chisturi la sinusuri si maxilare

01-01-2017
guritza86
Nu este medic/terapeut
guritza86
Buna diminatat si La multi ani!! in urma unui RMN mi s-au descoperit urmatoarele concluzii:
-chist glanda pineala
-chiate mucoide sinusuri bilaterale
-colectie chistica nasofaringeana posterioara:chist Tornwaldt?;Hiperplazie adenoideana.
Ca simptom aveam stari de sufocare, ameteala, nas in permanenta iritat si marile umflate, dureri de cap, multe secretii care se scurg din nas in gat.pana sa fac rmn-ul am fost la orl-isti si imi spuneau ca ii alergie si primeam tratament de alergii..
Imi puteti spune aceste chisturi pot fi tumori sau sunt doar o cauza de raceala?
Se pot trata doar prin medicamentatie sau chirurgical?
-Ce inseamna chisturile Tornwoaldt si hiperplazie adenoideana?
Multumesc frumos !!intreb toate acestea deoarece nu am nici un medic disponibil pana dupa 10 ianuarie sa imi citeasca rmn-ul si pe internet imi da direct ca acesta poate fi tumori canceroase.
4 comentarii
0
01-01-2017, ora 20:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1... ::{Imi puteti spune aceste chisturi pot fi tumori sau sunt doar o cauza de raceala? }}
NU.. problmele ORL din nas si sinusuri..au ca origine probleme Gastro-intestinale inca din copilarie
unele probleme de digestie sau intoleranta la anumite alimente
pot duce la alergii, infalamatii pe mucoase care se reflecta si la organele ORL..cu formare de polipi sau chisturi
2 cat despre problemele strict ORL..se recomanda internare in clinica ORL si interventii chirugicale endoscopice
3 dar fara schimbarea regimului alimentar..si stilului de viata.. o sa recidiveze problema cu chisturi si reactii alergice pe mucoase.. inclusiv pana la astm bronsic
asa ca e cazul de investiagtii la gastrologie
cure intensive de detoxifiere
0
02-01-2017, ora 02:10
guritza86
Nu este medic/terapeut
guritza86
Multumesc frumos pentru raspuns, am facut o gramada de teste pentru alergii si medicul aergolog mi-a spus ca nu ma vede alergica la nimic, intradevar la stomac am reflux esofagian si gastrita hiperacida...
0
11-01-2017, ora 01:24
guritza86
Nu este medic/terapeut
guritza86
buna, am fost la orl si sa uitat peste film si spune ca pe film nu se vede nici un chist sa stau libistita, ca sunt doar polipi mici si pentru secretiile din nas si nasul permanent infundat mi-a dat avamys si a spus ca trebuie sa il folosesc toata viata...problema mea este ca de cateva zile am avut foarte mult acid si tot simt ca ma tine ceva in gat si cand m-am uiatat intre limba si epiglota in partea dreapta o umflatura pe care sunt mai multe bobite umflate si am impreseia ca imi apasa pe epiglota si in seara asta s-au marit mai mult..banuiesc ca este din cauza acidului atata timp cat am fost la medicul orl si el nu a spus nimic de acele bubite..imi puteti spune va rog frumos in afara de regimul pentru acid cu ce le-as putea trata ?? si daca imi puteti spune se pot umfla mai mult pana la sufocare ?avand in vedere ca respir foarte greu si distanta dintre epiglota si gat este mai mica ca de obicei..multumesc frumos..
0
11-01-2017, ora 09:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da..reactia inflamatorie din gt se datoareaza doar refluxului gastro esofagian
faceti investiagatii si tratament la gastrologie
daca nu ajuta.. trebuei trecut pe un tratament naturist pentru digestie si un regim mult mai strict
pentru gat folositi tot ce gasiti ulioas
spreiuri cu ulei de catina, extracte din plante ulieoase la plafar
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.