Chist ovarian - Ca 125

22-05-2011
YRY_21
Nu este medic/terapeut
YRY_21
buna ziua! am 27 ani si de 2 ani am descoperit la o ecografie un chist de 4 cm initial pe ovarul drept. am urmat tratament cu diferite anticonceptionale, dar nu au dat nici un rezultat. am fost la diferiti doctori, am urmat si un tratament naturist cu extract de zmeur tinctura. in martie 2011 dimensiunea chistului era de 5.6 cm. m-am hotarat sa renunt la anticonceptionale. am vizitat un alt doctor, foarte bun din brasov, care mi-a dat sa fac analiza ca125. rezultatul este de 123, adica de 6 ori mai mare decat valoarea maxima. acum in mai am fost iar la control, dimensiunea chistului este aceeasi, 5.6 cm. precizez ca nu am dureri, alte simptome, nu ma deranjeaja decat ocazional la contactsexual. nu as vrea sa ma operez, medicii mi-au recomandat ca operatia este singura sansa.
nu stiu ce sa fac, imi doresc un copil peste cateva luni, dar mi-e teama ca nu voi putea duce sarcina la sfarsit din cauza chistului sau ca pot exista complicatii.
acum iau spiruluina 1000 pentru detoxifierea organismului, capsule cu extract de merisor si supozitoare de la dr. liciu pe baza de propolis.
astept un raspuns, o indicatie. daca as vrea sa raman insarcinata care sunt riscurile. mi-e teama de operatie pt ca mi s-a spus ca va fi operatie clasica, tip cezariana in urma careia sa se extirpe chistul si ovarul daca va fi cazul.
va rog ajutati-ma!
27 comentarii
0
22-05-2011, ora 12:33
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
yry, esti f.tanara pentru ce ti se intampla, dar nu esti singura.daca vei citi posturile de pe acest forum vei afla cate femei sufera de afectiuni genitale.am citit cu mare atentie postul tau, chistul a crescut in timp, cu tot tratamentul si alopat si naturist.nu vreau sa te sperii, dar daca mai multi doctori ti-au spus ca trebuie intervenit chirurgical, ar trebui sa te decizi si sa faci acest lucru.CA125 este un marker tumoral si este crescut, alte analize ai facut?ecografie, ecografie transvaginala?am avut problemele pe care le ai tu, am fost operata atunci, n-am mers la contro ginecologic 20 de ani si m-am trezit cu cancer ovarian, sunt operata de 3 luni, am fost ocrotita de Dumnezeu, am stadiul 1a, sunt f.ok.s-au mirat medicii ca am fost depistata in acest stadiu, nu ai simptome.asa ca sfatul meu este sa te operezi, nu trage de timp, sanatatea n-o poti cumpara cu nimic.poti face copii daca celalalt ovar este ok.nu ti-au propus operatie laparoscopica?MULT CURAJ..
0
22-05-2011, ora 13:34
dinno4949
Nu este medic/terapeut
dinno4949
Mergi mai departe cu tratamentul homeopat. Pentru echilibrarea organismului cauta in brasov un terapeut Bowen, -*. Rezultatele vor veni prin vointa ta



(*modificat de admin)
0
22-05-2011, ora 17:19
Vasilica16
Nu este medic/terapeut
Vasilica16
Draga mea nu am nimic impotriva tratamentelor naturiste, dar avand in vedere situatia ta nu asi mai astepta si m-asi opera, nu ca vreau sa te sperii dar cum ti-au spus si medicii, sa nu fie nevoie de extirparea ovarului.Asa ca.
Cum zicea si vasi61 nu esti singura care trece prin asa ceva.In privinta sarcinii, o vei putea duce fara probleme la sfarsit dupa operatie chiar si cu un singur ovar(speraam sa nu fie si cazul tau).Cu credinta si nadejdie la Dumnezeu va fi totul bine.Sanatate multa.
0
15-06-2011, ora 18:09
GeorgianaR
Nu este medic/terapeut
GeorgianaR
Buna Yry 21, te-as ruga frumos sa imi spui si mie la ce doctor ginecolog mergi tu. si eu am fost depistata de curand cu aceeasi problema CA 125 peste limita normala adica 53, 02 si mi-a spus ca se poate sa fie chist endometriozic. Dar pentru a fi sigura mi-a dat sa fac si analiza HE4. Tare mult as vrea sa aflu numele doctorului pentru ca vreau sa cer si a doua opinie. Iti multumesc ! Multa sanatate.
0
15-06-2011, ora 21:08
dinno4949
Nu este medic/terapeut
dinno4949
Yry 21, optiunea este numai a ta, daca creierul tau doreste extirparea, fa-o. Dar ceea ce indepartezi este o amputare. Nu crezi ca mai bine te echilibrezi cand ai toate organele intacte? Tocmai de aceea te-am indrumat spre bowenterapy. Informeaza-te inainte sa-ti tai ceva. O sa-mi dai dreptate, creerul tau va lucra pentru tine si pentru dorinta ta de a avea un copil sanatos. Succes, eu nu mai intervin.
0
18-06-2011, ora 12:31
mada83
Nu este medic/terapeut
mada83
buna.sunt o persoana care a trecut prin multe.nu stiu ce hotarare ai luat intre timp dar tot ceea ce iti pot spune este ca ai endometrioza.deci acel chist este unul endometriozic mai ales ca ai vazut si tu ca nu a cedat la anticonceptionale.acesti chisti nu dispar niciodata decat prin operatie si operatia trebuie facuta transant adica prin indepartarea ovarelor s nu doresc acest lucru nimanui.CA125 nu trebuie sa te alarmeze atat de tare.eu innebunesc de persoanele care spun transant ca ai cancer.nu este adevarat.aceasta analiza isi mareste valorile pe ENDOMETRIOZA, O INFLAMATIE PELVINA, UN FIBROM.sunt "N"cazuri pana sa te gandesti la cancer.faptul ca nu ai simtome ci doar la contact iar dovedeste clar ca este endometrioza, este unul din cauzele ei.atata timpcat dupa contact nu sangerezi este ok.chistuletul tau este cam mare intradevar..trebuie sa iti gasesti un doctor bun care sa te sfatuiasca si unul care sa aiba rabdare cu tine.eu sunt in aceasi problema cu tine si te in teleg perfect prin ce treci.daca vrei sa vb mai multe si sa iti recomand medicul meu care este extraordinar, putem vb -*


(*modificat de admin)
0
17-12-2011, ora 20:58
Claudia Alexandra
Nu este medic/terapeut
Claudia Alexandra
Buna
Am si eu aceeasi problema, la o ecografie transvaginala mi s-au desocperit 3 chisturi cu diametrul de 4 cm(toti 3), CA 125 mi-a iesit 40(limita este 35). Dr mi-a spus direct operatie, dar sunt la fel de confuza, nu stiu ce sa fac, la fel vreau sa raman cat mai curand insarcinata, si mie frica de operatie, cu toate ca va fi la paroscop.Dr mi-a zis ca daca, doamne fereste, se va vedea la paroscop altceva suspect, atunci va fi nevoie sa intervina extern si sa extirpe ce va fi necesar, si de-asta mi-e frica. Am auzit ca dr Nicolae Niculescu de la Sp Militar-Bucuresti, este un fffff bun chirurg pe obstretica-ginecologie; voi ce parere aveti?
0
19-12-2011, ora 16:56
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
@Claudia Alexandra.chisturile sunt mici, dar CA 125 este usor crescut, ar fi bine daca ai mai cere o a doua opinie si repeta la alt laborator marcherul tumoral.dupa aceea vei lua o decizie, pe care te rog sa o postezi aici.si eu sunt operata si am reusit cu ajutorul fetelor de pe forum sa trec mai usor peste tot.a contat si doctorita care m-a operat, este ginecolog chirurg.sper sa aduci vesti bune, sanatate si sarbatori cu bine, Craciun fericit.
0
19-12-2011, ora 21:10
Claudia Alexandra
Nu este medic/terapeut
Claudia Alexandra
in primul rand multumesc frumos pt raspuns; @ vasi-viorica, tu te-ai operat tot de chisturi ovariene, la paroscop? cum a fost operatia, recuperarea; la ce doctorita-ginecolog chirurg ai fost(ce spital), daca este din Bucuresti poate imi va fi de ajutor; eu ma duc maine la un alt dr pt o a doua opinie, asa cum spuneai si tu; dar acum as opta pt operatie, pt ca cu astfel de chisturi nu voi ramane insarcinata, si asa cum spuneam in comentariul anterior, este dorinta mea cea mai mare in viitorul apropiat; revin cu detalii; Sarbatori Fericite si tie, si la toate fetele de pe forum.
0
19-12-2011, ora 22:12
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
@Claudia, iti trimit un mesaj privat.
0
24-01-2012, ora 14:43
Claudia Alexandra
Nu este medic/terapeut
Claudia Alexandra
Buna fetelor, am revenit pe forum si vreau sa va spun ca m-am operat pe 6 ianuarie 2012 de chistul despre care va vorbeam; operatia s-a incheiat laparoscopic si a decurs foarte bine, a fost o endometrioza mai severa, asa a descris-o dna doctora care m-a operat; operatia am facut-o la Sp Militar cu dr mea Serban Mariana si Dr Bogdan Panaite, foarte buni doctori ii recomand cu cea mai mare caldura; recuperarea a fost f rapida; acum mai am un hop de trecut si anume rezultatul biopsiei de la acel chist care iese spre sf lunii si sper sa fie ok; apoi sa vedem daca pot ramane insarcinata lucru pe care mi-l doresc cel mai mult acum; am promis ca revin cu detalii si m-am tinut de cuvant; va multumesc mult pt sfaturile anterioare pe care le-am primit; va doresc sanatate.
0
24-01-2012, ora 16:34
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Claudia, bine ai revenit cu vesti bune, cu siguranta si biopsia va fi tot asa de buna...sanatate multaaaa si pupici.
0
25-01-2012, ora 09:05
YRY_21
Nu este medic/terapeut
YRY_21
Buna fetelor si LA MULTI ANI!!! SA AVETI UN AN NOU CU MULTA SANATATE SI FERICIRE.
EU SUNT FOARTE FERICITA. IN URMA CU 6 LUNI DUMNEZEU MI-A ARATAT CALEA. VA POVESTESC EXACT CE AM PATIT. DUPA TOATA NEBUNIA CU ANALIZE, ECOGRAFII LA DIVERSI DOCTORI, PARERI SI SOCUL CA SUNT SUSPECTA DE CANCER, CCEA CE S-A DOVETIT IN URMA UNOR ANALIZE DIVERSE CA NU ESTE ADEVARAT S-A INTAMPLAT O MINUNE. IN IUNIE PE LA INCEPUTUL LUNII, ASA DINTR-O DATA M-AU LUAT NISTE DURERI INGROZITOARE IN PARTEA ABDOMINALA INFERIOARA DREAPTA SI 3 NOPTI NU AM PUTUT DORMI. INITIAL NU AM VRUT SA MERG LA MEDIC, DAR SUSPECTAND O APENDICITA INTR-O DIMINEATA M-AM HOTARAT. AM FOST CONSULTATA DE UN CHIRURG CARE MI-A SPUS CA PROBLEMA ESTE GINECOLOGICA SI M-A TRIMIS SA-MI FAC UN ECOGRAF IN SPITAL EXACT IN ACEL MOMENT. AM FOST, DOCTORUL GINECOLOG, DESTUL DE TINEREL IMI SPUNE TRANSANT CA AM 3 CHISTURI, ENDOMETRIOZICE, PE AMBELE OVARE SI IMI FACE TRIMITERE LA MATERNITATE CU URGENTA PENTRU OPERATIE.
CREDETI-MA ERAM DISPERATA, NU VROIAM NICICUM OPERATIE. MA INTORC LA MEDICUL CHIRURG SI II SPUN REZULTATUL, EXPLICANDU-I CA EU IMI DORESC UN COPIL PESTE PUTIN TIMP SI NU O OPERATIE DUPA CARE NU SE STIE DACA MAI POT AVEA SAU NU COPII. MEDICUL IMI DA DREPTATE SI F DRAGUT ISI SUNA UN PRIETEN GINECOLOG, UN DOCTOR F BUN DIN BRASOV, PODASCA, SI IL ROAGA SA MA PRIMEASCA PENTRU UN CONTROL GINECOLOGIC IN ZILELE ACELEA. DOCTORUL RESPECTIV F OCUPAT SI CU PROGRAMARI PE LUNI DE ZILE INAINTE, IMI DA NUMARUL SECRETAREI SI DUPA INTERVENTIA CHIRURGULUI, REUSESC SA MA PROGRAMEZ PT CONTROL EXACT IN ACEEASI ZI, RENUNTASE O DOAMNA LA CONTROL.
IN ACEEASI DUPAAMIAZA MERG LA CONTROL, IN CABINET ASTEPTAU DOAR FEMEI INSARCINATE, FRUMOS NU.
MA CONSULTA DOCTORUL SI IMI SPUNA CA PB MEA ESTE F DELICATA, CA AM ENDOMETRIOZA, OVARE POLICHISTICE, UTERUL RETROVERS, STIAM SI ASTA DE LA UN ALT MEDIC, SI CA DIAGNOSTICUL LUI CA MEDIC ESTE OPERATIA, PT CA RISCURILE SUNT F MARI SA SE SPARGA CHISTURILE, OBSERVA CA UNUL DINTRE CELE 3 ARE SI O FORMA NEREGULATA CEEA CE POATE INSEMNA CA DUREREA PROVINE DIN FAPUL CA S-A SPART. DAR TOTUL ESTE NESIGUR IN CORPUL UMAN.
MA INTREABA DACA IMI DORESC UN COPIL SI II SPUN CA NORMAL. EL IMI RASPUNDE: "DIN PUNCT DE VEDERE MEDICAL NU POTI AVEA COPII, OPERATIA ESTE UNA DELICATA, TREBUIE SA GASESTI UN MEDIC F BUN, DAR EU TE SFATUIESC SA INCERCI 6 LUNI SA RAMAI INSARCINATA, IAR DACA NU RAMAI OPEREAZA=TE. DACA NU AS FI AVUT CAZURI SIMILARE NU TI-AS FI DAT SANSE SA AI UN COPIL, DAR A FOST O DOAMNA CU APROAPE ACEEASI PROBLEMA SI ITI SPUN CA POT EXISTA SI MINUNI".
AM PLECAT DE LA CABINET CU O MIE DE INTREBARI SI GANDURI. AM AJUNS ACASA, MI-AM SUNAT PARINTII SI LE-AM POVESTIT TOT SPUNANDU-LE CA INCERC SA RAMAN INSARCINATA. ASA CA M-AM HOTARAT RAPID SA FAC UN BEBE. L-AM INSTIINTAT SI PE PRIETENUL MEU.
SI FERICIRE MAXIMA, DUPA DOUA LUNI AM RAMAS INSARCINATA. ACUM AM 5 LUNI, O SA AVEM O FETITA.
SUNT FOARTE FOARTE FERICITA, CHIAR DACA ACUM IMI PARE CA VIATA MEA ARE UN RITM GALOPANT. AM MULTE PROECTE IN PLAN, INCEPUTE DINAINTE DE A RAMANE INSARCINATA, CARE NICI ACUM NU LE-AM PUTUT DUCE LA BUN SFARSIT DAR SPER CA DUMNEZEU SA-MI DEA SANATATE SI PUTERE PENTRU A LE INDEPLINI PE TOATE.
VA PUP SI VA DORESC MULTA MULTA FERICIRE! SI NU UITATI CHIAR EXISTA MINUNI! IMPORTANT ESTE SA CREZI CA TI SE POT INTAMPLA SI TIE!
0
25-01-2012, ora 11:18
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
YRY.bravo, felicitari, nastere usoara si toate cele bune.
0
25-01-2012, ora 21:02
mant66
Nu este medic/terapeut
mant66
Buna Claudia Alexandra
Eu sunt pacienta Dne Serban de 6 ani, in urma cu 1an si 6 luni m-am operat si eu la spitalul militar histerectomie radicala.
M-a operat dna SERBAN MARIANA si dnu PANAITE BOGDAN sunt niste oameni cu maini de aur salveaza vietile multor femei,
Va doresc sanatate si sa dea Dumnezeu sa ramai insarcinata.
Pe tine Vasi Viorica te pup si ai grija de tine
0
19-02-2012, ora 11:15
Nicoleta Maria
Nu este medic/terapeut
Nicoleta Maria
Buna ziua! Ceea ce vreau sa va spun poate o sa linisteasca multe doamne aflate in aceeasi situatie ca a mea. Pe data de 26.12.2011 m-a apucat o durere ingrozitoare asemanatoare cu cea a nasterii. Pe 27 m-am dus la 4 medici care toti mi-au spus acelasi lucru: chist 6-7 cm dreapta, singura sansa operatia si cu recomandarea ca 125. Am ramas la dr. Mohamed(Giulesti) pt operatie. A iesit rezultatul la CA 125 enorm 2200!!!! Va dati seama cat de speriata am putut fi, dar dl dr m-a linistit si a banuit de la inceput endometrioza. Am repetat CA 125, impreuna cu HE4. Rezultatul Ca la fel de mare HE4 in limite. Dl Doctor a hotarat operatia clasica cu trimitere la biopsie la rece. M-am oprtat pe 03.01.20122 si, din fericire nu a fost nevoie sa scoata decat chistul. Acum o saptamana am revenit la control si sa iau rezultatul anatomopatolog. Rezultatul : chist endometriozic, iar eu sunt OK, si vreau sa mai fac un copil cat mai curand, Am deja un baietel de 6 ani. Deci vreau sa va spun ca poate fi endometrioza si cun rezultat asa de mare al CA125. Ii multumesc dl doctor care a fost alaturi de mine si m-a sustinut si linistit.
0
20-02-2012, ora 21:22
Claudia Alexandra
Nu este medic/terapeut
Claudia Alexandra
Buna Nicoleta

Ma bucur ca totul a iesit bine si pentru tine; probabil ca ai citit si comentariile mele anterioare :si eu am avut aceeasi problema ca tine, tot endometrioza, dar grad IV (adica mai severa) si de curand am aflat si rezultatul la biopsie( este in regula); eu la fel acum vreau sa fac un copil cat mai repede( pt mine va fi primul) pt ca dna dr care m-a operat spunea ca trebuie sa raman insrcinata cat mai repede ca endometrioza asta va reaparea cu siguranta, si sa nu fie nevoie iar de operatie; tie ce ti-a spus dr care te-a operat, avand in vedere ca iti doresti acelasi lcuru ca si mine, adica ti-a dat tratament ceva? eu mi-am facut analizele pt culturi din col specifice sarcinii(clamydia, listeria, etc) si mi-a iesit streptococ B, iar acum mi-a dat cateva zile antibiotic, apoi ovule si crema Nidoflor pt candida; dupa acest tratament zicea sa urmam unul pt stimularea ovulatiei...in fine, cam atat la mine, astept vesti de la tine daca ai ramas insarcinata, iti doresc multa bafta, si multa multa sanatate.
0
21-02-2012, ora 13:22
Nicoleta Maria
Nu este medic/terapeut
Nicoleta Maria
Buna Claudia.
Deocamdata nu fac nici un tratament. Astept sa vina menstruatia luna aceasta, apoi ma duc la medic pt analizele spec sarcinii. Deocamdata mi-a dat acid folic cate 1 pastiluta pe zi. Incerc cu testele de ovulatie de luna viitoare. In februarie le-am facut si am avut ovulatie dar nu s-a intamplat nimic pt ca eram la recuperare, eu avand operatie clasica. Asa ca, de luna viitoare, la treaba...Am inteles ca ramai repede insarcinata dupa operatie. Doamne ajuta, la toata lumea si astept vesti..
0
21-02-2012, ora 21:27
Claudia Alexandra
Nu este medic/terapeut
Claudia Alexandra
Acid folic mi-a dat si mie sa iau luna aceasta; asa am auzit si eu ca dupa operatie ai ramane mai repede, sincer la mine acum in februarie nu s-a intamplat, dar vedem luna aceasta...multa bafta si tie si multa sanatate.
0
25-04-2012, ora 13:16
queen29
Nu este medic/terapeut
queen29
Buna, fetelor.
Claudia, tocmai am fost si eu la dr. Serban si se pare ca am aceeasi problema ca si tine. M-a programat pt operatie in iulie. Poti sa-mi dai si mie detalii despre operatie, te rog? Sper ca tu ai ramas insarcinata deja.
Pupici
0
25-04-2012, ora 20:30
Claudia Alexandra
Nu este medic/terapeut
Claudia Alexandra
Buna

Dar de ce te-a programat asa de tarziu, nu este atat de mare chistul, sau ti-a dat ceva tratament pana atunci? ti-a recomandat sa faci si markerul tumoral CA125? oricum stai linistita ca vei fi pe maini bune, operatia va decurge bine, cu siguranta, iar daca va fi laparoscopic, cum am avut eu, si recuperarea va fi foarte rapida; eu am stat 4-5 zile in spital, iar asistentele de la Sp Militar sunt ok, mai ales daca le mai si dai ceva :) oricum asteptam sa revii cu detalii despre cum a decurs operatia ta; eu inca nu am ramas insarcinata dupa aceasta operatie, acum mi-a dat dna Dr Serban sa fac un tratament cu Clomifen pt stimularea ovulatiei si sper sa dea roade :) iti doresc multa sanatate si bafta, sa ne auzim cu bine. va pup!
0
26-04-2012, ora 11:21
queen29
Nu este medic/terapeut
queen29
Buna, Claudia,
La mine s-a hotarat sa faca operatia deoarece am 35 de ani si vreau sa raman insarcinata cat mai repede, pt ca daca aveam 20 de ani, nu imi facea operatie.
Chistul este de 30 mm pe ovarul stang, iar pe dreptul nu l-a masurat, ca era mai mic. A zis sa mai lasam sa treaca 2 CM si de-aia m-a programat in iulie. Ca tratament mi-a dat antiinflamator supozitoare, ca sa nu dauneze unei eventuale sarcini. Oricum, de operatie imi este foarte teama, nu am mai trecut niciodata prin asa ceva, de fapt, nu am facut nici macar injectii la viata mea, asa ca iti explici sentimentul.
Te-as ruga sa-mi trimiti un mesaj privat, daca ai timp, cu detalii despre operatie, care este procedura, cum te-ai simtit dupa, etc. Am citit la unele fete ca dupa operatie li s-a dat un tratament de inducere a menopauzei de 3-6 luni, la tine nu e cazul, nu-i asa?
Te pup si sa auzim de bine... Spor la "treaba" :)
0
26-04-2012, ora 20:46
Claudia Alexandra
Nu este medic/terapeut
Claudia Alexandra
Buna din nou,

Sa stii ca nu ai chistul foarte mare, eu l-am avut de aproape 4 cm pe ovarul drept; si eu am fost la fel ca si tine, nu mai fusesem niciodata in viata mea de 28 ani :) internata in spital, si iti inteleg sentimentul; la mine nu a fost cazul de acel tratament de dupa; o sa revin cu un mesaj privat, sa ma documentez un pic cum sa-l trimit, ca nu stiu :) te pup
0
12-10-2012, ora 22:00
Doradomage
Nu este medic/terapeut
Doradomage
Am si eu o intrebare : stie cineva cam cat costa acum o histerectomie totala? sau alta operatie ? eu am chist ovarian dreapta si avand 58 ani nu mai am de ce sa pastrez organele genitale asa ca m-am gandit sa renunt la tot aparatul genital pt a nu avea mai tarziu alte complicatii. multam fain pentru orice raspuns. Sanatate tuturor.
0
02-07-2013, ora 17:45
pici
Nu este medic/terapeut
pici
Buna, si eu am fost diagnosticata cu chist ovarian de 3/3... mi'a fost data o reteta : 2 capsule de flucovim 150, polygynac capsule moi vaginale si lomexim crema.este bun tratamentul?cum sa le folosesc, daca se poate explica fiecare in parte.contact sexual pot sa am?
0
09-12-2014, ora 23:03
89Adina
Nu este medic/terapeut
89Adina
Buna fetelor.Mai Vb.cineva pe topicul acesta.Cum mai sunteti fetelor?si eu sunt ca voi:(
0
07-07-2015, ora 13:59
Dr. Cosmina Brummer
Obstetrica-ginecologie, Rm.Valcea
Dr. Cosmina Brummer
CA 125 poate fi marit si in alte afectiuni benigne.
Pentru afectiunile ovariene este indicat, printre altele si scorul Roma.
Depinde foarte mult de consistenta chistului, daca continutul este lichid sau solid, dimensiuni (de regula si cele cu continut lichid, peste 5cm se opereaza clasic sau laparoscopic), complicatiile care survin...
Chiar daca este operat chistul sau ovarul respectiv nu inseamna ca nu veti mai putea ramane gravida daca celalalt ovar functioneaza cum trebuie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: