certuri cu parintii

27-04-2012
stelyy
Nu este medic/terapeut
stelyy
Buna seara!Am niste nelamuriri si sunt un pic confunza in ceea ce priveste obligatiile mele la varsta de 20 de ani si activitatea mea in cadrul familiei.O sa incep prin a spune ce am facut eu in casa noastra si ce ma nemultumeste. Bun, am un frate de 12 ani, de cand l-au dat ai mei la scoala, din cls I, atributiile mele au fost sa il ajut la teme si sa am grija de el, cat timp erau parintii mei la munca(si aveau un program destul de incarcat).Fratele meu a fost un copil mai agitat, m-am chinuit mult cu el la teme, de abea statea locului, si aproape ca eu ii faceam temele, nu mai rezistam sa-i explic pt ca mai mult il alergam prin casa.Ma rog, sa zicem ca asa este copilaria, desi si acum la fel face si e cls a6a.Pe mine m-a deranjat in timp situatia asta si am cam suferit, pentru ca parintii mei ma certau din cauza lui.Mama care termina serviciul noaptea tarziu, ma trezea din somn pt ca fratele meu nu avea temele facute pt a doua zi la scoala si eu nu reuseam ziua sa-l prins si sa scrie.Desi am facut tot posibilul ca sa fie bine, sa-l ajut cu scoala, eu mergem la sedintele lui mereu si atunci dar si acum, mama imi reproseaza acum ca nu m-am ocupat deloc de el, de asta are rezultate proaste la scoala.Fiind data situatia ca ai mei sa fie la munca si eu sa am grija de el, acasa, eu m-am indepartat incet-incet de copilarie.Pai nu puteam sa ies afara cu copiii, ca trebuia sa stau dupa el -asta cand era mai micut, iar cand a mai crescut, cand eram eu la liceu(deja cam maricica)-trebuia iar sa stau cu el. Nu ma deranjeaza ca am vrut sa fac ceva cu el, si ca am stat cu el, si mi-am pierdut intr-un fel sau altul timpul meu de 'copil', insa reprosurile de acum ma chinuie, si asta pt ca nu e singura dnostra problema de familie. Eu la scoala am avut rezultate f bune, si nimeni nu s-a tinut dupa mine sa invat si nici nu m-a pus sa invat!Sunt anul I la facultate, sunt la fara taxa, iau bursa.Dar degeaba pt unii care cred ca totul este usor.
A doua mea problema si cred ca este mai grava ca prima, este legata de relatia mea cu mama mea, care nu poate fi o relatie mama-fiica. Prin clasa aXa, tatal meu a plecat in strainatate, am ramas eu cu atributiile lui.Mama era cu munca iar eu cu casa si cu fratele meu.Eu am ramas cu agenda tatalui meu, in care el facea socoteli, la paa, la curent, pt noi si pt chiriasi nostri. Eu am reinnoit contractul la apa, eu am fost la primarie sa ii completez nu stiu ce fel de acte ce ii trebuiau lui acolo, bun si multe din acestea ce colegii mei nu aveau habar sau nu le faceau acasa. Mi-a placutmult sa ma implic in aceste activitati si pot spune ca mi-au fost de ajutor.Acum stiu exact unde trebuie sa ma duc cand am nevoie de ceva, nu mai stau sa caut prea mult.Ce ma deranjeaza in situatia asta, ca mama imi zice ca nu am facut iar mare branza, si nu asta cat faptul ca eu trebuie sa fac cand vrea ea.De exemplu zilele trecute trebuia sa merg sa reinnoiesc contractul la apa, si a venit m-a trezit din somn 'hai sa mergem sa facem contractul, hai repede ca eu sunt deja imbracata' asta in conditiile in care eu aveam deja stabilit cand sa merg, tot in ziua aceea dar mai pe dupa amiaza.S-a suparat rau pe mine si m-a spus tatalui meu. Nu mi place cand cineva se baga in felul asta peste felul in care imi programez eu timpul.
12 comentarii
0
27-04-2012, ora 20:37
stelyy
Nu este medic/terapeut
stelyy
A treia problema este legata de prietenul meu. el are 29 de ani, ma inteleg foarte bine cu el, nu bea, nu fumeaza, este exact ce mi-am dorit, linistit si cuminte. Si eu sunt linistita.Si ei ii place de el, insa trebuie sa existe si aici niste probleme.El lucra in armata pana acum 2 luni.Ea vroia sa stie totul despre el, in privinta baniilor, ca de ce nu pune deoparte, el este la facultate la navigatie, si are multe examene de dat, si undele dintre el costa bani, mai ales la cele pt cursuri.Toti banii pe care i-a luat timp de 8 luni cat am fost impreuna, mi dadea mie, sa am eu grija de ei si sa-i cheltuim cum trebuie.Insa mama ii vroia la ea, cred, ca altfel nu inteleg reactia ei cand este vorba de bani. In vara cand i l-am prezentat mamei mele i-am spus ca din sept ar trebui sa plece in voiaj pt ca atunci va avea cursurile terminate. Dar el a reusit sa plece abea in februarie, iar ea prin noi.-dec. imi tot spunea "m-ai dus de nas si m-ai mintit ca el pleaca in sept. si uite e noimbrie. si nu a plecat inca, ce ne facem cu el?".El facea cumparaturi in casa, ne ducea unde vroiam noi, ne aducea, a cam stat dupa noi.Si cand ieseau ai mei la gratar cu prietenii lor, el niciodata nu i-a refuzat si i-a dus la gratare, am stat si noi cu ei.Ea se supara ca ieseam si statea cu el, ca nu ma mai ocupam de fratimiu!!desi prietenul meu a facut de multe dati temele cu el, numai ca nu prea avea cu cine. Si mama mai zicea "da sa faca si el teme cu frati-tu, ca si asa nu are ce face"!deci asta e vorba care mi-o zice de fiecare data "ca si asa nu am ce face", zicea de el ca nu are ce face, si el era la servici, la facultate, invata pt cursuri. Prietenul meu a plecat in voiaj in febr, a vrut sa mi lase cardul lui insa s-a razgandit cand a vazut-o pe mama cum e. Ai mei acum strang bani pt a lua un apart., mai au nevoie de o suma mica de bani, mama tine cont cateodata si la un fel cheltuit aiurea si ea ne invatat si pe noi sa ecomisim(mi se pare un lucru bun chestia asta) dar ea chinuindu-se
0
27-04-2012, ora 20:56
stelyy
Nu este medic/terapeut
stelyy
mai scrisesem o parte si s-a sters..pfff...
0
27-04-2012, ora 21:07
stelyy
Nu este medic/terapeut
stelyy
Ai mei acum strang bani pt a lua un apart., mai au nevoie de o suma mica de bani, mama tine cont cateodata si la un leu cheltuit aiurea si ea ne invatat si pe noi sa ecomisim(mi se pare un lucru bun chestia asta) dar ea chinuindu-se cu stransul baniilor, vazuse niste covoare si le a luat, a dat 11 mil pe ele, si nah..noi trebuia sa strangem banii.Ea s-a suprat rau ca el nu mi-a lasat cardul, pt ca vroia sa ia de acolo banii ca sa faca diferenta de bani, si mai vrea ca si el sa ii mobileze apart.Ea il ia pt a-l inchiria mai departe, dar de ce are pretentia ca el sa-i mobileze?Ea stie ca el atunci knd vine, trebuie sa aibe bani pt a plati taxa la facul, pt a-si mai plati ratele sau ce mai are, si pt a se intretine pana prin iar vreun contract!!si cum contractele se prind cam greu..trebuie sa se descurce, si nu ia multi bani.
Eu nu prea stiu ce sa mai cred, mama mea este o femeie curata, muncitoare, ne face mancare buna, ne primeste la masa, dar cu celelalte neintlegeri cum ramane? Ea nu vede si nu vrea sa vada cum sunt alte fete la 20 de ani, refuza sa vada.Cans ii spun sa-si schimbe atitudinea fata de fratele meu, ca el o ia pe alt drum, ea se stramba la mn si zice ca exagerez. mi mai zice ca eu o sa am bani multi si nu o sa-i dau ei nimic, ca nu o s-o primesc in casa la mine.Mama ei la fel era, ii lua banii mereu, ea nu s-a distrat deloc cand era tanara, stia doar munca, bunicamea se baga peste familia noastra, noroc cu tata care este mai echilibrat, a facut un pic de ordine.Mamei si acum ii este frica de bunik-mea.Mi-e tema ca daca continua asa va ajunge ca bunica-mea, si nu e deloc bine, ca mamaia a facut mult rau fetelelor ei.
Si incearca sa bage si in mine teama asta, si cand ii zic se stramba, nu pot vbi niciodata in niciun subiect, deschis cu ea.
Imi este teama cand voi fi la casa mea, sa imi reprosese mereu ca nu o sun mereu, ca nu i pov mereu, ca nu am chef/timp de ea.
Acum 2 sapt. am dus-o la doctor pt k avea probleme cu ochii..dupa o zi -doua imi spune ca din cauza mea a racit, ca am luat-o atunci de acasa. Dra eu in cls a8a cand am inceput sa am probl mari cu vederea si i-am zis lucrul acesta mi-a zis 'hai lasa-ma, ca incepi ca tac'tu', a trbeuit sa nu-i mai zic si m-am dus cu tata la doctor.De asta am fost cu ea acum la doctor, pt ca am simtit cat de greu este sa nu te ajute pers. aproapiata tie.
Ce sa fac?Cum s afac?Habar nu am !!
0
27-04-2012, ora 21:44
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
intrebare:
DUPA cate povestesti.SIGUR sunteti frati BUNI (dupa mama SI tata????)
NU prea.se "vede"..
O seara faina!
0
27-04-2012, ora 21:53
stelyy
Nu este medic/terapeut
stelyy
sunteti frati buni, nu incape discutie in asta., iar la parintii mei nu se pune problema de inselat, tradari etc.
0
27-04-2012, ora 22:14
stelyy
Nu este medic/terapeut
stelyy
suntem**scuze!
0
27-04-2012, ora 22:39
lory italia
Nu este medic/terapeut
lory italia
imi pare rau ca treci prin asa ceva alte fete de varsta ta sant satule deja de distractie.Parerea mea este ca mama ta asa a fost educata si asa vrea sa te educe si pe tine.Mai bine vorbesti cu ea si ii spui ceea ce te doare Intreab-o daca ei ii convenea cum o trata mama ei si poti sa ii spui ca a devenit exact ca bunica ta. Parerea mea este ca pe ea la prietenul tau nu o intereseaza decat banii lui aia puitini pe care ii are si se foloseste de el in folosul ei.Scuza-ma ca iti spun toate astea dar asta e parerea mea.Din pacate mai sant parinti care trateaza copii lor ca niste bone slugi etc.Esti destul de mare ca sa iti alegi tu drumul singura in viata. Mult noroc si sanatate
0
27-04-2012, ora 23:47
stelyy
Nu este medic/terapeut
stelyy
nu prea pot vorbi cu ea, pt ca se stramba, eu niciodata nu voi putea ajunge la un acord cu ea, pe teme din acestea!e cam greu..si pune pe umerii mei multe chestii dintre astea pe care ea trebuie sa le rezolve.cateodata incearca sa ma faca sa ma simt vinovata pt niste lucruri absurde. imi pare rau ca nu am dat la o alta facul din alt oras.sa vad cum e sa stau si singura, sa mi pot trai "studentia". multi spun ca adevaratul student este ala care pleaca in alt oras :):P. cred ca asa si este!!
0
28-04-2012, ora 00:37
danacatalina
Nu este medic/terapeut
danacatalina
Din ceea ce scrii tu aici, mama ta e o femeie foarte egoista, care a pus pe umerii unui copil tot ceea ce nu poate ea duce. Nu e vina ei, poate nici nu realizeaza acest lucru. Sfatul meu e sa te detasezi de toate problemele ei si s-o lasi sa si le rezolve singura. Daca nu poti avea o discutie deschisa si sincera cu ea, incearca macar sa vorbesti cu tatal tau, mai ales ca ai spus ca el e singurul care o tempereaza.

Ceea ce-ti face ea tie e abuz. Depinde de tine daca te lasi abuzata...
0
28-04-2012, ora 01:15
stelyy
Nu este medic/terapeut
stelyy
eu cred ca ei i se pare normal ce se intampla.nu i se pare normal ca eu vreau altceva, sunt altfel!!mi-e atat de frica de reprosuri.mereu zice ca munceste pt noi..pai bine dar trebuie sa "scoata ochii" mereu cu asta, eu inteleg ca e grea munca, dar ea de ce are impresia ca mie imi este mereu bine, si ca eu "oricum nu am altceva de facut", asa imi spune mereu. sa ma ocup de frati-miu ca altceva nu am de facut :|.
0
28-04-2012, ora 21:25
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Stelyy, părerea mea este că ar trebui să discutaţi despre acest lucru. Dar nu atât cu mama dv, ci, mai degrabă, cu tatăl dv. Din câte relatati, sunt semnele clare ale absentei prelungite a tatalui dv. Fiecare om are un anumit rol intr-o familie, rol in care suntem greu (daca vreodata posibil) de inlocuit. Conflictul actual vine din faptul ca mama dv incearca sa umple un loc lasat gol si va atribuie roluri precum supervizarea educaţiei fratelui dv, grija contractelor cu furnizorii, griji administrative. Acestea sunt ministerele unui tata de familie: nu aveti nici back-ground-ul, nici autoritatea ca sa le indepliniti cum trebuie, mai mult, nu aveti convingerea ca acesta este rolul dv firesc. Si pe buna dreptate, nici nu este. De multe ori tatii pleaca la munca, uitand ca scris este: "nu numai cu paine va trăi omul". Ei cred că cel mai important lucru pentru familia lor este ca să aibă "tot ceea ce trebuie", prin aceasta înţelegând cele materiale. Dar, iată, există lucruri mai importante decât banii. Cu ei nu putem plăti orice, nu putem plati, de exemplu, o tinereţe furată.

Eu i-aş scrie lui tata. Nu telefon, nu mesaj pe e-mail. I-aş scrie o scrisoare. I-aş scrie ce mult îmi lipseşte, nu atât mie, cât mamei mele şi fratelui meu. I-aş spune că am încercat să-i ţin locul, cu un succes parţial, fiind ca atunci când violonistul e pus în locul dirijorului în timp ce dirijorul a plecat după sponsorizări pentru orchestră şi lipseşte cam de mult. I-aş spune că e multă nevoie de el şi că simt că lucrurile în familia noastră nu merg într-o direcţie bună şi că locul lui este aici, lângă mine, lângă mama şi lângă fratele meu.
0
29-04-2012, ora 14:43
stelyy
Nu este medic/terapeut
stelyy
multumesc!! eu sincer nu-i simt lipsa, problema mea este legata de mama, si faptul ca ea nu prea intelege unele lucruri, si cateodata imi reproseaza ca nu am facut nimic, ceea ce nu este adevarat :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Impactul monitorizării parentale asupra comportamentelor și experiențelor adolescenților
  • O relație apropiată între copil și părinte este benefică pentru sănătatea mentală și relațiile sociale ale copilului la maturitate
  •