Chist hidatic hepatic

27-12-2006
Bucur Bogdan
Nu este medic/terapeut
Bucur Bogdan
Am 16 ani si sunt din Bucuresti.Am si eu o problema mai veche. Am un chist hidatic hepatic recidivat (am mai avut altul pe care l-am operat) si acum a aparut altul. El s-a mai micsorat dar as vrea sa iau legatura cu un doctor de specialitate cu care as putea vorbi si eventual sa imi spuna daca exista vreun medicament care sa ma ajute astfel sa nu mai apara in corp. Eu acum sunt in a 4-a cura cu Albendazol iar chistul s-a micsorat. Daca exista vreun doctor amabil sa ma ajute sa imi rasounda si daca poate sa mai imi raspunda si la alte intrebari il rog sa imi lase emailul pe forum sau cel putin sa ma contacteze pe mine - Multumesc.
14 comentarii
0
05-01-2007, ora 00:00
christa
Nu este medic/terapeut
christa
Buna! Am incercat sa-ti raspund pe mail dar se pare ca exista o problema si mesajul meu nu a fost trimis. Nu sunt inca medic, sunt studenta la medicina, dar iti pot raspunde la unele intrebari, atat cat stiu. Daca vrei poti sa-mi scrii tu ce ai vrea sa afli despre problema ta.-
0
03-02-2007, ora 00:00
maria77
Nu este medic/terapeut
maria77
Buna!Ce dimensiuni are chistul?Unde te-ai operat?Unde urmezi tratamentul?Eu am avut chist hidatic pulmonar si hepatic in urma cu 10 ani.Pe cel pulmonar la-am operat iar pentru cel hepatic am urmat tratament cu Zentel 4 ani la spitalul de boli infectioase Colentina din bucuresti.Astept sa mai vorbim.
0
18-04-2007, ora 00:00
Bogdan_d
Nu este medic/terapeut
Bogdan_d
Am 22 ani si sunt din Iasi. Si eu am fost operat de chist hidatic hepatic in vara anului 2006. Am urmat tratament cu albendazol (6 saptamani), acuma ma simt bine dar as dori sa stiu daca aceasta afectiune recidieaza un mod normal sau depinde de la pacient la pacient.
0
24-04-2007, ora 00:00
maria77
Nu este medic/terapeut
maria77
Buna!Poate recidiva sau sa apara in alt organ.A fost fisurat chistul?Ai facut tomografie sa vezi daca mai ai si in alt organ?
Astept raspuns.
0
30-04-2007, ora 00:00
Bogdan_d
Nu este medic/terapeut
Bogdan_d
Din cate am inteles nu mai am chist hidatic si la alte organe iar chistul de la ficat din cate am inteles nu a fost fisurat in timpul operatiei, am urmat tratamentul cu albendazol (zentel) si in prezent ma simt bine dar as dori sa ma mai fac o ecografie abdominala sa stiu sigur daca mai e ceva sau nu.
0
22-02-2009, ora 20:53
szovata2004@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
szovata2004@yahoo.com
buna, nu de mult am gasit aceasta pagina, unde poate voi gasi si eu raspuns la intrebarea mea.am 17 ani, am avut un chist hidatic, pe ficat, pe care l-au operat anul trecut in august, iar nu de mult am facut un control la 6 luni dupa operatie, si am din nou un chist de 3, 5 cm.pana cand apar aceste chisturi, sau cum pot scapa definitiv de acest chist?anul trecut inainte de operatie am facut tratament cu albendazol 12 saptamani, iar acum nu mai stiu ce sa fac, la ce medic sa ma duc, chirurg, parazitolog?poate ma ajuta cineva, raspunsurile le puteti trimite - .multumesc din suflet
0
18-03-2009, ora 23:52
jipa ioana
Nu este medic/terapeut
jipa ioana
buna. am 22 de ani si am fost operata de 2 ori din 2 in 2 ani
si azi am fost la analize iar si mii sa spus ca iar am chisturi la ficat cu toate ca am facut tratament cu albendazol si tot au recidivat.daca poate cineva sa ma ajute sa imi spuna daca se vindeca sau o sa traiesc toata viata cu aceste chisturi.si daca raman insarcinata cum poate sa imi afecteze ?va rog astept raspuns.-.va multumesc
0
10-03-2010, ora 20:44
mongoleza62
Nu este medic/terapeut
mongoleza62
ce dieta trebuie urmata ptr chisturi la ficat?multumesc.
0
21-05-2010, ora 22:37
stelian-marian
Nu este medic/terapeut
stelian-marian
buna, tatal meu urmeaza sa fie operat de chist hidatic si as dori sa stiu si eu mai multe: in ce conditii poate sa regenereze?ce dieta trebuie sa urmeze dupa operatie?e o operatie complicata?
0
23-06-2011, ora 10:21
ALEXANDRINA
Nu este medic/terapeut
ALEXANDRINA
In urma unei crize de stomac mi-i s-a descoperit un chist hepatic de 30 mm. Nu stiu de ce natura este. Ce analize trebuie sa fac pentru a depista natura lui ?
0
24-06-2011, ora 00:53
armina
Nu este medic/terapeut
armina
In urma carei analize s-a descoperit?
0
24-06-2011, ora 08:31
ALEXANDRINA
Nu este medic/terapeut
ALEXANDRINA
Chistul hepatic mi-a fost descoperit in urma unei ecografi abdominale.
0
24-06-2011, ora 19:16
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Trebuie vazut daca chistul este hodatic.
Un chist hidatic al ficatului provoaca o crestere in volum a ficatului, dureri localizate, un icter (pielea ia o culoare galbena) si pusee trecatoare de urticarie


Diagnosticul se pune pe:
"¢reactia ELISA sangvina pentru chistul hidatic
"¢eozinofilia creascuta, ce apare mai ales cand se rupe chistul
"¢ecografia abdominala releva foarte bine chistul hepatic si rapoartele lui cu caile biliare si venele. Exista o clasificare ecografica functie de nivelul de evolutie al chistului, ce poate spune daca e infectant sau este calcificat, deci mort si nu necesita tratament

"¢uneori este nevoie de CT sau RMN abdominal pentru un diagnostic exact
Tratamentul:


1.chirurgical- este indicat chistului infectant unic sau chisturilor complicate

2.medicamentos- util cand sunt prea multe chisturi pentru a putea fi scoase prin chirurgie sau starea pacientului nu permite efectuarea unei interventii: se foloseste Zentel 400 mgx2/zi, 1 luna apoi pauza 1-2 saptamani datorita toxicitatii medicamentului, se reia de inca 2 ori cura. In perioada de pauza trebuie dozate transaminazele si efectuata hemoleucograma

3.percutan- indicat chisturilor inoperabile si aflate intr-un anumit stadiu al evolutiei: consta in injectarea, folosind calea cutanata, de substante toxice pentru parazit, de cativa ani se poate introduce percutan si un electrod de radiofrecventa pentru distrugerea chistului prin hipertermie
0
08-03-2021, ora 01:47
adrian77ene@gmail.com
Nu este medic/terapeut
adrian77ene@gmail.com
Pentru alte persoane interesate care tolerează greu albendazolul o cura naturistă extrema cu usturoi și semințe de dovleac:

-------------*

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Chistul hidatic