chist la san

02-06-2011
jefenson
Nu este medic/terapeut
jefenson
buna, mama a fost la ecograf si i-a fost gasit un chist de 3 mm, medicul i-a sugerat sa mearga peste 6 luni din nou la un ecograf sa vada daca a mai evoluat sau nu, intrebarea mea este :cat de grav este, sunt foarte speriat si stresat, sa incerce ceva tratament naturist?
4 comentarii
0
02-06-2011, ora 21:45
diana dina
Nu este medic/terapeut
diana dina
buna stai linistit 4 femei din 5 avem chisturi ale mamei tale sunt foarte mici, 90 la suta din cazuri nu sunt probleme si eu ma-m speriat si sunt tanara si am 3 chisturi mai mari dar, nu sunt probleme!!!multa sanatate va doresc
0
02-06-2011, ora 22:42
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
stai linistit, nu trebuie nici-un tratament naturist, sa mearga la control.daca era ceva suspiciune se continuau investigatiile.asa cum a spus si Diana, majoritatea femeilor au asemenea noduli, important este sa fie urmariti.sanatate multa si liniste.
0
03-06-2011, ora 08:00
jefenson
Nu este medic/terapeut
jefenson
va multumesc din suflet pentru raspunsurile dumneavoastra, m-am mai linistit oricum i-am facut programare la o mamografie sa fim siguri
0
03-06-2011, ora 13:28
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Nu este cazul de mamografie! Este si o metoda cam nerecomandabila in aceste cazuri simple. Daca vreti sa nu mai stati stresati, ecografia poate fi completata de termografie! Are rezultate de acuratete optima.
Este un chist foarte mic, se poate resorbi de la sine. Uneori, endocrinologul recomanda crema cu ceva hormonal, dar daca este asa mic, dupa 6 luni s-ar putea sa dispara de tot. Anticonceptionalele cred ca nu sunt bune in aceasta perioada si e recomandabil, daca se poate, raporturile sexuale, sa fie neprotejate, regleaza mult! Bineinteles protejate in perioada fertila, daca nu se doreste bebe.
Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Nodul nedureros la sân
  • Când trebuie operați nodulii la sân?
  • Biomarkeri pentru identificarea leziunilor premaligne la sân - o nouă perspectivă în abordarea sănătății sânilor la femei
  •