Cearcane extrem de urate de 3 ani.

05-11-2017
advs123
Nu este medic/terapeut
advs123
Nu sunt prea multe de spus, am 18 ani si de mai bine de 3 ani am niste cearcane ingrozitoare, efectiv am devenit complexat de chestia asta. Am fost la medicul de familie de prea multe ori, mi se tot spune ca "asa sunt eu" si ca nu am ce face in privinta asta, dupa ce am facut 3 seturi de analize toate cu rezultate foarte bune. Nici nu stiu unde sa mai merg, ce sa mai fac, poate ma ajuta cineva pe aici. Poate va ajuta sa faceti o legatura, desi nu stiu daca are treaba una cu cealalta: pe langa cearcane, ma inrosesc mereu cand e mai cald intr-o incapere si imi dau lacrimile imediat cand casc (destul de des de altfel). Nu vreau sa credeti ca oboseala e cauza acestor probleme, mai degraba invers. In ultimele luni am inceput sa fac miscare zilnic, alerg cate o ora pe zi, merg la sala, nu mai stau pana tarziu pe calculator, si cu toate astea nu vad nici un fel de rezultat, chiar nu stiu ce sa mai fac.
4 comentarii
0
14-11-2017, ora 12:26
advs123
Nu este medic/terapeut
advs123
Nu aveti nici o idee ce cauza ar putea avea? Am facut analize de sange(de 3 ori intr-un an), la ochi - fund de ochi - si chiar si o electroencefalograma. Am luat diferite vitamine si medicamente la indrumarea aceluiasi medic de familie care m-a trimis sa fac si analizele de mai sus. Sincer va spun ca nu mai stiu ce sa fac in privinta asta.

Sunt cu atat mai tare complexat de cearcanele foarte pronuntate intrucat fratele meu (geaman) sta pe calculator pana la 4-5 dimineata si nu are urma de cearcane, nici nu se pune problema. Eu de luni bune ma culc la ora 10 si mai mult de 3 ore pe zi pe calculator nu stau.
0
15-11-2017, ora 18:52
advs123
Nu este medic/terapeut
advs123
M-am mai uitat pe net, posibil sa aiba legatura cu glandele suprarenale? Poate hipertensiune, am mainile reci mai mereu, nu stiu ce sa zic, din ce am citit pe net pare o afectiune destul de neglijata iar simptomele mele, pe de alta parte, mi se par imposibil de neglijat chiar si pentru mine - sunt genul de om care se duce la doctor doar in ultima faza.

Nu imi place sa discut probleme de genul asta aici, dar am insistat prea mult cu ele la medicul de familie, nu pot sa mai merg a 10-a oara cu aceeasi problema mai ales cand vad ca nu exista interes, imi este mie rusine deja.

Nu stiu ce analize ar trebui sa fac in continuare, ajutati-ma va rog.
0
23-11-2017, ora 07:30
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
buna ziua,
mergeti la un medic dermatolog. In multe situatiii nu exista o cauza. Se trateaza pur si simplu cu acid hialuronic.
o zi buna,
dr Claudia Artenie
medic primar dermatolog
0
24-07-2018, ora 17:40
Dr. Dana Bratu
Dermatovenerologie, Bucuresti
Dr. Dana Bratu
Avand in vedere varsta dvs si evolutia acestor cearcane consider ca cearcanele sunt.. constitutionale. Nu sunt legate de oboseala, varsta inaintata sau afectiuni medicale. Fie ca vorbim de lipsa de volum (sant lacrimal adanc) sau culoare maronie sau violacee in zona de sub ochi, aceste cearcane pot crea frustari, mai ales cand nu au fundament medical. Asa cum ati spus si dvs, analizele de laborator sunt in limite normale. In acest caz eu recomand tratamentul lor cu acid hialuronic (ajuta atat la volum cat si la modificarea de culoare) sau tratamente minim invazive de depigmentare precum mezoterapia whitening, terapia vampir (plasma bogata in trombocite).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar cearcănele?
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  •