chist amigdalian

12-02-2011
LilioaraB
Nu este medic/terapeut
LilioaraB
Buna ziua.
Am fetita de 13 ani si are chist amigdalian (un punct alb pe amigdala dreapta ).
Am fost la medic si mi-a spus ca nu e nimic ca are doar o viroza.Ptr.chist, doar daca vreau operatie.
Va rog sa-mi dati un sfat.
Multumesc !
6 comentarii
0
12-02-2011, ora 21:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e foarte simplu de deschis un chist amigdaian.
un puf de lidocaina..si un aspirator..este tot ce se cere de la un medic orl..ca sa curate acel chist
0
10-04-2011, ora 16:57
oanamada
Nu este medic/terapeut
oanamada
Buna ziua!
Am si eu o problema asemanatoare cu cea a fetitei doamnei Lilioara.Acum 4 saptamani am observat uitandu-ma in oglinda, ca pe amigdala dreapta am un punct/o biluta alba.Am intrebat-o pe asistenta care imi este vecina, despre ce este vorba si mi-a spus ca este o infectie.Astfel am luat dupa spusele sale, enhacin si niste tamtum verde.Mentionez ca niciodata nu am avut nici o durere, nici un simptom(febra, durere la inghitire etc.).Am vazut ca nu s-a intamplat nimic, nu a disparut acel punct.M-am hotarat sa merg la un cabinet orl.Acolo mi s-a spus ca trebuie sa se verifice daca este streptococ.Asa ca m-a trimis doamna doctor la un laborator unde sa imi fac analiza aslo.In aslo scria ca acesta este 200.Am fost inapoi la doamna doctor care in urma cu o saptamana imi spusese ca trebuie sa fac si o fibroscopie, pe care in cele din urma, nu am mai facut-o, imediat dupa ce i-am aratat analiza.M-a consultat din nou(s-a uitat in urechi, nas, gura), apoi m-a intrebat daca m-am operat de amigdalita(i-am raspsuns "nu", pentru ca asa si este), dupa care mi-a spus sa revin peste o saptamana pentru a ma opera de polipi.De ce?? Ce treaba au cele doua?Asa ca dupa aceea am mers la un doctor, nu cel de familie pentru ca era plecat din tara, un doctor pensionar, fost doctor de familie, care mi-a spus ca nu am nimic, ca este "doar" un chist.Acum ce pot face?Ma puteti lamuri/sfatui si pe mine?Va rog frumos.Multumesc anticipat.
0
10-04-2011, ora 16:59
oanamada
Nu este medic/terapeut
oanamada
Imi cer scuze, acolo unde am scris despre aslo, trebuia sa scriu "mai mic decat 200".Am folosit semnul matematic, si am observat cand am recitit mesajul ca acesta nu apare.Deci aslo mai mic decat 200.Va multumesc.
0
10-04-2011, ora 22:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci cateva poze cu amigdalele si cu acel chist si trimiti pe mail
dupa data de 18.04 o sa ai un raspuns ce trebuie sa faci
pana atunci.. faci gargara cu ceia de musetel sau apa de gura dupa fiecare masa..si atat. un chist mic amigdalian trebuie doar incizat si atat. dar sa vedem daca despre asta e vorba sau e alceva.
o sa.ti spun dupa ce vad pozele
acum sunt in concediu
0
13-12-2017, ora 01:33
Ramona SDI
Nu este medic/terapeut
Ramona SDI
. cca doua luni am avut un chist micut pe amigdala stanga, am fost la un medic orl din Germania si mi s-a spus ca va trece/ disparea singur. Spre uimirea mea asa a fost.ce mi se pare ciudat este faptul ca, a disparut peste noapte si nici semn nu mi-a ramas pe amigdala. Este normal sa dispara asa peste noapte, si daca s-a spart nu trebuia sa ramana semn??? Ce s-a intamplat cu el, unde a disparut?
0
21-02-2018, ora 22:11
setic
Nu este medic/terapeut
setic
Dle Dr.,
Acum un an am observat pe amigdale doua puncte galbene. Medicul de familie mi-a dat antibiotic dar nu au trecut. Am mers la ORL care mi-a propus laserocriptomie, dar din lipsa de timp nu am mai mers la operatie. In toamna am vazut ca s-au marit aceste puncte si am mers la alt ORL care imi zice ca am amigdalita cronica cu chisturi si trebuie de scos amigdalele sau sa incerc sa fac fizioproceduri(magnetoterapie, diatermie) si sa-mi injectaze antibiotic local.
Va rog sa-mi dati un sfat, cum mai bine sa actionez?
Sa inlatur amigdalele sau sa-mi inlatur doar chisturile?
Chisturile pe amigdale pot da complicatii daca nu le inlatur?

Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.