Ceva negru si mic pe amigdale - cum tratez?

03-02-2011
Alionna
Nu este medic/terapeut
Alionna
Buna ziua! de doua zile am ceva destul de mic si negru pe una dintre amigdale. Nu ma doare. Ce este si cum tratez? Multumesc anticipat.
40 comentarii 12 Înainte ›
0
03-02-2011, ora 13:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci o poza.. cu acel ceva mic si o trimiti pe -.. sa vad despre ceeste vorba
0
03-02-2011, ora 18:21
RM_1980
Nu este medic/terapeut
RM_1980
Buna ziua,

Copilul meu de 2 ani si 9 luni a fost diagnosticat acum 1 sapt jumatate cu amigdalita pultacee. A luat: 3 doze Zinnat pastile (in 24 ore), nu a cedat febra, am trecut pe Zinnat injectabil + gentamicina- 4 doze (48 ore), nu a trecut febra, am trecut pe Cefort +gentamicina injectabil (5 zile - 10 doze), iar de luni am trecut pe Klacid suspensie. I-am dat 3 doze si am uitat-o pe a 4-a, i-am dat deja a 5-a doza. O iau acum de la inceput, ca si cum nu i-as fi dat Klacid pana azi (deci inca 7 zile) sau pot sa iau in cosiderare si primele 3 doze?

Multumesc,
0
03-02-2011, ora 20:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ati consultat si un medic ORL.?
0
07-04-2011, ora 11:22
elenahanu
Nu este medic/terapeut
elenahanu
buna ziua! Am un baietel de 4 ani si 8 luni cu care am probleme foarte dese de amigdale, de cand a inceput gradinita, sept.2010, a inceput sa raceasca foarte des, mi-a facut episoade foarte dese de amigdalite acute, bronsiolite acute, si 3 episoade de amigdalita pultacee, tin sa specific ca la momentul la care va scriu copilul meu face tratament intravenos cu cefort de 1g la 12 ore. nu ii mai dau de cap.ce ma sfatuiti sa fac.va multumesc
0
09-04-2011, ora 09:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru3 luni de zile regim aliemnar strict fara bauruti acidulate, fructe citrice si mancare acra
echinacee sirop 3 saptamani pe luna
sinupret 2 saptamani pe luna
local gargara, inhalatii si aromoterapie
0
02-09-2011, ora 15:06
cantoriu georgiana
Nu este medic/terapeut
cantoriu georgiana
buna ziua! am 17 ani si am fost diagnosticata la nivelul amigdalelor cu colonii de strptococ beta hemolitic de grup B..nu stiu ce semnifica acest lucru si de aceea as dori daca puteti sa-mi raspundeti.. amgidalele mele prezinta gauri ce au bucati solide de ceva alb.. nu stiu cum sa le zic.. puroi..urat mirositoare ce-mi provoaca o jena.v-as multumi daca m-ati putea ajuta. o zi buna
0
02-09-2011, ora 19:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
asa gen de amigdale.. trebuie operate fiindca risti cateva complicatii
reumatism, probleme la inima, rinichi.. si cel mai important.. in momentul cand o sa.ti fie lumea mai draga.. si o sa vrei sa ai un copil si sa devii mamica.. aceste amigdale pot duce la pierdere de sarcina sau la amigdalite repetate tratate cu antibiotic pe sarcina si afectarea sanatatii copilului
0
03-09-2011, ora 10:47
cantoriu georgiana
Nu este medic/terapeut
cantoriu georgiana
multumesc mult. cat mai curand ma voi programa la dumneavoastra deoarece sunt din pascani. va multumesc inca odata
0
12-10-2011, ora 09:30
roxana10
Nu este medic/terapeut
roxana10
Buna ziua d-nul doctor. Am si o problema cu amigdalele. Am fost diagnosticata cu amigdalita cronica in septembrie si am facut un trataemnt cu Summamed (sper ca scriu bine) am luat 6 pastile.Am facut atunci si analize. Dar se pare ca degeaba. Acum 2 zile mi-a reaparut, chiar mai rau. Aproape ca se lipesc una de cealalta amigdalele, sunt pline de puroi. Le-am curatat eu cat am putut cu degetul cu sare. M-am apucat de tratament cu eritromicina.Am luat deja 5 pastile, dar se pare ca degeaba.Am facut si febra 38.5.Sunt valabile analizele de atunci sau ar trebui sa fac altele? Daca va scriu rezultatele ma puteti sfatui cu ce ar trebui sa fac? Va multumesc!
0
12-10-2011, ora 10:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
analizele NU ma intereseaza. nu arata aproape nimic relevant
faptul ca sunt mari si aproape se lipesc deja este clar ca tre sa faceti 3 saptamani tratament in continuu
10 zile cu antibiotic dupa care cu moldamin
si la 3 sapatamani tre sa scoateti amigdalele fiindca riscati multe complicati ( rinichi, inima si reumatizm, )
0
03-11-2011, ora 22:14
violaw
Nu este medic/terapeut
violaw
Buna ziua d-nul doctor!ieri dimineata m-am trezit cu dureri de gat, slabiciuni, dureri musculare si cefalee, pana diseara am inceput sa fac si febra, bine sub 38, am luat luat nurofen, septolete, coldrex, am pus la gat o compresa cu cartofi otet si biter suedez. Azi ma simt mai bine, nu mai fac febra, nu mai am slabiciuni nici dureri, ma ingrijoreaza puroiul cu sange care a inceput sa se elimine din gat, fac gargara, si frec amigdalele cu biter, e suficent atat tratament si ala mentionat mai sus, fara sa iau antibiotice?multumesc anticipat. nu am fost la control.
0
04-11-2011, ora 08:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca amigdalele sunt numai inflamate si rosii, fara depuneri de puroi pe ele... DA, este suficient, fiindca este o amigdalita eritematoasa si este Virala
daca amigdalele se acopera cu ceva depuneri pe ele.. tre sa va vada la ORL
0
05-11-2011, ora 09:20
violaw
Nu este medic/terapeut
violaw
BUna ziua d-nul doctor, eu abia luni dupa pranz ajung la orl, dar pana atunci starea sanatatii mi sa schimbat dupA 2 ZILEsi nustiu ce sa ma fac, sunt ragusita, usturime, tusa uscata, abia inghit.Ce sa fac d-ul doctor, ce sa iau pentru asftel de simpome, parca in loc sa se inbunateasca starea mi se inrautateste, cu noi complicatii. astept cu nerabdare sfatul d-stra.merci mult
0
05-11-2011, ora 22:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
primul mesaj care lai trimis a fost Joi 3.11
daca nu faceai experimente pe tine..si mergeai de joi sau vineri la ORL.. era mult mai clar diagnosticul si tratamentul.
acum cred ca viroza sa complicat cu o amigdalita pultacee
poti face penicilina 1mil la 8 ore injectabil sau sa ei Augmentin de 1 g la 12 ore
exclude din alimentatie tot ce este acru, acidulat si fructe citrice..
multe bauturi calde si gargara
0
10-11-2011, ora 21:20
caramella
Nu este medic/terapeut
caramella
Buna ziua,

Am 25 de ani si de ceva timp am observat pe amigdalite niste pungi din care cateodata daca le apas iese o substanta solida de culoare galbuie urat mirositoare. Nu ma doare gatul, nu ma jeneaza absolut deloc, fapt pentru care nici nu am fost la o consultatie. Situatia dureaza insa de ceva timp si de curand m-am hotarat sa fac si un copil, m-am gandit ca ar fi vorba de un puroi asa ca am luat dupa ureche augumentin vreo 10 pastile din 12 in 12 ore, dar nu am simtit nici o ameliorare, inca mai expectorez in special dimineata sau dupa ce manac ceva, e ca si cum mi-ar ramne ceva in gat si elimn chestia asta si pungile au ramas la fel de mari. Ce ar trebuii sa fac? E cazul sa ma sperii? Pana acum nu am mai avut probleme cu amigdalitele, dar de cand le stiu ele au o marime mare.
Multumesc frumos, anticipat!
0
11-11-2011, ora 10:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu ai avut probleem.. dar este vorba de o amigdalita cronica cu cazeum.. care poate oricand sa faca complicatii locale( amigdalita pultacee, flegmonamigdalian sau complicatiila distanta ( rinichi, inima, reumatism))
solutia este simpla trebuie sa faci criptolizis ( miscorarea amigdalelor in volum) cu radiofrecventa sau laser
0
11-11-2011, ora 10:23
caramella
Nu este medic/terapeut
caramella
Multumesc mult pentru raspuns.
0
14-11-2011, ora 13:49
ans
Nu este medic/terapeut
ans
Buna ziua,

Am 26 de ani si in urma depistarii unei amigdalite cronice cazeoase, m-am operat de amigdale (acum 14 zile). Nu ma durea, dar aveam acele 'bobite' si ASLO 321. Mi-a trecut durerea groaznica si cand m-am putut uita in oglinda sa analizez ce-i acolo, am depistat o bucata neoperata, cat o boaba de mazare, care e langa limba. Azi am fost la controlul de dupa operatie si medicul mi-a zis ca e un ganglion al amigdalei care va trebui cauterizat doar daca se mareste sau ma deranjeaza. Intrebarile sunt:
E o bucata de amigdala sau ganglion?
Nu trebuia taiat si ala?
Exista riscul sa se infecteze, cum am patit cu amigdalele?
Mai trebuie sa repet analiza ASLO? De unde stiu ca am scapat de infectie, ca totusi ma doare un genunchi...?

Mentionez ca nu am luat antibiotice deloc.

Multumesc!
0
14-11-2011, ora 14:15
ans
Nu este medic/terapeut
ans
Pentru comentariul de mai sus:
Nu stiu daca are legatura, dar am adenopatie (ganglioni mariti sub brat care apar si dispar frecvent, cand e organismul slabit).
0
14-11-2011, ora 19:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dupa 3 saptamani de la operatie o sa te simti mult mai bine, nu asa slabit.
ASLO atunci o sa repeti
acel rest amigdalian care se vede.. in timp o sa se mai micsoreze
0
15-11-2011, ora 13:24
ans
Nu este medic/terapeut
ans
multumesc mult !
0
22-11-2011, ora 13:59
sandra33dfb
Nu este medic/terapeut
sandra33dfb
buna ziua domnule doctor.Am un baietel de 3 ani si 7 luni, iar in urma cu aproximativ o luna si jum.a inceput sa aiba probleme cu gitul.Medicul pediatru i-a prescris amoxicilina dar la 3 zile dupa ce a terminat antibioticul a inceput din nou sa faca febra, nas infundat si dureri de git. si iar am inceput cu amoxicilina dar la fel.Dupa o saptamina a facut din nou aceleasi simtome si i-a pus penicilina efervescenta 10 zile dar la fel.In prezent sintem la a 2-a doza de penicilina.Tin sa precizez ca de fiecare data se vindeca dar amigdalitele ii ramin foarte mari ca volum nu-si recapata forma initiala si i-a aparut la zona gitului un ganglion de marimea unui bob de fasole.I-am facut analize de singe si mi-au spus ca ar avea un pic de alergie la praf si sa-i scot din camera toate jucariile de plus, perdele, covor, etc...dar continua la fel.Am uitat sa spun ca locuim in insulele Canare-Spania iar datorita faptului ca sintem foarte aproape de Africa aici este mai tot timpul praf.Ii dau pentru alergie 3 ml.de ebastina la 24 de h.si un puf nazal de budesonida la 24h. iar pe 7 dec.avem programare la un medic ORL.Tin sa mentionez ca ii dau in fiecare dimineata un produs natural ce contine echinaceea, propolis si cimbru, ii pun vitamina C si un preparat cu fier ce mi le-a prescris medicul pentru sistemul imunitar dar se pare ca nu ne ajuta prea mult...astept cu nerabdare sfatul dumneavoastra Va multumesc
0
22-11-2011, ora 14:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.trebuie sa stiti ca 80% din alergeni..ii luam din produsele alimentare
degeaba il protejati de jucarii si praf.. daca ii dati sa manance produse alergene care contin ( coloranti artificiali, condimente, euri..s.a)
cititi pe net.. care produse sunt alergene si evitatile
2 tre sa intelegeti ca si alimenetle acre, acide si fructele citrice.. pot provoca rosu in gat prin aciditatea lor.. si asta ar fi motivul de ce nu se micsoreaza amigdalele in volum
0
23-11-2011, ora 00:14
sandra33dfb
Nu este medic/terapeut
sandra33dfb
va multumesc mult, domnule doctor.Am sa incerc sa-i scot aceste produse...multumesc ca mi-ati raspuns asa repede, eram ingrijorata si ma gindeam ca poate fi ceva grav
0
25-11-2011, ora 12:26
liliana27
Nu este medic/terapeut
liliana27
Buna ziua!am 20 de ani, de ceva timp, respectiv una an si jumatate am probleme cu amigdalele, se imflameaza cam la doua luni, ceea ci mi se pare prea mult.un medic ORL nu am consultat, insa la recomandarea medicului de familie si dupa un test ASlo cu valoarea 300, limita maxima fiind 200, am facut un set de moldamin, dupa care Aslo a scazut la limita normala.Mentionez ca in timpul tratamentului s-au inflamat amigdalele, fiecare episod provocandu-mi foarte mari dureri in tot corpul si mai ales de cap, febra...ultima data a ajuns chiar 39, 5.Am ajuns la urgente unde mi s-a dat ospen.Acum dupa 2 luni cred ca mi se inflameaza din nou pt ca au inceput simptomele.Nu vreau sa le scot pt ca imi este oarecum teama de operatie si de consecintele ei!Intrebarea mea este ce altceva as putea sa fac ca sa nu ma mai imbolnavesc asa des, sau daca as putea sa fac ceva sa nu se umfle acum cand sunt abia la inceput.Va multumesc anticipat!
0
25-11-2011, ora 12:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
amigdalita cronica ducela mari comlpicatii la distanta
reumatism, cardiopatii sau pielonefrita
la Doamne.. este si riscul de la infectie in timpul sarcinii sa pierzi sarcina sau sa afectezi sanatatea copilului NUmia un medic ORL.. o sa.ti spuna daca merita tratate
daca se pot micsora cu radiofrecventa sau trebuie scoase clasic
0
25-11-2011, ora 12:48
liliana27
Nu este medic/terapeut
liliana27
Multumesc mult pt raspuns!As vrea sa mai stiu, consultul la ORL trebuie sa il fac neaparat atunci cand sunt inflamate amigdalele?
0
25-11-2011, ora 13:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu.
decizia de tratament sau operatie se ea.. la 2-3 sap[tamani de la ultima amigdalita
0
25-11-2011, ora 21:39
liliana27
Nu este medic/terapeut
liliana27
Multumesc mult!
0
09-04-2012, ora 04:49
leustean dorin
Nu este medic/terapeut
leustean dorin
am o problema cu amigdalele sunt inflamate le-am toot indopat cu antibiotice in ultimii ani dar anu acesta mau deranjat foarte tare, idee ea ca intro zii le-am avut puternic imflamate si din senin am simtit o eliberare si in cateva secunde nu am mai avut sentimentul de umflat.ce ar trebui sa fac in cazul acesta, ?multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns
40 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.