Chist osos tibial

05-03-2018
broalex
Nu este medic/terapeut
broalex
Buna seara,

As dori daca se poate sa ma indrumati spre ceea ce este mai bine sa fac. In urma unei radiografii la piciorul stang (glezna stanga) am rezultatul urmator: Chist osos 1, 5/1 cm situat (supramoler - nu inteleg exact de numirea aceasta) tibial, glezna stanga.

La varsta de 11 ani am fost operat dupa o fractura la aceasi glezna (fractura de
peroneu si epifizioliza in tibia distala) - am fost operat de urgenta in Norvegia. Am incercat sa traduc cat am putut de bine ceea ce sa intamplat in urma fracturii.

Deocamdata m-i sa recomandat sa fac o programare la ortopedie. Este urgent? Este vorba de o operatie a chistului?

As putea sa incarc radiografia daca ma puteti ajuta.

Va multumesc mult,
Alexandru
4 comentarii
1
05-03-2018, ora 21:45
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
cati ani aveti? postati radiografiile daca puteti
0
05-03-2018, ora 22:27
broalex
Nu este medic/terapeut
broalex
Buna seara,

Am 33 de ani impliniti.

Radiografii glezna stanga https://imgur.com/gallery/8w5Xu (am postat imagini mai multe la acest link) Nu imi pot da seama unde este chistul.

Imi cer scuze daca nu sunt de calitate imaginile nu stiu cum sa le fotografiez

Mentionez ca mai am un chist osos pe coloana cervicala care mi sa spus ca nu e de operarat e relativ mic 8 mm

Multumesc mult
0
05-03-2018, ora 22:41
broalex
Nu este medic/terapeut
broalex
Am mai fotografiat un set, sper ca acestea sunt mai calitative. Am atasat si rezultatul de la radiologie pe care nu il inteleg in intregime din cauza scrisului.


Radiografii glezna chist osos 2 https://imgur.com/gallery/mjc4G


Din greseala au cazut cateva picaturi de apa pe radiografie si se pare ca apar modificari si din cauza asta?





Multumesc mult inca odata
0
11-03-2018, ora 13:47
broalex
Nu este medic/terapeut
broalex
Am reusit sa aflu mai multe despre acest chist (e relativ micut) se pare ca este un chist osos esential, care poate fi chiar un rezultat al fracturii pe care am avut-o acum cca. 22 de ani. Va multumesc mult Dl. doctor Dr. Adam Span, se poate sa va uitati pe radiografiile postate?

Urmeaza sa ma programez la ortopedie, pentru o evaluare mai completa.

Multa sanatate la toata lumea
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.