Certificatul de handicap si pensia de urmas

21-08-2017
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Persoanele la care a aparut boala psihica inainte de 27 de ani au dreptul la certificat de handicap si indemnizatie de handicap care in prezent este de 272 lei. Pentru a dobandi acest certificat sunt necesare una sau mai multe internari in spital de psihiatrie sau pe sectie de psihiatrie iar pe acestea sa fie scris diagnosticul pacientului.

Numai persoanele care au certificat de handicap, deci cei care au internari inainte de 27 de ani, au dreptul la pensie de urmas.

In prezent pensia de urmas este jumatate din pensiile ambilor parinti. Suma jumatatilor.

Sfatul meu pentru toti cei care se confrunta cu boli psihice, schizofrenie, tulburare bipolara, depresie, anxietate cu atacuri de panica, tulburare schizotipala etc este sa isi faca minim o internare psihiatrica inainte de implinirea varstei de 27 de ani, pentru a fi siguri ca daca vreodata vor avea nevoie de pensia de urmas, vor avea acces la ea. Fara internare inainte de 27 de ani nu se poate face certificat de handicap si nici pensie de urmas.
9 comentarii
0
21-08-2017, ora 15:46
Utilizator_179524
Nu este medic/terapeut
Utilizator_179524
Eu am deja certificat de handicap si am auzit pe la televizor ca din 2018 se mareste cuantumul. Pe ce perioada( pensia de urmas) ca eu nu stiu ?
0
21-08-2017, ora 15:47
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Certificatul de handicap da dreptul la asigurare medicala gratuita, transport gratuit pe metrou si mijloacele de suprafata, 6 calatorii cu trenul anual, dus-intors, impozit pe locuinta gratuit daca persoana cu handicap este proprietarul.

De asemenea pesoanele care au bolile enumerate mai sus au dreptul la pensie pe caz de invaliditate care in prezent este de 520 lei, pensia minima pentru cei care nu au nici o vechime in munca.

Cei care au vechime in munca si vor sa se pensioneze trebuie sa depuna imediat dosarul dupa renuntarea la locul de munca, pentru a se face corelatia intre anii lucrati si anii standard prevazuti de catre legea pensionarii pe caz de boala. Daca lasa timp sa treaca si nu se pensioneaza, se pierde aceasta corelatie si vor ramane doar cu pensia minima care nu se indexeaza anual.
0
21-08-2017, ora 15:52
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
In momentul in care moare unul din parinti persoana care detine pensia de invaliditate o poate schimba cu jumatate din pensia acelui parinte daca acea jumatate este mai mare decat pensia lui.
In momentul mortii ambilor parinti, in termen de 30 de zile, persoana cu handicap se poate prezenta la Casa de Pensii si poate opta pentru pensia de urmas, jumatate din pensiile ambilor parinti. Se schimba pensia de invaliditate care este mai mica cu pensia de urmas, care este mai avantajoasa. Persoana cu handicap va avea dreptul la pensia de urmas dupa ambii parinti din momentul depunerii actelor.
1
21-08-2017, ora 15:53
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ 28-yul

Pensia de urmas se acorda pe viata persoanei cu handicap de gradul I sau II, indiferent de varsta pe care o are.
0
24-08-2017, ora 15:10
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pentru schizofrenie debutul bolii trebuie sa fie inainte de 35 de ani, cu acte doveditoare. Pentru celelalte boli psihice sa intrebe fiecare la comisia de handicap de care apartine de la ce varsta trebuie sa aduca acte doveditoare.
0
27-10-2017, ora 17:40
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Dragi cititori ai forumului Romedic,

Saptamana aceasta am primit pe privat un mesaj cum ca pensia de invaliditate nu poate fi schimbata in pensie de urmas. In acest caz, am vorbit la Casa de Pensii si mi s-a spus ca fiecare persoana care are Certificat de handicap trebuie sa mearga cu acel Certificat la Casa de Pensii de care apartine. Se pare ca beneficiarul Certificatului va beneficia de pensia de urmas in functie de codul trecut pe Certificatul de handicap.
Voi reveni cu clarificari in cazul in care primesc mai multe amanunte.
1
22-12-2017, ora 15:23
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Redau mai jos un mesaj pe care l-am primit azi de la un membru al forumului.

"Azi am fost la casa de pensii sa ma interesez de treaba cu pensia. Mi-au spus in felul urmator ca daca aplicam de la inceput pentru pensie de urmas ar fi fost ok. Dar odata ce am pensie de boala nu mai pot opta pentru pensia de urmas. Daca stiam atunci ar fi fost foarte bine. Acum nu se mai poate. Odata aleasa pensia nu poti s-o mai schimbi. Legea prevede posibilitatea doar pentru sot sa opteze pentru pensia cea mai mare de boala sau de urmas. Pentru copii nu."

Deci pensia de urmas trebuie facuta fara sa faci pensia pe caz de boala. Unele judete afirma asa. Altele au raspuns ca se poate preschimba pensia din cea pe caz de boala in cea de urmas. Poate cu noua lege a pensiilor se vor mai lamuri lucrurile.
3
22-01-2018, ora 17:48
AdrianKM
Nu este medic/terapeut
AdrianKM
Problema pensiei de urmas s-a reglementat printr-o lege intrata in vigoare la 1 ianuarie 2018. Copii urmasi cu pensie proprie ( de invaliditate)au drept de optiune intre pensia de invaliditate si cea de urmas.Cei cu problema asta ma puteti contacta si va lamuresc.
0
25-01-2018, ora 21:25
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
A mai fost o persoana de pe forum la Casa de Pensii. Se confirma cele spuse de @ AdrianKM.
Cei care au pensia de invaliditate si vor sa o schimbe cu cea de urmas, pot opta incepand cu 01.01.2018 pentru pensia cea mai avantajoasa.
Pensia de urmas este jumatate din pensia unui parinte decedat sau suma jumatatilor pensiilor parintilor daca amandoi sunt decedati.
Daca nu e decedat nimeni, va puteti face pensia de invaliditate. Dupa deces, puteti opta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul