cervicartroza

19-03-2006
mioara_mg
Nu este medic/terapeut
mioara_mg
Buna ziua.Va deranjez cu marea rugaminte de a ma lamuri cu rezultatul unui examen efectuat in urma unor dureri persistente la coloana, in ultima perioada(aproximativ o luna), avand chiar amorteli si pierderea puterii in maini.Am facut IRM coloana C+screening lezional D-L.Rezultatul a fost:
Coloana cervicala:Inversarea curburii cervicale la C3/4-C7-D1 prin avansata afectare artrozica;stenoza de canal spinal, mai accentuata in segmentele mijlociu si inferior al coloanei cervicale, cu compresiune medulara etajata C4-5-6 prin inversarea curburii, leziuni voluminoase uncartrozice si HD;Ingustarea canalului spinal in planul spatiilor i.v.este realizata prin uncartroza la:
-C3/4, mai accentuat pe dreapta(dr>stg);
-C5/6 mai accentuat central si la dreapta;
-C6/7 mai accentuat la stanga-nivelul cu stenoza cea mai stransa
-C7/D1 mai accentuat la stanga
Compresiunea medulara anterioara este realizata la C4-C6, zona in care se observa si anomalie liniara de semnal medular la nivelul cordonului anterior(in observatie suferinta medulara);la nivelul C6/7 maduva este comprimata anterior si posterior, prin uncartroza si calcificari in ligamentele galbene.
La nivelele C3/4-C7/D1 discurile degenerate sunt herniate anterior si postero-lateral in canalul spinal, sub cupluri de osteofite;discurile herniate depasesc marginile vertebrale la C3/4 dreapta, C5/6-central si dreapta, C7/D1 stanga.
Alte nivele cu calcificari in ligamentele galbene:C7/D1, D1/2.Nodul Schmorl la C7 superior.
Coloana dorsala:mica HD calcificata la D7/8 stg si calcificari voluminoase in lig.galbene, cu contact medular bilateral, posterior.
Coloana lombara:degenerare discala L2/3-L5/S1 cu osteochondroza si mici HD laterale la 3/4 dreapta si L4/5 stanga.
Mentionez ca am 48 de ani, am fost operata de HD L4/5 si L5/S1, si am si osteoporoza:T=-2.75.Sunt undeva la capatul puterilor atat datorita durerilor cat si datorita faptului ca nu mi s-a explicat clar ce am si care este pronosticul afectiunii.Va multumesc din suflet daca imi puteti da o mana de ajutor. l
3 comentarii
0
11-07-2006, ora 00:00
drcodrina
Nu este medic/terapeut
drcodrina
Ma mir ca nu ati cerut ajutorul uniu medic neurochirurg, eu cred ca daca ati fi intrebat, orice medic responsabil v-ar fi explicat. Intr-adevar, se pare ca aveti hernie de disc la nivelul coloanei cervicale, artroza cervicala, dorsala si modificari la nivelul coloanei lombare, adica toata coloana vertebrala, de sus si pina jos este afectata.Prognosticul bolii tine de dvs., nu faceti efort, nu ridicati greutati, daca sunteti mai grasa trebuie neaparat sa slabiti, mergeti in statiuni ca sa faceti fizioterapie, luati medicamente pentru osteoporoza si antiinflamatoare pentru dureri, adresativa atit medicului reumatolog, cit si medicului neurochirurg pentru o eventuala interventie chirurgicala
0
09-05-2011, ora 22:02
mihaila elena
Nu este medic/terapeut
mihaila elena
buna ziua,
In urma unui RMN, am primit urmatorul rezultat:
- disparitia lordozei cervicale fiziologice, cu rectitudine cervicala de la C2 la C6;
- discreta deshidratare a discurilor C2- C3, C3-C4;
-osteofite foraminale bilaterale C2- C3, C3-C4 asociate cu mici protruzii disco-osteofitice posteromediane ce ingusteaza canalul medular si gaurile de conjugare, fara compresii medulare asociate decelabile;
- cordonul medular cervical - cu aspect IRM normal.
0
09-05-2011, ora 22:14
mihaila elena
Nu este medic/terapeut
mihaila elena
buna ziua,
In urma unui RMN, am primit urmatorul rezultat:
- disparitia lordozei cervicale fiziologice, cu rectitudine cervicala de la C2 la C6;
- discreta deshidratare a discurilor C2- C3, C3-C4;
-osteofite foraminale bilaterale C2- C3, C3-C4 asociate cu mici protruzii disco-osteofitice posteromediane ce ingusteaza canalul medular si gaurile de conjugare, fara compresii medulare asociate decelabile;
- cordonul medular cervical - cu aspect IRM normal.
Va rog mult sa imi spuneti ce inseamna asta mai exact, si ce este de facut?Mentionez faptul ca inaintea efectuarii RMN-ului, la sfatul medicului, am urmat o serie de proceduri ( laser, curent interferential, gimnastica medicala, masaj..), si un tratament medicamentos.(varsta mea este: 23 de ani ) Va multumesc !!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: