca raspund asa tarziu, dar debea acum am vazut postul dvs..Am facut analize si la ficat si la rinichi si ekg la inima si din fericire nu am nimic..la elementele figurante din sange mi -au iesit unele modificari..limfocite scazute: 26.1 (limita normala 27-60%), monocite marite : 13, 9 (limita normala (0-10% ), eosinofile marite : 4.2 (limita normala 0-4%) si bazofile marite: 1.6 (limita normala 0-1.3 %)..Doctorul s-a uitat pe analize si a vazut modificarile si cica totul e bine..ochii imi sunt in continuare umflati, mai ales cand ma trezesc dimineatza..am uitat sa mentionez ca am si o alergie la acarieni, dar nu imi face probleme(stranut foarte rar, ochii nu ma mananca ). nici nu stiu ce sa mai fac ca sa aflu sigur din c motiv am aceste cearcane si mai ales la asa o varsta.
0
20-05-2011, ora 10:42
claracojocaru
Nu este medic/terapeut
claracojocaru
Buna,
Si eu am avut o problema cu cearcanele, am fost la un medic estetician si mi-a explicat si aratat foarte multe exemple.
Pana la urma, in cazul meu, cea mai potrivita metoda a fost cea de albire a cearcanelor cu acid hialuronic.Sunt foarte multumita de rezultat. Il recomand cu multa incredere pe medicul Iancu Morad!
0
01-06-2011, ora 14:39
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hristos a înviat!
Virus89, analizele dv. hematologice nu sunt tocmai ok, mai ales în condiţiile în care sunt prezente clar monocitoza, eozinofilia şi bazofilia, chiar şi limfopenia. Eozinofilia este mai mult ca sigur prezentă din cauza alergiei pe care o aveţi, dar celelalte condiţii hematologice au o (altă) cauză care ar trebui să impună realizarea unor investigaţii mai amănunţite, atât de amănunţite încât să se ajungă cu investigaţia respectivă chiar şi până la medulogramă.
NU ştiu cum de medicul a spus că totul este bine! NU este totul bine, că dacă ar fi fost dv. nu aţi mai fi avut acele cearcăne.
Vă rog, locuiţi în Bucureşti? Aş dori să vă recomand un medic!
_

Însănătoşire grabnică!
0
18-06-2011, ora 19:01
virus89
Nu este medic/terapeut
virus89
Din pacate nu sunt din Bucuresti, sunt din judetul Suceava. Daca ati putea sa imi recomandati un medic din apropiere ( Suceava, Iasi, Tg. Mures ). Va multumesc !
0
22-06-2011, ora 04:53
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Bună dimineaţa!
Virus89, faceţi tot posibilul să mergeţi la un consult la dnul dr. Mihai Vieru. NU veţi regreta!
_

Dr. Mihai Vieru (doctor în ştiinţe medicale)
Aleea Decebal, nr. 22 A, bl. Z8, sc. B, ap. 2, Iaşi.
Tel mobil: 0740594580 / 0745560275
Tel. cabinet: 0232/436803
Tel. spital: 0232/216422
Tel. acasă: 0232/316718
_

Însănătoşire grabnică!
Cu respect,
Nick
0
02-07-2011, ora 20:20
virus89
Nu este medic/terapeut
virus89
Multumesc mult pentru raspuns si pentru recomandare.. Am uitat sa precizez ca am o tasare la coloana si o scolioza mica din cauza sportului pe care il practic.. e posibil sa am cearcane din cauza asta ?
0
01-08-2011, ora 05:52
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Bună dimineaţa!
Virus89, nu prea are legătură directă tasarea la coloană şi scolioza cu producerea cearcănelor şi menţinerea existenţei lor pe termen mai mult sau mai puţin lung, însă nu ar fi total exclusă o astfel de legătură, cel puţin indirectă, prin afectare neurologică.
Graţie şi binecuvântări divine!
Toate cele bune,
Nick
0
08-10-2011, ora 20:08
Felicia2010
Nu este medic/terapeut
Felicia2010
Pentru mr. Nick:
Buna ziua
Eu am probleme cu ochii si spuneti-mi daca va ajutat tratamentul d-nului dr. oftalmolog Vieru si daca are cabinet oftalmologic particular?
Va multumesc!
0
08-10-2011, ora 21:47
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Sărut mâna!
Stimată dră/dnă Felicia2010, dnul doctor M. Vieru nu este medic oftalmolog, ci este medic generalist cu competenţă în homeopatie. Este supranumit "doctorul picătură", datorită faptului că obişnuieşte să prescrie aproape numai medicaţie sub formă de picături.
Dnul doctor nu mi-a prescris niciodată vreun tratament (mie, personal), ca eu să vă pot spune dacă m-a ajutat sau nu.
Vă rog să sunaţi la cabinetul dnului doctor şi să cereţi mai multe detalii despre ce anume doriţi să ştiţi (numărul de telefon îl puteţi găsi în posting-ul meu anterior).
Tot ce vă pot spune despre omul Mihai Vieru este faptul că-i un medic foarte competent.
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Toate cele bune, cu iubire şi respect,
Mr. Nick
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar cearcănele?
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  •