Chist in sinusul maxilar stang

12-04-2018
rg_valer
Nu este medic/terapeut
rg_valer
Buna ziua,

anul trecut, in octombrie 2017, am avut dureri de dinti difuze in partea stanga sus.
Crezand ca am ceva probleme cu dintii ori carii, am facut o vizita medicului stomatolog.
Dupa consulatie si efectuarea unei radiografii panoramice, medicul mi-a spus ca dintii sunt in ordine si m-a intrebat daca nu am fost cumva racit in ultima perioada.
I-am spus ca da, am fost racit si in urma unei otite am ajuns sa iau antibiotic pentru o saptamana.
El mi-a spus atunci ca probabil durerile imi vin din sinus si mi-a recomandat sa ma adresez unui medic ORL.

Am mai ignorat durerile difuze cateva zile pana intr-o zi cand ma dureau asa tare nu numai dintii din stanga sus ci si portiunea de deasupra lor, inclusiv ochiul stang.
M-am dus atunci la medicul ORL care mi-a facut intai o ecografie a sinusului si mi-a spus ca am ceva in sinusul maxilar stang si m-a trimis la radiolog.
Dupa efectuarea unei radiografii mi-a spus ca am un chist care imi ocupa tot sinusul maxilar stang (pe radiografie se vedea portiunea din stanga in gri si cea din dreapta unde nu avea nimic in negru).
Mi-a spus ca acesta trebuie operat, operatie care se efectueaza sub anestezie generala. Cu aceasta ocazia mi-a spus ca o sa-mi indrepte si perete nazal, mi-a spus el.
Nu am inteles de ce voia sa faca asta, nu am avut niciodata probleme cu respiratia, sa am narile infundate sau sinuzita.
Mi-a facut programare pentru operatie 3 luni mai tarziu, pe 2 martie 2018.

Pe data pe 2 martie 2018, la ora 7 dimineata m-am prezentat la clinica. Pe la ora 9 m-au dus in sala de operatie, a urmat apoi anestezia, pe la ora 11 m-am trezit.
Nasul ma durea moderat, probabil ca eram inca sub influenta calmantelor. Nu aveam nici un tampon in nas, doar de la o nara la alta un fel de pansament absorbant prin de urechi in ambele parti. Dupa aceea m-au dus in salon.

Acolo in salon a inceput calvarul. La citeva minute dupa ce am ajuns acolo am simtit cum incepe sa-mi curga sangele abundent din nas, ajungandu-mi inclusiv in gura si facandu-ma sa tusesc si sa scuip sange.
Am chemat imediat asistenta care de cum m-a vazut, m-a pus repede pe un scaun cu rotile si inapoi in sala de operatie. Medicul care m-a operat mi-a introdus apoi cate un tampon in fiecare nara, tampoane pe care le-a legat apoi prin niste ate impreuna in fata nasului.
Mi-a spus ca in timpul operatiei nu prea am sangerat si el a sperat ca poate sa ma lase fara tampoanele din nas, dar acum nu are incotro. Dupa ce mi-a introdus tampoanele in nas sangerarea s-a oprit, dar nasul imi era acum complet infundat si respiram numai pe gura.

Intre timp, pipaindu-ma pe fata mi-am dat seama ca aveam pe obrazul stang, putin mai jos de ochi o umflatura tare, un ditamai hematomul.
Medicul mi-a spus ca atunci cand mi-a curatat sinusul maxilar stang de chistul pe care il aveam mi-a atins din greseala obrazul din interiorul sinusului si asa s-a format hematomul respectiv, dar sa nu-mi fac probleme si sa tin gheata pe el ca o sa treaca in citeva zile. Cu aceasta ocazie am primit un antibiotic (Cefuroxim 500) pe care sa-l iau de 2 ori pe zi timp de 7 zile.

Noaptea care a urmat in clinica a fost groaznica, abia am reusit sa dorm cu nasul infundat si cu sentimentul ca ma sufoc. A doua zi, sambata, pe 3 martie a venit medicul si mi-a scos tampoanele din nas. Am primit apoi un spray de nas cu care sa dau din cand in cand pentru a mai desfunda nasul, plus o crema Bepantene, tot pentru nas pentru a stimula vindecarea.
Apoi m-a trimis acasa, urmand sa ne vedem luni, pe 5 martie ca sa-mi scoata ceva bucati de plastic lasate inca pentru sustinere in nas. Nu aveam voie sa-mi suflu nasul, daca simteam ca imi curge ceva pe nas trebuie sa inspir si sa trag in sus pe nas.

Zis si facut, luni am fost acolo si mi-a scos bucatile de plastic din nas. Trebuia sa folosesc in continuare sprayul de nas si crema Bepantene, urmand ca de miercuri sa incep sa fac spalaturi nazale cu un fel de sare.

Dupa inca o saptamana, pe 12 martie am fost din nou la control si am primit de data asta un spray cu cortizon pe care sa-l folosesc o data pe zi cate doua pufuri in fiecare nara.

Dupa inca 2 saptamani, pe 26 martie am fost din nou la control si mi-a spus ca totul este in regula. De acum incolo sa folosesc doar spalaturile nazale atunci cand imi simt nasul uscat.

Nu pot sa zic ca respir inca bine, nasul mi se mai infunda uneori, ba o nara, ba cealalta. In plus, imi ajung inca tot felul de secretii in gat si tusesc ca sa le scuip afara.
De asemenea, cand fac spalaturile sau cand imi suflu nasul ies niste secretii albe-verzui, uneori cu un pic de sange inchegat.

Doare cateodata cand tusesc in mijlocul fruntii. Chiar si acum, la 6 saptamani de la operatia imi simt nasul sensibil.
M-am jucat zilele trecute cu micuta mea si cand m-a lovit din greseala peste nas mi-au dat lacrimile de durere.

Acum, dupa ce v-am spus toata povestea, doresc sa va adresez cateva intrebari:

1. Era necesara indreptarea peretelui nazal? Nu se putea face doar eliminarea chistului?

2. Cat timp dureaza recuperarea?

3. Sunt normale secretiile pe care le am si durerea la tuse in mijlocul fruntii?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri,
Radu
1 comentarii
0
22-09-2019, ora 10:11
Pol23
Nu este medic/terapeut
Pol23
Buna ziua!Am vazut ca ati reaparut pe forum cu alt subiect.Am si eu aceleasi probleme cu durerile inghinale si fesa dreapta pe care le-ati prezentat in 2013.Am urmat si eu traseul pe la toti medicii, proceduri, RMN, rafiografii, analize, RMN coloana.As dori sa stiu ce ati facut pana la urma, nu mai stiu incotro sa ma indrept.Mi-ar fi de ajutor un sfat.Va multumesc si multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul