chist 'complex' san benign sau malign?

11-12-2013
Anita77
Nu este medic/terapeut
Anita77
Buna ziua,

Am o mare rugaminte la dvs, am fost diagnosticata in luna februarie 2013 cu mastoza fibrochistica, in iunie am fost din nou la control, facand o noua ecografie, fara modificari fata de ecografia efectuata in luna februarie 2013. Acum o saptamana am efectuat din nou o ecografie cu sonoelastografie, cu urmatorul diagnostic: rare microchisturi dispersate bilateral, cu precadere in cadranele externe ale sanului stang, cu dimensiuni de pana la 7 mm. Unul dintre chisturi, dimensiuni 0, 7/0.4 cm, localizat la ora 6 san stang, la 6 cm de mamelon, superficial prezinta 2-3 septuri fine in interior, continut transonic pur, fara vegetatii, cu vascularizatie vizibila la nivelul unuia din septuri, fara semne de rigiditate la sonoelastrografie. Chisturile prezinta la sonoelastografie aspect BGR, tristratificat. Fara formatiuni solide, fara dilatatii ductale, fara adenopatii axilare sau mamare interne cu caracter oncologic bilateral. Concluzii rare microchisturi bilateral, unul din ele complex, localizat la ora 6 san stang. Se recomanda cpntrol ecografic peste 6 luni. cod BI-RADS: 3. Sunt constienta de faptul ca nu e bine din cauza vascularizarii de la nivelul unuia din septuri. Considerati ca trebuie sa merg la control la 3 luni, eventual sa consult si un oncolog? eu asa ma gandesc. azi merg cu rezultatele ecografiei la medicul ginecolog. mentionez ca din luna februarie pana acum aceste chisturi nu s-au inmultit si nici nu si-au modificat marimea sau structura. Va rog mult sa ma sfatuiti cum sa fac sa nu ajung la un cancer, eventual sa fac o biopsie, sa ma operez? am 36 de ani pe care ii implinesc luni. va multumesc mult! sanatate
3 comentarii
0
11-12-2013, ora 20:33
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
LA MULTI SI FERICITI ANI
pentru ziua de luni
SANATATE MAXIMA-TI DORESC.
0
11-12-2013, ora 20:58
Anita77
Nu este medic/terapeut
Anita77
Multumesc mult, Maria! Multa sanatate tuturor! Toate cele bune!
0
12-12-2013, ora 08:45
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
Totusi ai primit niste recomandari medicale. Ce motive ai sa nu le respecti pe acelea sau sa vrei sa faci altceva ?

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: