chist ovarian de 7 cm

21-11-2007
lara77
Nu este medic/terapeut
lara77
Am un chist ovarian de 7cm. Am dureri foarte mari de burta. De regula stiu ca afectiunile ginecologice dau dureri in zona pelvina. Eu am dureri care iradiaza in etajul superior al abdomenului. As dori sa stiu daca aceste dureri pot fi date de acest chist ovarian sau as putea sa am si alte probleme.
Cu multumiri.
6 comentarii
0
23-11-2007, ora 00:00
ally_16
Nu este medic/terapeut
ally_16
chisturile ovariene dau niste dureri de ai impresia ca suferi de foarte multe afectiuni. ce faci in acest sens?
0
23-11-2007, ora 00:00
lara77
Nu este medic/terapeut
lara77
Da vreau sa precizez ca eu am dorit de mult interventie chirurgicala, dar de fiecare data de cate ori m-am prezentat la medicii ginecologi(am fost la 6 pana acuma toti mi-au prescris anticonceptionale desi eu am mentionat ca am dureri f.mari si era evident in urma ecografiei ca acest chist este f. mare ca sa poata fii tratat cu anticonceptionale.Eu sunt din provincie si acum am decis sa merg la Bucuresti acolo unde stiu ca sunt medici competenti.In legatura cu durerile eu le am de f.multi ani dar in ultima perioada s-au accentuat f.tare nu le mai suport.Momentan nu fac niciun tratament.
0
23-11-2007, ora 00:00
ally_16
Nu este medic/terapeut
ally_16
http://www.romedic.ro/boli/Chistul_ovarian_0368/Introducere_0542.html
da, este adevarat. in aceste cazuri tratamentul se face "ca la carte": anticonceptionale precedate de operatie daca nu dau rezultate. cunosc cum doctorii se joaca cu noi aplicand ca la carte totul, doar ca noi suntem atat de diferiti unii de altii...chiar si in acest art lucrurile sunt prezentate "cum ar trebui" sa decurga lucrurile si totusi in viatza reala totul e atat de diferit. lumea vorbeste de chist si totusi diagnosticul este tumoare. "fericite" sunt cele care au dureri, ca poti face cancer fara sa ai simptome.
0
11-03-2010, ora 15:06
avene
Nu este medic/terapeut
avene
Buna ziua!Mama mea are un chist ovarian si i-a spus cineva ca TINCTURA DE MARAR ajuta la tratarea acestuia.cat de adevarat este???Multumesc
0
14-04-2011, ora 20:02
cleo92
Nu este medic/terapeut
cleo92
buna fetelor!
Si eu am avut un chist prima data pe ovarul stang, dupa 6 luni de tratament cu anticoceptionale a trecut cel de pe ovarul stang si a iesit altul pe ovarul drept. Intr-un final am reusit sa scap cu tratament naturist de la forever, si acum ma simt foarte bine si altul nu a mai aparut.

Daca va pot fi de ajutor ma puteti contacta -*


(*modificat de admin)
0
30-07-2012, ora 15:40
monicabogatu
Nu este medic/terapeut
monicabogatu
Buna ziua!

Am avut un chist ovarian de 6.7cm care, in urma tratamentului cu anticonceptionale, s-a diminuat la 3.5cm. Am inteles ca este un medicament la forever pentru tratarea acestuia. Imi puteti spune despre ce medicament este vorba? Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Chist ovarian depistat întâmplător - ignorare, monitorizare sau tratament?
  • Chisturile ovariene - important de știut
  • Durere de burtă
  •