chalazion

22-03-2007
dariagold
Nu este medic/terapeut
dariagold
copilul meu de 2 ani si 8 luni a fost diagnosticat cu chalazion si indicatia a fost operatia, vreau sa intreb daca e neaparat necesara sau se poate rezolva medical? am facut 2 saptamani tratamement cu Nettacin.
14 comentarii
0
16-04-2007, ora 00:00
Nicol3
Nu este medic/terapeut
Nicol3
si eu am Chalazion, dar al meu este inchestat. Acum urmez un tratament pe baza de alfie si picaturi. Daca nu o sa-mi treaca cu tratamentul o sa trebuiasca sa ma operez. Am inteles ca nu dureaza mai mult de 5 minute.
0
14-06-2007, ora 00:00
cherleaaurora
Nu este medic/terapeut
cherleaaurora
Dragilor eu m am orerat in 12.06.07 pentru a doua oara de chalazion.imediat dupa prima pperatie a aparut acum dupa a doua iar a aparut am bagat de toate in mine de la floxal la toradex, colbiocin.si nu merge cu nimic..:((((( nu mai stiu ce sa fac nu mai vreau sa trec prin operatia aia ingrozitoare...de cate ori o sa ma mai operezz...help daca are cineva cunostinte despre un tratament sa mi scrie - va rog mult.multumesc anticipat
0
26-10-2007, ora 00:00
sorina_h2004
Nu este medic/terapeut
sorina_h2004
incercati cu FLUMETOL S...(unguent oftalmic) . IN CATEVA ZILE SE RETRAGE, CHIAR DACA ESTE INCHISTAT.SUCCES!
0
23-08-2008, ora 00:00
nadya67
Nu este medic/terapeut
nadya67
dragilor avem o sansa cu Flumetol!dar nu stiu afecteaza cumva daca inca mai am conjunctivita, folosirea acestui unguent?Mii de multumiri!
0
10-05-2009, ora 13:33
cherleaaurora
Nu este medic/terapeut
cherleaaurora
Datorita faptului ca am primit numeroase emailuri de la cei care au aceasta problema la ochi chalazion. Voi posta aici direct pe seit cum am scapat eu de aceasta boala pt cei in astfel de situatii.
Am suferit o ultima operatie acum un an si... la Spital Universitar doctor Sorca Alina, care a facut o treaba minunata in a scoate si curata foarte bine chalazionul, a lucrat foarte curat si steril (mentionez asta deoarece comparand op mele anterioare cu ultima opertatie am remarca diferenta mare intre ele si modul foarte profesional si steril in care a lucarat dna doctor Sorca, ceea ce conteaza mult ).
Apoi am luat Sterdex, este o alifie in capsule mici se taie varful capsulei si alifia se pune dupa operatie unde era chalazonul si picaturi am luat cred ca se numeau Farkidex. Medicamentele au fost procurate din farmaciile Frantei la noi nu se gasesc.
Si uite asa nu mi a mai apartu chalazion. Cel putin nu pana acum. Succes si sanatate multa va doresc.
0
21-05-2009, ora 19:44
ana232
Nu este medic/terapeut
ana232
Eu am reusit sa scap folosind o reteta de pe un forum frantuzesc, reteta care de altfel se regaseste si la noi (intreband-o pe mama mi-a zis ca a mai folosit-o, dar pentru altceva):

"Prendre un gros oignon, l'éplucher, le couper en deux, le mettre au four à micro-ondes, il ressort bouillant, le glisser dans un linge fin stérilisé et l'appliquer doucement sur le chalazion (il ne faut pas se brûler la paupière, ce n'est pas le but). On ressent un bien être immédiat.
J'ai dû appliquer ces compresses deux fois par jour et pendant trois jours, et je vous garantis que je n'ai gardé aucune marque, ni rougeur."

Pe romaneste, iei o ceapa mare, o cureti, o tai in 2, o pui in cuptorul cu microunde sau o prajesti in apa cu ulei, iei o jumatate fierbinte, o pui intr-un tifon sau in ceva steril de bumbac, si, cat de firbinte suporti si cu atentie sa nu te arzi, o pui pe calazion (o pui pe ochi, cu ochiul inchis bineinteles) pana cand se raceste. Faci asta de 2 ori pe zi sau de cate ori crezi ca este nevoie, de preferat si inainte sa te culci. Se simte o amelioare imediata, si in cateva zile se vede o ameliorare evidenta. Apoi se vindeca de tot.
Eu am facut acest tratement combinat cu unguentul oxid mercurial concentratie 2, 5%.
0
24-05-2009, ora 20:47
Ioana_bebe
Nu este medic/terapeut
Ioana_bebe
Acum 6 ani am avut 4 operatii de chalazion, cam asa le estimez eu pentru ca in realitate in timpul unei operatii mi se operau de fapt mai multe chalazioane si daca le-as lua asa poate ar fi mai multe, am fost internata o sapatamana si in spital, dar recidivele au continuat. Nici macar nu trecea o perioada dupa operatii in care sa nu am chalazion pentru ca se reinstala automat parca. Dupa internarea in spital mi-a aparut si la celalalt ochi. Indicatia medicilor a fost tot operatia, insa eu am auzit de vaccinul Cantastim de la Institutul Cantacuzino si m-am gandit sa il incerc. Am facut doar 5 fiole, nici macar 10 cum se fac in mod normal si am scapat.
In prezent ma confrunt cu o alta problema, mi-a recidivat chalazionul si am facut o operatie acum 5 luni nereusind sa gasesc Cantastim. Dupa operatia asta mi-a recidivat din nou de o luna aproximativ, am reusit sa fac rost de vaccin, dar nu vrea sa mi-l faca nimeni. Reteta mi-au pastrat-o cei de la Cantacuzino cand am cumparat vaccinul si nu o mai am si toate asistentele si doctorii se feresc sa faca o amarata de injectie care se face subcutan, nici macar intravenos. Reteta nu am cum sa o mai iau ca stau foarte departe si acum sunt in Bucuresti in sesiune si nu am cum sa ajung acasa la medicul de familie sa ii cer alta. Am inceput tratamentul pe 15 mai ( eram acasa) si pe 22 trebuia sa fac urmatoarea injectie si nu am avut unde m-au refuzat 2 doctori si cateva asistente din locuri diferite pe motiv ca ei nu fac tratamente si ca nu se baga la injectii ca daca patesc eu ceva, ca daca aveam reteta poate imi faceau, dar asa nu. Le-am explicat ca l-am mai facut ca nu am avut nimic, dar nu inteleg. Ce s-a intamplat cu medicii si asistentele din Romania de le este asa de frica sa faca o injectie subcutan in mana ca nici macar in ochi nu e ca sa zic ca e ceva complicat??? Daca pentru o injectie se tem cum oare mai fac operatii? Am ajuns in situtia in care mi-as face-o singura, dar nu am niciun fel de studii medicale, dar ma gandesc ca daca diabeticii se descurca sa isi faca singuri insulina care se face tot subcutan, banuiesc ca nu e asa de greu, numai ca nu as risca pentru ca nu stiu cata siguranta am in mana si daca nu o sa imi tremure. Daca are cineva sugestii va rog din suflet sa ma ajutati.
0
03-03-2011, ora 10:41
deea23_
Nu este medic/terapeut
deea23_
Buna! eu m-am operat la ambii ochi de chalazioane multiple. am inteles ca de cele mai multe ori recidiveaza. nu si daca operatia este facuta corect. in cateva zile imi scot firele.sper sa fie ok. deci nu va temeti de operatii ca nu dor si cureza puin. depinde si unde sunt asezate acestea. la mine 2 au fost intr-un spatiu mai greu accesibil si a durut. dar am rezistat. e suportabila durerea. asa ca aveti curaj totul trece repede.
0
03-03-2011, ora 22:00
Ioana_bebe
Nu este medic/terapeut
Ioana_bebe
Iti urez insanatosire grabnica si sa nu iti mai apara niciodata. In cazul meu a mers cu Cantastim si cel putin de acum un an si jumatate si pana acum nu a mai recidivat. La mine intotdeauna operatiile au fost dureroase, iar dupa ultima mi-a ramas si o mica cicatrice ca nu s-au mai obosit sa ma coase. Asa ca parerea mea e ca operatia trebuie privita ca o ultima solutie, cand nu a functionat nimic altceva si nicidecum ca prima solutie.
0
07-03-2011, ora 15:36
deea23_
Nu este medic/terapeut
deea23_
BUNA STIU DE DURERE SI PE MINE M-AU DURUT 2 DIN ELE. MAINE MA DUC SA SCOT FIRELE.DIN PACATE CHALAZIONUL CARE A DURUT CEL MAI TARE LA OPERATIE A REAPARUT FIX IN ACELASI LOC.SPER SA NU AJUNG LA OP IAR CACI STIU CA O SA MA DOARA TARE. DAR NU EU HOTARASC CI DR.MERSI PT RASPUNS PUPICI SI MULTA SANATATE.
0
02-06-2011, ora 13:39
dani_83
Nu este medic/terapeut
dani_83
Buna!

Ma confrunt pt prima data cu aceasta problema chalazionul. Din martie sau chiar februarie mi-a aparut pe pleaopa superioara. Am fost la un oftalmolog si de atunci am facut tratament cu unguent betabioptol si tobradex + picaturi tobradex. Au fost zile cand s-a retras putin, dar nu mi-a trecut. Iar acum este mai mare.
Cred ca trebuie sa ma operez pana la urma. Sau voi cei care atri trecut prin asa ceva, ce parere aveti?

Ioana_bebe cum ai procedat cu vaccinul Cantastim? Cum ai facut rost de el, ai mers la un medic anume la Cantacuzino sau cum ai procedat?

Sunt atat de derutat, nu stiu ce sa fac. Poate ma ajutati si voi cu un sfat. Multumesc si sanatate!
1
31-12-2011, ora 11:09
razvanel_111
Nu este medic/terapeut
razvanel_111
Acum 3-4 luni mi-a iesit o umflatura la ochiul stang pe interior.Nu durea, dar deja devenea frustrant ca nu se retragea.Am fost la doctor oftalmolog in spital si mi-a zis ca trebuie sa ma opereze ca altfel nu trece.Bineinteles am intrebat si la Optimed la doctorul de acolo si mi-a zis deasemenea ca trebuie operat.M-am operat si dupa 3 zile a aparut sus.

Dupa o saptamana mi-a iesit ALTUL SUS tot pe interior, si se vedea o umflatura galbena pe dedesubt.M-am dus iar si m-a operat.Imi daduse niste picaturi sa pun in ochi.Apoi mi-a iesit iar si sus si jos 3 salazioane.Deja ma saturasem.

Acum sa va zic ce am facut eu si MI-A TRECUT GARANTAT.SI O SA VA TREACA DACA FACE-TI ASA.SPER SA TINA SI LA VOI ACEST TRATAMENT.La indrumarea unui medic oftalmolog din Bucuresti (este o cunostinta de familie), m-am dus la Optimed la Buzau la control, si i-am cerut medicului de-acolo, sau ce era el, o trimitere sa imi fac o ANTIBIOGRAMA SAU PRELEVARE DE SECRETIE CONJUNTIVALA.M-am dus la SANIPID la Buzau sa imi preleve secretie conjunctivala din ochi.La doua zile mi-a venit rezultatul.Scrie pe antibiograma ca acest Salazion este provocat de un STAFILOCOC PATOGEN SI CA ESTE SENSIBIL LA: Amoxacilina/ ac. clavulamic( AMC), deasemenea la Cefuroxime(CXM) si la Norfloxacin(NOR).Recomandat a fost NORFLOXACIN PENTRU MINE.Am luat 3 zile 1 pastila la 12 ore si mi s-a retras.Nu va mai duceti la operat ca nu faceti nimic, se infecteaza alaturi si daca este stafilococ va va iesi mereu iar doctorul va fi incantat sa ii bagati in buzunar bani la infinit.FACETI-VA ANTIBIOGRAMA SI DUPA ACEEA VEDETI CE REZOLVATI.Cand m-am dus la Optimed vroia si ala sa ma opereze, normal, ca sa imi ia banii, nici nu zicea de antibiograma.Apoi i-am zis eu sa imi dea sa ma duc sa imi fac si a zis in final si el ca e bine.Mama lor, numai bani sa faca, ca pana acum ma taiam de 10 ori ca tot iesea.Aveti grija de ochii vostri, sanatate si Un an nou fericit.Am uitat sa va zic ceva.Stafilococul asta pe care il am eu si care se manifesta prin SALAZION, este rezistent la(mare atentie ca sa vedeti ce nenorocit este:Ampicilina, Erythomycin, Gentamicin, si PENICILINA
0
26-05-2012, ora 01:41
french_phoenix
Nu este medic/terapeut
french_phoenix
pai si eu sunt trendy...mie mi-a aparut o mica umflatura acum o saptamana si ceva in urma si nu i-am acordat nici o importanta. Timp de o saptamana s-a facut un pic de tot mai mare, pana mi-a zis o colega ca e ulcior si ca trebuie sa imi cumpar kanamicina...zis si facut, am aplicat 2 zile si cand am vazut ca se umfla mai rau si incepe sa doara, m-a lovit splendida idee de a pune pliculete de musetel pe ochi la care mi s-a umflat salazionul dublu.astazi am fost la spitalul de urgente si m-a felicitat doctorul ca am facut exact ceea nu trebuia si mi-a prescris tobrex si floxal si peste o saptamana tb sa ma intorc sa-mi faca operatie si ma tem :(( si asta e partea doua, problema e ca am examene peste 10 zile si mi-e frica sa nu am dureri dupa operatie
0
17-01-2013, ora 19:42
patratzel1975
Nu este medic/terapeut
patratzel1975
razvanel_111 ai mai avut probleme dupa tratamentul respectiv? as vrea sa incec si eu ce ai facut tu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: chalazion

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: