Ceva de care sa ma ingrijorez?

09-10-2016
GreenAlex
Nu este medic/terapeut
GreenAlex
Buna ziua, revin cu o problema pe care am mai spus-o aici.
Acum 3 luni am luat o viroza de la sora mea care tusea destul de rau de cateva saptamani.
Asa am inceput si eu sa tusesc, destul de des, sec, iar mai apoi cu expectoratii..
M-a tinut asa cateva saptamani, ceea ce m-a facut sa consult medicul de familie.
Acesta mi-a prescris codeina fosfat si inca un medicament pentru tuse...
Am luat aceste medicamente si tusea a mai trecut, nu mai era deasa...dar cand era era cu expectoratii de sputa de diferite culor iar mai apoi cu firicele de sange, si de mute ori aveam crize cand tuseam pana vomam, asta se intampla dimineata sau seara.
M-a tinut asa un timp, am mai luat pastile de tuse, siropuri, remedii naturiste etc, crezand ca o sa-mi treaca odata tusea asta care ma tine de asa mult timp
Pana cand intr-o zi, mai exact acum 3 saptamani, cand dupa o tuse, am expectorat si sange cu sputa, in cantitatea a unei linguri sau doua.
Atunci m-am ingrijorat si m-am dus repede la urgente la ORL unde dupa un consult destul de limitat m-au timis la sectia de pneumologie, unde am facut o radiografie, mi-au facut o injectie, si mi-au prescris tarosin si un antibiotic KLACID si m-au diagnosticat cu hemoptizie. Care dupa spusele doctorului, a aparut in urma unei tuse fortate, ceea ce e drept, ca ma fortam destul de mult sa tusesc si sa expectorez ceea ce simteam in gat.
Radiografia mi-a iesit bine, hemoptizia s-a mai oprit, dar dupa ce-am terminat tratamentul mi-a revenit la loc, ce-i drept, nu am mai expectorat sange in cantitate multa, cam jumate de lingurita, plus sputa sputa sanguinolenta.
Acum 2 zile m-am dus la un medic pneumolog care m-a consultat, m-a intrebat ce simtome am, si mi-a vizualizat radiografia care dupa spusele dansei, arata ca plamanii mei sunt destul de sanatosi si ca exclude vreo boala grava de plamani, si ca probabil sangele vine de la o sinuzita, deviatie de sept, sau alta problema care tine de o investigatie orl.
Tin sa mentionez ca sunt foarte speriat, sufar si de tulburare de anxietate de panica, si ma seaca foarte tare problema asta.
Chestia e ca m-am interesat de toate problemele de la care apare hemoptizia si nu am vreun simptom ca febra, tusea excesiva, durere in piept, transpiratii. oboseala, umflatul picioarelor etc, nu ma simt ca un om bolnav
Vreau sa-mi raspundeti daca ati mai intalnit cazuri de genul, sau daca de la o raceala se poate intampla chestia asta, sau de la vreo bronsita sau pneumonie...Teama mea e sa nu ma axfisiez cu sangele, sau sa nu se agraveze situatia.
2 comentarii
0
09-10-2016, ora 07:20
Dr. Chiriac Stefan
Gastroenterologie, Iasi
Dr. Chiriac Stefan
Buna ziua, cel mai probabil sângele pe care il exteriorizati nu provine din esofag sau stomac. Totuși va recomand sa consultați si un medic gastroenterolog pentru a realiza un bilanț complet.
0
09-10-2016, ora 23:21
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Daca hemoptizia persista, va rog nu amanati si continuati investigatiile pana la lamurirea problemei. Nu e normal sa se intample acest lucru si de aceea nu e voie sa amanati.
dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.