Celule epiteliale scuamoase inseamna cancer?

25-08-2012
sorinl
Nu este medic/terapeut
sorinl
Buna ziua!
As dori sa stiu daca celulele epiteliale scuamoase frecvente, izolate si in placarde inseamna risxc ridicat de cancer sau nu? Este interpretarea rezultatului de secretie vaginala pentru o femeie de 55 ani. Am citit pe net faptul ca de obicei aceste tipuri de celule pot duce la asa ceva. Nu am primit si o interpretare a rezultatelor si imi este teama. Am urmat un tratament cu antibiotice. Va rog ajutati-ma!!!
3 comentarii
0
29-08-2012, ora 09:52
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Nu inseamna cancer. Daca doriti puteti face alta analiza, Babes-Papanicolaou pentru depistarea anomaliilor de acest gen. La examenul de secretie vaginala nu se pot da astfel de detalii.
0
09-06-2016, ora 05:19
speranta23
Nu este medic/terapeut
speranta23
Buna ziua! e vorba de mama mea. A fost diagnosticata cu TBC. la bronhoscopie i-a iesit:
Aspirat bronsic Frotiu Gram:
Aspect microscopic:
- celule inflamatorii: >25/camp
- celule epiteliale scumoase si bronsice > 25/camp
fibrina: prezen flora bacteriana polimorfa
la ex micologic: Candida spp 5 UFC/placa.

imi fac griji pentru celule epiteliale scumoase si bronsice > 25/camp
Sa fie oare cancer?
0
23-02-2018, ora 23:53
Gabriela10
Nu este medic/terapeut
Gabriela10
Buna am si eu o intrebare celule epiteliale scumoase superficiale si intermediare etalate in placarde si zolat sunt periculoase am doar 29 ani au iesit la test.
Granulocite neutrofile morfologic normale putine.

Lactobacili absenti
Celule epiteliale glandulare endocervicale coezive in aranjamente ordonate tip fragure de miere
Hoemphilus(gardnerella vagialis )
Doctorita mia dat tratament poliginax softigen si timidazol tratamentu lam urmat.vreau sa stiu afecteaza sa raman gravida ? In octombrie am intrerupt anticonceptionale si incerc sa raman gravida dar nimic imi vine ciclu regulat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.