cheagul de sange la cap daca se poate trata? | Forumul Medical ROmedic

cheagul de sange la cap daca se poate trata?

11-02-2008
hanty
Nu este medic/terapeut
hanty
as vrea si eu sa aflu daca un cheag de sange la cap daca se poate trata.va rog mult as vrea un raspuns!!!
2 comentarii
0
11-02-2008, ora 00:00
sorinbalan2000
Nu este medic/terapeut
sorinbalan2000
Un cheag de sange in interiorul craniului se numeste Hematom cerebral. Se situeaza de obicei intre osul craniului si creier. Daca este in creier se nimeste Hemoragie cerebrala. Cel mai bine se evidentiaza prin tomografie sau RMN. Cauza hematomului este traumatica iar cauza hemoragiei este hipertensiunea arteriala. Hematomul (in functie de marime) poate compresa creierul producand simptome neurologice diverse, iar hemoragia produce de obicei o paralizie. Hematomul se trateaza chirurgical, prin trepanatie daca este mare, hemoragia se trateaza medicamentos.
Ce sa va mai spun altceva ? Daca veniti cu amanunte, mai discutam.
-
Cu bine !
0
11-02-2008, ora 00:00
hanty
Nu este medic/terapeut
hanty
pe vreau sa stiu se poate vindeca sau nu acest cheag de sange?nu e pe creier!!!mi sa recomandat un tratament.dupa acest tratament se poate vindeca?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • COVID-19 este asociat cu cheaguri de sânge la nivelul membrelor inferioare, care pot pune viaÈ›a în pericol
  • Ce trebuie să È™tii despre cheagurile de sânge
  • Un studiu oferă noi perspective asupra riscului crescut de cheaguri de sânge la femei
  • Legătura dintre riscul genetic de formare a cheagurilor de sânge È™i utilizarea pilulelor contraceptive
  •