chioraieli in instestine toata ziua

10-07-2009
alex andor
Nu este medic/terapeut
alex andor
sal, alex ma numesc, sunt student si de mai bn de un an am inceput sa am senzatii ciudate in zona burtii, a incepun usor si a progresat pe parcurs, la inceput am crezut ca am hernie, simtomele sunt chioraieli toata ziua, scaun moale si aparte de vreo 2 saptamani doar, dureri? nu le as putea zice dureri mai mult intzepaturi, la inceput doar intr o parte mai nou in ambele si in diferite zone, dar RAR aiai dine, am inceput tratament pentru colită, nu stiu daca asta am da asa mi sa spus, ureaza sa mi fac si ceva analize, poate ii vreo bacterie, a da si gust amarui in gura in ultima vreme cateodata...daca stiit mai multe va rog ajutorul e bn venit, thenks. a da am uitat sa mentionez..am facut ecograf la abdomen si am fierea lenesa cica, si pietre la rinichi da nu multe:P
6 comentarii
0
11-07-2009, ora 18:57
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Fa, cand ai timp, si un examen coproparazitologic al materiilor fecale.Anumite parazitoze afecteaza si functia intestinala si ficatul.
0
11-07-2009, ora 19:31
alex andor
Nu este medic/terapeut
alex andor
da, multumesc de sfat, urmeaza sa l fac peste doua zile.
0
15-07-2009, ora 20:31
alex andor
Nu este medic/terapeut
alex andor
am facut examenu coproparazitologic si a iesit negativ, se pare ca inca i mister ceea ce am :P, deocamdata continui cu tratamentu pt colita, desi o zi am mancat inghetzata si mi so dat peste cap tot tztz
0
16-07-2009, ora 12:11
GuardofAsgaard
Nu este medic/terapeut
GuardofAsgaard
Sa stii ca aceleasi simptome, pe langa altele, le am si eu, impreuna cu dischinezia biliara (colecist hipoton cred ca ti-a scris la ecograf) exact ca si la tine. Am impresia ca mai multa lume sufera de problema asta si suspectez parazitii sau o infectie cu o bacterie, insa multi se feresc sa afirme cauza. Fii atent la lipsa de calciu. La mine este prezenta.
La examenul coproparazitologic nu este neaparat sa fie pozitiv, in special ca stim cum se fac analizele in ziua de astazi; la fel si la cele de sange. Te inteleg perfect avand in vedere ca problema ta este identica cu a mea si cum nicaieri nu exista sursa de informatie pentru a te lamuri te consuma zilnic problema. Pe mine nu m-ar deranja sa stiu ca am cancer sau alte tampenii, doar sa stiu ce am ma intereseaza, dar parca este un secret de stat. Pacientul isi cunoaste corpul cel mai bine, insa pronosticul analizei simptomelor si ale semnelor le poate da un medic pregatit bine chiar si din ceea ce ai scris. Mie mi s-a recomandat un examen psihiatric cum ca n-as avea nimic. De 5 luni de zile ma chinui si n-am sa renunt pana nu aflu exact despre ce este vorba pentru a ma putea trata.
Cat de des utilizezi apa de la robinet? Cel mai probabil asta este sursa de infectie, deoarece este clorinata manual-ochiometric absolut peste tot in tara.
Iata ce am postat eu:
http://forum.romedic.ro/prod/Semne_si_simptome_030477.html
http://forum.romedic.ro/prod/Semne_si_simptome_030476.html

Vreau foarte mult sa imi lasi adresa de contact, mesager sau mail pentru a putea discuta mai amanuntit. Poti sa imi lasi in zona privata, mesaj privat, pentru a evita alte inconveniente.
Multumesc.
0
16-07-2009, ora 13:21
alex andor
Nu este medic/terapeut
alex andor
dupa parerea mea nu cred ca ii vreo infectie, deoarece nu am avut febra, bacterie mai mult probabil, analizele coproparazitologice intradevar sunt facute cam pe fuga zic io, le mai fac odata oricum, mi sa intamplat sa fiu obosit f tare fara sa fac vreun efort, dar nu stiu sigur daca este cauzata de boala sau de medicamentele care le iau...eu iau acm debridat pentru intestine, si fiobilin pentru fiere ca mi sa spus ca am fierea lenesa :|, mi ciuda ca de un an de zile am crezut ca am altceva, desi chiar daca stiam ca am ceva la intestine tot nu cred ca gaseam un leac prea repede...in afara bolboroselilor din burta si scaunu moale sau constipatie nu am avut altele din cate stiu eu, mananc mancare de regim, beau ceai, dupa 3 zile de tratament parca am vazut o ameliorare dar daca mam abatut de la regim o zi..la loc comanda :|...nu stiu ce sa fac...pana la urma trebuie sa merg la un doctor cu experienta mai multa...si sa fac niste analize mai concluzive. intr un an de zile boala a progresat incet...dar pe parcurs parca tot mai repede, poate are o limita cine stie...sper sa nu devina mai grav
0
16-07-2009, ora 13:23
alex andor
Nu este medic/terapeut
alex andor
am uitat sa mentionez, in timpul in care boala sa instalat am baut apa minerala..mai putin de la robinet...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.