chist ovarian

01-02-2010
unik80
Nu este medic/terapeut
unik80
buna! de cateva luni am dureri in partea dreapta jos, dureri pe care le-am observat la 7-10 zile dupa menstruatie. Mentionez ca am fost la ginecologie, iar la ecografie mi-a gasit un chist pe ovarul drept foarte micut, mi s-a dat ca tratament 3 luni de anticonceptionale(microginon) ca sa il elimin! urmeaza sa ajung la ecograf sa vad daca l-am eliminat(desi nu prea cred daca durerile sunt la fel), mentionez ca durerile sunt tot mai accentuate, iar apa calda imi usureaza durerea! e normal sa am astfel de dureri din cauza unui chist micut/? sau sa fie alta problema....apendicita sau stiu eu ce?! un sfat ??
Va multumesc!
4 comentarii
0
01-02-2010, ora 11:45
sagrario
Nu este medic/terapeut
sagrario
m-am confruntat si eu cu aceasta problema, insa dupa tratamentul cu microginon am luat in greutate cca3kg., iar dupa aceea mi-au aparut din nou, iar acum pe ovarul stg. am un chist mai mare, iar cel drept este polichistic.
mai grav este ca acum ma confrunt si cu un nodul la san.
Imi pare rau ca te dezamagesc, dar ar fi fost bine sa fi mers la medic prima data cand ai simtit prima durere.
Imi pare sincer rau.
Mult succes!
0
01-02-2010, ora 12:02
unik80
Nu este medic/terapeut
unik80
vreau sa iti spun ca am ajuns la medic chiar la primele simptome, si atunci mi-a gasit un chist pe partea dreapta de 2 mm, insa d-na doctor mi-a zis sa nu imi fac griji ca il elimin cu anti., m-am programat pe maine la control, sper sa nu ma confrunt cu situatia ta! Sanatate multa!!!
0
01-02-2010, ora 12:12
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Chist de doi MILImetri ? Sa fim seriosi, asta nici macar nu se poate numit chist. Nu era vreun folicul, normal in acea zona ? In mod cert durerile nu sunt de la asta. Un tratament cu acupunctura ar fi de prima alegere. Iar un tratament homeopatic ar fi urmatoarea optiune. Administrarea de hormoni e ultima.
0
01-02-2010, ora 12:18
unik80
Nu este medic/terapeut
unik80
da intradevar, asa mi-a spus d-na doctor ca e un mic chist_(2mm), care se elimina dupa un tratament de 3 luni cu microginon! mi se parea si mie ciudat, ca durerile sunt asa de mari din cauza chistului, cum a zis doctora! am sa merg din nou la control sa vedem care e problema. multumesc de raspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: