chiar nu mai e alta solutie decat extractia?

12-05-2009
sasu
Nu este medic/terapeut
sasu
buna seara, am revenit cu o alta problema...Pe maxilarul superior, cadranul din stanga am asa:incisivul meu bun, al doilea incisiv pivotat, caninul bun obturat, premolar1 lipsa, premolar2 a avut infectie, a fost tratat, pivotat si cand sa pun lucrare{dupa 1 an si jumatate}am facut radiografie pt lucrare si are din nou infectie.restul molarilor lipseste.medicul meu e de parere ca trebuie scos premolarul, ca nu se mai poate face nimic...Chiar nu se mai poate face nimic, nu mai exista alta solutie decat extractia???pentru ca in acest caz singura solutie e proteza...
1 comentarii
0
04-06-2009, ora 18:43
Dr. Florin Cofar
Stomatologie, TIMISOARA
Dr. Florin Cofar
Retratament de canal, sau rezectie apicala, astea mai sunt variantele, dar totul e in functie de starea clinica a dintelui.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul