Cel mai bun prieten al meu are irisul perforat!

23-06-2011
AngelFlame
Nu este medic/terapeut
AngelFlame
S-a intamplat acum doua zile, cand s a dus la tatal lui la serviciu. Se sudau niste metale si sareau scantei. Amicul meu statea departe, dar a fost deajuns 2 metri ca sa ii sara o scanteie pe iris.
A fost la oftalmolog ca sa ii scoata firimitura de metal de pe iris, dar i a lasat o gaura... Acuma are ochiul bandajat si asteptam sa vedem cum se descurca, dar eu sunt ingrijorat si nu pot astepta, si as vrea sa stiu daca o sa ii treaca? daca o sa mai poata vedea? si -Doamne fereste- in caz ca nu o sa mai poata, nu exista vreo modalitate de transplant?
Chiar imi pare rau pentru el. A intrat la faculltatea de arhitectura. Era cel mai bun din liceu si a luat de doua ori locul intai la olimpiada de arhitectura si desing industrial. Si acuma este foarte trist si ingrijorat daca o sa mai vada sau nu, pentru ca lui cu un singur ochi o sa ii fie foarte greu, aproape imposibil. Deja avea probleme cu ochii, si poarta ochelari... acuma ochiul ramas ii este foarte solicitat si nu mai poate percepe bine distanta si perspectiva
5 comentarii
0
23-06-2011, ora 11:00
AbS3nt
Nu este medic/terapeut
AbS3nt
Din pacate nu exista asa ceva ca transpant la nivelul ochiului si daca isi pierde vederea definitiv.O sa puna niste picaturi cateva saptamani si in general timpul de vindecare al unui ochi dupa operatie este pana la 6 luni. Tatalui meu care lucreaza in constructii ia sarit o bucatica de metal cam de 1 cm cea ce este foarte mare, si ia scoso iar el sa dus la munca cu ochiul bandajat, si dupa ce la scos vedea in ceata cam 1 saptamana jumate dupa aia ia trecut.
0
23-06-2011, ora 11:09
AngelFlame
Nu este medic/terapeut
AngelFlame
Si tata a patit un lucru de genu cand eram mic si i a trecut... Dar daga i a fost afectat irisul in halu asta... o sa ii mai treaca?
Stiam ca exista un transplat, dar am auzit doar de un caz de la un amic din america. A avut transplant de cornee parca :-? ceva de genu.

As fii putu trage singur o concluzie daca o sa mai vada sau nu, dar nu cunosc multe despre iris... din ce e format el si cum functioneaza. am incercat sa ma interesez dar nu am gasit -.-
0
23-06-2011, ora 11:11
AngelFlame
Nu este medic/terapeut
AngelFlame
Scuze de greseli. Am scris repede si nu am mai corectat dupa x_X.
0
24-06-2011, ora 08:50
AbS3nt
Nu este medic/terapeut
AbS3nt
Este o operatie cu transplant de iris artificial dar costa extrem de scump si nustiu cat de buna este fiind recent aparuta.Oricum nu cred ca la iris poate avea el probleme ci la cornee.Oricum rare cazuri
0
03-11-2011, ora 00:02
AngelFlame
Nu este medic/terapeut
AngelFlame
imi pare rau de replay-ul meu foarte intarziat... le multumesc tuturor celor ce mi au raspuns! Dar se pare ca rana nu a fost atat de grava si s a vindecat fara nici o problema! oricum, multumesc mult pentru raspunsuri
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  • Pete pe iris
  • Legătura dintre culoarea ochilor și predispoziția la diferite afecțiuni (mit sau realitate?)
  •