Chist ovarian + ganglion inghinal palpabil superficial

24-02-2014
miruna2203
Nu este medic/terapeut
miruna2203
Buna ziua! As avea si eu niste intrebari in legatura cu o problema medicala.
Am 23 de ani, iar in iulie 2011 mi-a fost gasit, pe ovarul drept (dim. 34x20mm), un chist folicular de 2.36 cm pentru care nu am primit niciun tratament.
In august 2012 am mers la alt medic, iar atunci ovarul drept avea 41x36 mm si era cu aspect micropolichistic. Din momentul acela am urmat tratament cu anticonceptionale timp de aprox 4 luni.
In ianuarie 2013 am mers din nou la medic, ovarul drept fiind in continuare cu tendinta micropolichistica, de data asta avand si un chist de 2 cm. La aceasta consultatie, dna dr mi-a prescris alte anticonceptionale, dar mi-a spus ca totusi, daca prefer, as putea sa nu le iau pentru ca chistul nu e mare si se va resorbi de la sine in timp. Am luat totusi, timp de 6 luni, Diane 35.
Acum vine problema: in februarie 2014, s-a observat un chist de 4 cm pe ovarul drept, la o ecografie pelvina. Saptamana viitoare urmeaza sa merg la o consultatie ginecologica propriu-zisa (asa mi s-a recomandat pentru a ma putea apropia mai mult de zilele de menstruatie deoarece am nevoie si de o ecografie mamara, fiind oarecum suspecta de boala Reclus - modificarile, si anume, mastodinia si aparitia unui nodul dureros in cadranul supero-intern drept, aparand cam cu o saptamana inainte de ciclu). Saptamana trecuta, insa, am observat ca un ganglion inghinal de pe partea dreapta a devenit palpabil. Nu este dureros, chiar deloc (din pacate), dar il simt, uneori, ca pe o jena.
Astfel, imi este teama ca acel chist ovarian sa nu fie de fapt un cancer ce se extinde deja la ganglionii locoregionali (desi nu am niciun semn de impregnare neoplazica si nu am un istoric de cancer familial).
Ceea ce as vrea sa-mi spuneti este, daca se poate, cam care ar fi sansa ca acesta sa fie un cancer ovarian? Si, daca ar fi sa excludem cancerul, as putea ramane gravida in viitor?
6 comentarii
0
25-02-2014, ora 00:23
xulescu2
Nu este medic/terapeut
xulescu2
Buna seara Miruna,

Observ ca stii destuli termeni medicali si ca incerci sa te autodiagnostichezi singura: "cancer", "Reclus ".
Iti spun din propria mea experienta, caci si eu am avut chisturi ovariene dar si la san.
Este gresit sa iei anticonceptionale pt un chist de 2-3 sau 4 cm.
Un astfel de chist folicular se incadreaza in limite normale.
Mai multi chisti foliculari se pregatesc de ovulatie.
Chistul folicular cel mai mare se va sparge luna urmatoare cand se va produce ovulatia.
Din aceasta cauza la chisturile foliculare pana la 4 cm se asteapta timp de 3 luni pentru a se vedea urmarea.
Cam intotdeauna aceste chisturi dispar in 3 luni.
Daca nu dispar se incearca tratament cu antibiotic si antiinflamator 10 zile la menstruatie. Dar iei ce iti recomanda medicul nu dupa proprai ta parere.
A lau anticonceptionale fara a-ti afce analzie la : esterogen, testosteron, progesteron si prolactian est ecea mai mare greseala.
Anticonceptionalele nu se iau fara a sti daca ai un deficit hormonal si care anume.
Anticonceptionalele contin hormoni si daca iei un anume hormon si nu ai nevoie de el iti dereglezi organismul.
Dupa cum ai observat daca ai fi citit prospectul, anticonceptionalele cresc riscul de cancer la ovar si la san, sau chisturi ovariene, imbolnavesc ficatul, etc.
Deci daca acel medic ti-a zis ca ar fi bine sa nu iei anticonceptionale trebuia sa il asculti.
Deasemeni pentru chisturi exista si tratament din plante eficient pentru ca chiar eu l-am testat.
IAvand in mod repetat chisturi tratate pe rand: o dat acu anticonceptionale...si am ajuns sa il operez pt ca anticonceptionalele luate tot asa fara analzie hormonale mai rau au facut.
Apoi peste un an tratat cu antibiotic si a trecut in 3 luni.
Apoi cu plante a trecut dar... e aiurea sa tot iei atatea plante.
Apoi am dat de cativa medici care mi-au explicat ca e perfect normal ca neavand activitate sexuala regulata cate un folicul sa devian mai mare la 3-4 cm si s anu am alarmez, sa astept 3 luni si sa refac dupa aia ecografia in prima sapt dupa menstruatie.
Si de atunci absolut niciodata nu au mai fost probleme.
Chisturile mici de pana in 4 cm dispar in 3 luni de la sine.
Adica sunt foliculi care e normal sa existe caci ei produc ovulatia, si apoi sarcina.

Cat despre simptomele tale la san, mergi al endocrinolog.
Un endocrinolog trateaza chistul la ovar si la san.
Endocrinologul este capabil sa iti indice ce analzie hormonale sa faci: adics esterogen, progesteron, testosteron, prolactina si sa iti faca ecografie la san si la tiroida.
Daca toate acestea sunt sanatoase nu iei nici un tratament.
Pentru simptomele tale la san foloseste alcolatuar de tuia sau crema de tuia si o sa vezi ca trece.
Deasemeni ecografia la san se face in primele maxim 10 zile dupa menstruatie si nicidecum inainte.
Inainte d emenstruatie este normal sa ti se intareasca sanii, sa fie durerosi si uneori sa simti ac parac ai avea chisturi, dar aceste simptome dispar dupa.
Si din ce vad ca spui poti ramane gravida!!! :)
Dar a ramane gravida inseaman sa ai un psihic sanatos, sa nu et mai temi de atatea boli.
Apropo, chisturile la san si ovar apar datorita nenasterii de copii.
Cand corpul cere si tu nu-i dai... el produce probleme giencologice de natura hormonala.
Nu mai lua anticonceptionale daca medicul spune sa nu iei si mai ales nu le lua fara a face analzie hormonale.
Endocrinologului cere-i sa iti faca analize hormonale si sa iti spuan daca ai nevoei de anticonceptionale.
daca vrei un bebelus sanatos in nici un caz nu il faci luand anticonceptionale caci acestea au urmari si mai tarziu asupar copilului.
0
25-02-2014, ora 00:26
xulescu2
Nu este medic/terapeut
xulescu2
Si eu candva, cand descoperisem ce inseaman ganglioni limfatici, ma alarmam ca vai oare ce am de s-au umflat si dor.
Dar mi-a demonstrat intr-o zi medicul de familie ca ganglionul se umfla si daca ai un cos sau o aschie la deget sau o mica zgarietura.Da, aveam o aschie de piele la un deget (langa unghie) pe care am rupt-o si era umflat si dureros ganglionul inghinal de pe aceeasi parte a corpului.
Ia cauta si vezi nu te ustura gatul sau nu ai un cos ceva? nu asta e cauza ganglionului?
0
25-02-2014, ora 07:52
miruna2203
Nu este medic/terapeut
miruna2203
Nu as vrea sa ma diagnostichez singura, cancerul era doar o teama - am inceput sa ma gandesc la el doar cand am simtit acel ganglion, iar faptul ca nu era dureros nu a ajutat. Pentru acel ganglion nu gasesc totusi nicio cauza - dar sper sa dispara totusi. Iar de Reclus ce pot spune, totul e ca la carte - semnele, varsta, dar stiu ca nu este grav.
Cat despre analize, intr-adevar de data asta voiam sa stiu mai intai cam cum stau cu hormonii, asa ca mi-am facut analizele hormonale (estrogen, progesteron, prolactina, LH, FSH dar si TSH si T4), dar inca astept rezultatele.
Iar sarcina.. :) e ceva la care ma voi gandi serios peste vreo 5-6 ani. Sper sa invat mai multe pana atunci si sa nu ma mai sperii asa de la orice ganglion.
M-am bucurat citind raspunsul dvs, sa stiti ca m-ati mai linistit :) astept acum sa ajung la controlul ginecologic iar dupa aceea voi merge si la un endocrinolog.
0
26-02-2014, ora 03:04
xulescu2
Nu este medic/terapeut
xulescu2
:) Imi cer scuze daca poate am fost prea dura in cele scrise.
Ma mir dar ma si bucur ca te-ai mai linistit prin cele pe care le-am scris.
Stii daca ai mai cauat pe net ai vedea ca simptomele de la Reclus se mai potrivesc la cateva boli.deci esti suspecta si de altele ;) asa ca doar un medic iti poate spuen clar daca esti bolnava.
In plus eu cand vine vorba de giencolog daca depisteaz avre-o problema am invatat ca trebuie mers la cel putin 2 medici buni si care au experienta pe problema respectiva.
Pentru ca e u sor a trata hormonal la intamplare pe oricine cu un anticonceptional. dar urmarile sunt ale noastre apoi.
Stii copilul e bien sa vian cand cere organismul ca altfel organismul sufera si apar dereglari hormonale.
Ca sa nu faci dereglari hormonale asa des e important sa nu fii asa stresata... sa nu te mai temi ca esti bolnava... si cel mai important sa fii iubita si sa iubesti (cu adevarat). :)
Cand ai frustrari sentimentale se rasfrang hormonal. (cel putin asa explica unii...si tind sa cred ca au dreptate).
Daca analizele hormonale pe car ele-ai scrsi mai sus ies toate bine atunci e perfect.
Daca nu mergi cu ele la ginecolog apoi cu tot ce iti da ginecologul la endocrinolog. Dupa asta iei ce ti-a dat endocrinologul.
Problemele hormonale le abordeaza mai bine endocrinologul in colaborare cu gineco.
Multa sanatate, bucurie si optimism iti doresc!

Apropo: incearca sa eviti rodiile, morcovii, sfecla rosie (si daca poti si portocale/mandarine).
Acestea sunt alimente care produc la nivel ridicat esterogen in corpul feminin iar un nivel ridicat de esterogen duce la chisturi si alte probleme feminine.
La fel si zaharul, ciocolata, cafeaua. In special tot ce are zahar e de evitat si de inlocuit cu miere.
E impirtant s amananci 5 feluri d elegume si 5 feluri de frucet zilnic.
Sa aduci aport de 1 gram vitamina C... este o vitamina C naturala de la Solary sau Secom.
Consuma mult patrunjel ca are vitamina C. sau lamaie.

. :)
Evita carnea de supermarket consuma numai din curtea bunicilor.
Carnea din comert (in mod deosebit puiul) contine foarte multi hormoni si asta deregleaza hormonal organismul.
Daca nu poti avea carne de la tara atunci nu mai consuma pielea si nici aripioarele cace ele contin cea mai mare cantitate de hormoni.
Pasarilor de magazin le este dat in hrana hormoni pentru a creste mai rapid..asta afecteaza omul.


Scuze pt greselile de tastare...sunt obosita
0
31-07-2015, ora 19:21
marianab
Nu este medic/terapeut
marianab
Buna ziua,
de curand m-am operat de varice, operatia a decurs ok spun eu, dar am o mica problema varicele au fost de grad 4 si am avut si undeva inghinal problema este ca acolo este inca ceva tare ca un ganglion si nu arata exact ca pe picior.Intrebarea mea ar fi acesta o fost o corsa fermurala varicoasa sau este altceva
va multumesc
0
23-08-2021, ora 10:34
Maria Wind Kind
Nu este medic/terapeut
Maria Wind Kind
Buna Miruna,

Poti sa ne spui, te rog, care este situatia de atunci? Sper ca esti bine. :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: