chist ovar stang..URGENT

08-05-2009
Maniac
Nu este medic/terapeut
Maniac
Buna ziua,
am fost la doctor zilele acestea si mi a zis ca am un chist pe ovarul stang (cam maricel).e ceva de speriat? se poate trata? fara a fi nevoie de interventie chirurgicala? de la ce se face acest chist si cat de periculoe e...eu am 19 ani...va rog sa mi spune ti ca sunt tare speriata :(((...
5 comentarii
0
09-05-2009, ora 20:56
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu-ti fa probleme, caci chistul de ovar se poate trata.Nu e nevoie de interventie chirurgicala.Iti produce doar dereglari de ciclul.Nu ti-a dat tratament?
0
09-05-2009, ora 20:57
Maniac
Nu este medic/terapeut
Maniac
pai trebuie sa ma duc marti la laborator ca mi a luat "lama" si trebuie sa iau rezultatele...marti sa vedem ce zice doctorul :(.pai eu am ciclul dereglat.de mult..o fi din cauza asta???
0
09-05-2009, ora 21:30
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Da, e din cauza chistului de ovar. Vei primi terapie.Numai bine!
0
19-05-2009, ora 14:00
nicol67
Nu este medic/terapeut
nicol67
Buna, in urma cu 3 saptamani mi-am facut un control anual general iar la mamografie mi s-au depistat leziuni de tip dispazic ( multiple focare de microcalcificari) si doua focare suspecte la sanul drept ( cel mai mare 2, 3cm). Am fost socata, nici acum nu imi vine sa cred ca mi se intampla mine, de 3 saptamani traiesc un cosmar din care astept sa ma trezesc.Am fost la prof Blidaru si peste o saptamana fac biopsie ptr stabilirea diagnosticului. Am 41 ani si nu am avut nici un simptom , nu am dureri, umflaturi, modificari ale sanului etc. Imi puteti spune mai multe, va rog, cat este de grav, daca dupa operatie fac citostatice chiar daca nu este cancer etc. Multumesc mult
0
09-08-2009, ora 13:45
marya15
Nu este medic/terapeut
marya15
Buna ziua...am fost l doctor acum 2 zile si a zis ca am chist la ovarul stang de vreo 3 cm si ceva...eu avand 15 ani ce vreau sa stiu daca mai pot avea copii si daca exista riscul sa imi mai apara, cred ca mi-a aparut deoarece eu am dereglare, si totodata ma gandesc ca am chistul din cauza ca ma spal de multe ori pe zi.e vreo problema credeti ca pe viitor numai pot avea copii?va rog sa imi raspundeti si mie pt ca ma gandesc doar l lucrul asta...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: